Bahreyn’de Muhalefete Yönelik İdam ve Hapis Cezalarının Artması

  • GİRİŞ31.10.2018 09:02:18
  • GÜNCELLEME31.10.2018 09:02:18
Bahreyn’de Muhalefete Yönelik İdam ve Hapis Cezalarının Artması

Rasthaber - Bahreyn temyiz mahkemesi son günlerde hükümet muhalifi iki kişi hakkındaki idam cezasını onayladı. Bahreyn mahkemesi ayrıca aynı dosya ile ilgili 20 kişiye 6 ay ila 25 yıla kadar hapis cezası verirken 9 kişinin de vatandaşlık hakkını iptal etti.

Bahreyn resmi Haber Ajansı, söz konusu kişilerin bir terör grubunun kurulması, yönetilmesi, gruba üye olması ve mali destek vermesi ile suçlandığını duyurdu. 
Bahreyn rejimi arada bir, terör çetesi kurmak, ülke güvenlik ve polis güçlerini öldürmek gibi suçlamalarla muhaliflerini idam veya müebbet hapse mahkûm ediyor. Al-ı Halife siyasi tutuklulara karşı “yalan suçlamalar” stratejisini izliyor ve terör grubu çekirdeği oluşturmak veya başka ülkelere casusluk gibi suçlarla muhaliflerini tutuklayarak onlara işkence uyguluyor. 

Bahreyn 14 şubat 2011 tarihinden itibaren Al-ı Halife rejime karşı gösterilere sahne oluyor. Bahreyn halkı barışçıl gösterilerinde, özgürlük, adalet, ayrımcılığın yok olması, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve halkın seçtiği bir hükümetin işbaşına gelmesini istiyor. Fakat Bahreyn yönetimi halkın  barışçıl taleplere karşı “demir yumruk” siyasetini izleyerek muhalefeti tutuklamak, hapsetmek, işkence etmek ve onların vatandaşlık haklarını iptal etmek gibi bir siyasetini sürdürüyor. 

Yaklaşık iki hafta önce yapılan bir oylamada Bahreyn, BM insan hakları konseyine üye oldu. Fakat Bahreyn’in insan hakları konusunda kara bir karneye sahip olması nedeni ile bu seçim geniş eleştiri ve tepkilere sebep oldu. Bahreyn batı Asya’nın en küçük ülkesi olmasına rağmen insan hakları kaynaklarının verilerine göre en fazla siyasi tutukluya sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise, Al-ı Halife rejimin göstermelik parlamento seçimleri gibi eylemlerle işlediği cinayetleri örtbas etmeye çalışıyor. 
Bahreyn rejimi halkın 24 kasım 2018 tarihinde yapılacak göstermelik seçime katılmama endişesi ile geçen aydan itibaren evlere baskın düzenleyerek inkılapçıların bir çoğunu tutuklayarak bilinmeyen bir yere kaçırarak halk arasında korku ve panik ortamı oluşturmaya çalıştı. 

El-Haliç insan hakları merkezi müdür ve hukuki aktivist Halid İbrahim, “Al-ı Halife rejimin tutuklama ve insan hakları aktivistleri işkence etmesi nedeni ile, bu ülkede yapılacak parlamento seçimlerinin özgür ve sağlıklı olmayacağını” belirtti.
Siyasi gözlemciler, Al-ı Halife rejimin göstermelik parlamento seçimi düzenlemesini, kendi ülke vatandaşlarına karşı işlediği insan hakları ihlallerini örtbas etme çalışmaları olarak değerlendiriyorlar. 

Tabi bu arada Bahreyn’de son günlerdeki baskınların, Al-ı Halife rejimin Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirme girişimine karşı muhalefeti bastırma yönünde olduğu söylenebilir. Siyonist basından Yediot Ahoronot gazetesi Bahreyn’in son günlerde Siyonist rejim ile gizli görüşmelerde, karşılıklı ilişkileri alenileştirme konusunu ele aldıklarını, bu sürecin ise Siyonist rejim başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Manama’ya muhtemel ziyareti ile başlayacağını yazdı. Gazete konunun devamında söz konusu görüşmelerin Arap ülkeleri ile ilişkileri normalleştirme süreci çerçevesinde ve Amerika patentli asrın anlaşmasını gerçekleşme bağlamında olduğunu yazdı.

Al-ı Halife rejimin bu girişimleri Bahreyn halkının, bölgenin diğer halkları gibi Siyonist rejim ile her türlü ilişkinin kurulması ve Amerika’nın bölge ile ilgili tek yanlı planlarına eşlik etmesine karşı olduğu bir sırada yaşanıyor. Bu çerçevede Bahreyn islami el-Vefay hareketi yayınladığı bildiride bazı bölge ülkelerinin Siyonist rejim ile ilişkilerini normalleştirmesinin utanç verici ve kabul edilemez olduğuna değinerek kınadı. El-Vefay akımın bildirisinde Benyamin Netanyahu’nun Umman ziyareti ve bazı Arap ülkelerin Siyonist rejim ile ortaklaşa spor karşılaşmaları düzenlemesi ve Siyonist heyetleri ağırlamasının, Amerika ve Siyonistlerin istekleri karşısında teslimden başka anlamı olmadığı belirtildi./

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun