Golan Seçimlerinin Boykot Edilmesi, İslami Hüviyetin Göstergesi

  • GİRİŞ01.11.2018 08:34:04
  • GÜNCELLEME01.11.2018 08:34:04
Golan Seçimlerinin Boykot Edilmesi, İslami Hüviyetin Göstergesi

Rasthaber - İşgal edilen topraklarda belediye ve yerel konsey seçimleri geniş çaplı boykotla karşılaştı, öyle ki bazı bölgelerde seçmen katılım oranı sadece %2 olarak açıklandı.

Belediye ve yerel konsey seçimleri 30 kasım günü işgal edilen topraklarda düzenlendi. Her 5 yılda düzenlenen bu seçimlerin önemi ise, bir yandan kentin yönetimini belirlerken, diğer yandan da işgal edilen topraklardaki politikacıların ilerleme basamakları sayılıyor.

Bu seçimleri önceki seçimlerden ayıran  yanı ise, işgal edilen Golan tepeleri ve doğu Kudüs olarak seçim havzalarına eklenen iki yeni havzadaki seçim sonuçları idi. 
Siyonist rejim Suriye'de teröristler ile yaşanan savaş ortamını suiistimal ederek Amerika'nın desteği ile Golan tepelerini işgal edilen topraklara ekledi. Bu bağlamda ilk kez Golan tepeleri sakinleri hem belediye seçimleri, hem de yerel konseyler seçimlerine katılabilirlerdi. Golan halkının işgal rejimin seçimlerine katılması, Suriye topraklarının bu bölümünün Siyonist rejim tarafından işgal edilmesine meşruiyet kazandırma anlamında olacaktı, fakat işgal edilen Golan tepeleri halkı bu seçimleri boykot ederek kendi Suriyeli kimliklerini pratikte onayladılar. 

El-Meyadin kanalı bu bağlamda yayınladığı raporda şunları belirtti: Mes'ade ve Beg'ata yerleşim alanlarında düzenlenmesi gereken seçimler iki adayın çekilmesi ile iptal edildi. Golan seçimlerinden 10 aday seçimlerden çekildi ve sadece 4 aday geriye kaldı. Golan sakinlerinin çoğu ise seçimlere itiraz amacı ile oturma eylemi yaparak seçimleri boykot ettiler. 
Benzer durum ise doğu Kudüs'te yaşandı. Amerika başkanı Donald Trump 6 aralık 2017'de tek yanlı ve hukuk dışı bir kararla Kudüs kentini Siyonist rejimin yeni başkenti olarak ilan ederek, Amerika elçiliğinin Tel Aviv'den buraya  taşınma direktifini verdi. Bu konu küresel alanda büyük tepkilerle karşılaştı. 

Siyonist rejim şimdiye kadar işgal edilen Kudüs kentinde seçimler düzenleyerek Kudüs kentinin bu bölümün işgalini resmiyete tanıtmaya çalıştı. Fakat doğu Kudüs bölge sakinleri belediye seçimlerini boykot ettiler. Buradaki seçmen katılım oranı ise sadece %18 civarında idi. Böylece geniş çapta gerçekleşen bu boykot ise Kudüs kentinin Filistinlilere ait olduğu ve büyük bölümünün Filistin kimliğe sahip olduğu mesajını Siyonist yetkililere ve dünyaya verdi.

Bu bağlamda Filistin Kurtuluş Örgütü yürüte konseyi üyesi Ahmed Meclani Kudüs'te yerel seçimlerin, bu kentin Yahudileştirme ve Siyonist rejimin işgalciliğini yayma planlarından biri olduğuna işaretle, "fakat biz asla işgalciliği resmiyete tanımayacağız ve yerel seçimlere katılmak ise uluslararası yasalara aykırıdır. Bu seçimlere katılmak, aslında İsrail'in Kudüs'ü işgal topraklarına ilhak çalışmalarına meşruiyet kazandırmaktır" dedi. 

Bu arada Filistin İslami Cihat hareketi söz konusu seçimlerin boykot edilmesi ile ilgili yayınladığı bildiride işgal altındaki Golan sakinlerinin Siyonist rejim seçimlerini boykot girişimi, işgal rejiminin Golan'da kendisine meşruiyet kazandırma girişimlerini suya düşürürken, Suriye ulusal tutumunun takviye edilmesine neden olacağını duyurdu. 

Filistin İslami Cihat hareketinin bildirisinde ayrıca, "Golan sakinlerinin yerel seçimlere katılmaması siyonist rejimle ilişkilerini normalleştirmek isteyenlerin ensesine sert bir tokattı."denildi.
Burada dikkat edilmesi gereken konu ise, söz konusu seçimlerin sadece Golan tepeleri ve doğu Kudüs'te boykot edilmemesidir, zira işgal edilen toprakların diğer bölgeleri de boykota katılmıştır, öyle ki hayfa kentinde seçmen katılım oranı %2'nin altında açıklandı.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun