Amerika'nın Başka Ülkeleri Propaganda Savaşıyla Suçlaması

  • GİRİŞ01.11.2018 08:35:26
  • GÜNCELLEME01.11.2018 08:35:26
Amerika'nın Başka Ülkeleri Propaganda Savaşıyla Suçlaması

Rasthaber - Soğuk savaşın ardından hala kendini bir süper güç olarak gören Amerika, her zaman yumuşak savaş ve psikolojik operasyonları ve diplomasi ile dünya kamuoyun görüşünü kendi çıkarları ve siyasetleri doğrultusunda şekillendirmeye çalışıyor. Bu çerçevede Washington medyası, siber, sanal ortam gücü ve diğer araçları kullanıyor.

Fakat son günlerde Amerika'nın politikasını, bir nevi öne kaçış şeklinde değerlendirmek mümkün zira Washington diğer ülkeleri Amerika içinde propaganda ve reklam çalışmaları ile halkı etkilemeye ve özellikle Amerika seçimleri olmak üzere bu ülkenin siyasi sürecini etkilemeye çalışmakla suçluyor. 

Bu bağlamda Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü yardımcısı  Robert Palladino Salı günü  Küresel teamüller merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İran, Rusya, Çin ve diğer ülkelere karşı propaganda savaşı için 40 milyon dolar bütçe tahsis ettiklerini açıkladı.
Küresel teamüller merkezi 2016 yılında Washington yönetiminin terör örgütleri ve yabancı ülkelerin yanlış bilgi ve haber yayınlamaları şeklinde tabir ettiği durumla mücadele için kuruldu.

Amerika'da kongre ara seçimleri eşiğinde Beyaz Saray yetkilileri ve özellikle de başkan Donald Trump kendisini her türlü yabacı güç ve özellikle Rusya ile işbirliğinden kendini aklamaya çalışıyor; Trump yönetimindeki yetkililer de diğer ülkeleri boş bahanelerle suçlayarak gündem saptırmaya çalışıyorlar. 

Amerika başkanı Donald Trump 2016 başkanlık seçimlerinde Rusya ile işbirliği yapmak ve seçim kampanyası üst düzey yetkililerinin Rus memurlarla işbirliği yapmakla suçlanıyorlar. Bu bağlamda ilgili dosya hakkında araştırma yapan özel müfettiş Robert Müller yaklaşık 2 yıldan beri dosya hakkında araştırma yaparken, Trump seçim kampanyası yetkilileri ve de damadı ifade vermeye çağrılmışlardır. Bu araştırmalar Trump döneminde bir çok Beyaz Saray yetkilisinin görevden alınmasına sebep olurken araştırmalar hala devam ediyor.
Bu arada Amerika'nın Çin'e karşı ticari ve gümrük savaşının başlaması ile Trump ve birinci yardımcısı Pence, Çin'i cumhuriyetçilerin kontrolündeki bölgelerde yüklü paralar harcayarak bu partiye destek veren sermaye sahiplerini cumhuriyetçilere destek vermemelerini sağlamaya çalışmakla suçluyor. Diğer yandan Trump, İran'ı twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanarak kendi görüşlerini Amerika toplumunda yaymaya çalışmakla suçluyor. 

Amerika'nın çalışmalarına bakılırsa, Washington'un iddialarına rağmen bizzat Beyaz Saray VOA gibi sultası altında olan medya kuruluşları ve de sosyal paylaşım sitelerini kullanarak İran ve Rusya gibi hedef ülkelerin kamuoyunu etkilemeye, yalan iddialar ve konularla bu ülke halklarını sosyal itaatsizlik ve protesto gösterileri düzenlemeye, ülkede siyasi ve sosyal istikrarı bozmaya teşvik ettiği görülüyor.

Diğer yandan günümüz dünyasında yani bilgi patlaması ve iletişim çağında, bilgi ve reklam akışının tek taraflı olmadığı konusu bizzat Amerika tarafından çok iyi bilinmektedir, bu yüzden diğer ülkeler de Amerika halkını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek bağlamında sosyal medya ve paylaşım sitelerini kullanabilirler. 
Bu konu Amerika halkını, Trump yönetiminin Yemen savaşındaki komplocu rolü ve de  Suudi muhalif gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı cinayeti gibi korkunç suikastlerde Suudi rejim ile işbirliği herkes tarafından biliniyor. Aslında Amerika yönetimi diğer ülkeler tarafından eleştirel mesajların ülke halkı arasında yayılması ve kamuoyunun böylece bilinçlenmesinden endişe ediyor, bu yüzden Amerikalı vatandaşların bilgilenmesini engellemeye çalışıyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun