Kaşıkçı Cinayetinden Yemenli Kız Çocuğu Emel Hüseyin'in Sessiz Ölümüne Kadar

  • GİRİŞ03.11.2018 15:41:51
  • GÜNCELLEME03.11.2018 15:41:51
Kaşıkçı Cinayetinden Yemenli Kız Çocuğu Emel Hüseyin'in Sessiz Ölümüne Kadar

Rasthaber - Yemenli 7 yaşındaki kız çocuğu Emel Hüseyin açlık ve zaaflık yüzünden Yemenli göçmenlerin kaldığı kampta verdiği ölüm kalım mücadelesinin ardından sonunda hayatını kaybetti, ancak Batılı güçlerden bir çıt çıkmadı. Böylece insan haklarını savunduğu iddia edenlerin "bakış ayrımcılığı" bir kez daha kanıtlanmış oldu.

400 bin Yemenli çocuğun durumu bugün Emel Hüseyin'ki gibidir. Bu duruma sebebiyet verenin de Suudi Arabistan'ın açtığı savaş ve havadan karadan ve denizden uyguladığı ambargodur. 

UNİCEF'in raporuna göre, çok sayıda Yemenli çocuğu açılık ölümle tehdit ediyor. Emel Hüseyin'in annesi Newyork Times'e yaptığı açıklamada, "artık diğer Yemenli çocukların durumundan endişeliyim." dedi.

Emel Hüseyin'in ölümü ile ilgili Suudi Arabistan'ın açtığı savaşın ağır ve kötü sonuçlarını gösteren birkaç konu var.

1. Emel Hüseyin adlı Yemenli kız çocuğu açlıktan dolayı hayatını kaybetti. Suudi Arabistan ve müttefiklerince Yemen'e karşı uygulanan yaptırım ve abluka ve saldırılar, bu açlığa yol açmıştır. Abluka ve ambargo, Yemen'e insani yardımların gönderilmesine engel oluyor. Yemenli çocuklar Yemen'e uygulanan ablukanın başlıca kurbanlarıdır. BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres, BM'deki Suudi delegesine gönderdiği mektupta, Suud koalisyon tarafından Yemen'e uygulanan ablukanın Yemenliler'e insani yardımların gönderilmesine engel olduğunu belirtti.

2. Hastanedeki gereken imkanlar ve donanımların bulunmaması sebebiyle Emel Hüseyin, hastanede tedavi olmadığı gibi, hastanede dolaylı olarak, onun ölümünü ilan ettiler. 

Yemen hastanelerine hakim olan bu durum da Suudi Arabistan'ın Yemen'e karşı yürüttüğü savaşın sonuçlarından biridir.

Yemen Sağlık Bakanlığı, Suudi savaş uçaklarının Haziran 2018'e kadar hayati hastaneler ve sağlık merkezleri dahil 460'tan fazla hastanenin bombalanarak yok edildiğini, ayrıca havadan karadan ve denizden uygulanan abluka yüzünden Yemen'in sağlık merkezleri ve hastaneleri ciddi ilaç sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını, ayrıca Yemenli hastaların yurt dışına tedavi için de gönderilmediğini belirtti.

3. yakıt ve ulaşımın çok pahalı olduğu için Emel Hüseyin'in ailesi, kendi kız çocuklarını tedavi için sığınmacıların kaldığı kamptan sadece 15 mil uzaklıkta bulunan "Sınır Tanımayan Doktorlar" hastanesine götüremediler. İşte bu kötü durum ve yaşam şartlarına da sebebiyet veren Suudi Arabistan'ın Yemen'e karşı savaşının olumsuz sonuçlarından bir diğeridir.

Ancak önemli olan konu, Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı ölümü ile Yemenli çocuk Emel Hüseyin'in ölümü arasında hiçbir farkın olmamasıdır; Kaşıkçı cinayeti yüzünden Batılı güçler Suudi Arabistan'a yaptırım uygulamak isterken, Yemenli çocukların ölümü karşısında hiçbir şey söylemiyor? Her iki ölümden sorumlu olan acaba Suudi Arabistan değil mi? Her iki konunda cinayet talimatını veren bir kişidir yani Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman. Batı, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin masum Yemenli çocuklara karşı cinayetine daha önce ciddi tepki göstermiş olsaydı belki Batılı güçler, Cemal Kaşıkçı'ya karşı cinayete şahit olmazlardı.

Batılı güçlerin davranış modelindeki "bakış ayrımcılığı" açık ve çıplak şekilde ortada duruyor.

Kaşıkçı, Batı cinsi ve Batı medyasındandı. Ancak Yemenli çocuklar, "direniş ve mazlumluk" cinsinden ve sessiz sedasız şekilde ölüyorlar.

Batı medyasından hiç bir ses ve tepki yok. Cinayet, Kaşıkçı'ya karşı olsa da, Emel Hüseyin'e de karşı, her ikisi de telin ediliyor. Ancak Batı adaleti, Yemenli çocuklara karşı cinayeti görmüyor.

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun