Al-i Halife'nin BMGK'nin Yeşil Işığıyla Zalimce Kararları

  • GİRİŞ05.11.2018 08:50:57
  • GÜNCELLEME05.11.2018 08:50:57
Al-i Halife'nin BMGK'nin Yeşil Işığıyla Zalimce Kararları

Rasthaber - Bahreyn'deki bir mahkeme, el-Vefak milli-islami topluluğunun genel sekreteri hakkında müebbet hapis cezası verdi.

El-Vefak milli-islami topluluğunun genel sekreteri Şeyh Ali Selman ve Bahreyn Parlamentosunda El-Vefak fraksiyonuna bağlı iki eski milletvekilinin  temyiz mahkemesinin dördüncü duruşması Pazar günü gerçekleşti. Bu duruşmanın sonunda çıkan karara göre El-Vefak topluluğu genel sekreteri ve eski iki Parlamento temsilcisinin beraat hükümleri de iptal edilerek üçü de müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bahreyn Şiilerinin önderlerinden olan Şeyh Ali Selman 2014 yılında tutuklanıp Temmuz 2015'te dört yıl hapis cezasını çarptırılmıştı. Ancak temyiz mahkemesi onun hapis cezasını 9 yıla kadar arttırmıştı. Bu mahkeme yeni zalimane kararlarının devamında bu kez ona müebbet hapis cezası verdi. Bu karar, Bahreyn kralının Suudi Arabistan kralıyla görüşmesinden bir gün sonra alındı. Bu da Bahreyn yöneticilerinin siyasi muhalifleri bastırmak yönünde Suudi Arabistan ile aynı düşünceleri paylaştığını ve bu konuda onlarla hemfikir olduğunu göstermektedir.

Bahreyn'de 14 Şubat 2011'den itibaren Alı Halife rejimine karşı halkın inkılabı söz konusudur. Bahreyn halkı özgürlük, adaletin sağlanması, ayrımcılığın ortadan kalkması ve halk tarafından seçilmiş bir hükümetin işbaşına gelmesini istiyor. Ama Alı Halife Rejimi, Ada Kalkanı operasyonu çerçevesinde Bahreyn'de bulunan Suudi askeri güçleri ve BAE güvenlik güçlerinin yardımları ve işbirlikleri ile halkın protesto gösterilerini ülkenin dört bir yanında çok sert bir şekilde bastırmaya çalışıyor.

Böyle bir ortamda, Bahreyn, yaklaşık üç hafta önce oylama ile Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üyeliğine seçildi. Alı Halife Rejimi bu girişimi sayesinde muhalifleri daha şiddetli baskı altında tutmak istiyor. Hedeflenen bu baskı artırması, Bahreyn'de yapmacık Parlamento seçimlerinin yaklaşması ve muhaliflerin bu seçimleri boykot etmesi ile doğrudan ilişkilidir.

Bahreyn'de düzenlenecek seçimlerin en ilkel demokratik kıstaslarına bile uymaması bu ülkenin halkının protestolarına sebep olmuştur. Bahreyn halkı ve bu ülkede bulunan El-Vefak gibi toplumsal ve siyasi örgütler ve topluluklar bu seçimleri boykot ederek kendi itirazlarını duyurmak istiyorlar.

Siyasi gözlemciler ise Alı Halife Rejiminin yapmacık parlamento seçimleri düzenleme girişimini bir türlü riyakarlıkla insan hakları ihlallerini perdelemek yönündeki bir çaba olarak değerlendirmektedir.

Partiler, gruplar ve toplulukların, Alı Halife tarafından düzenlenecek yapmacık Bahreyn Parlamento Seçimlerini boykot edecekleri açıklamalarına paralel olarak Bahreyn İçişleri Bakanlığı da boykotçuları yargılanmakla tehdit etti.

Alı Halife Rejimi halkın, 24 Kasım 2018'de düzenlenecek yapmacık Parlamento Seçimlerine katılmaması korkusu ile geçen haftadan beri halk arasında yeni bir korku ve dehşet dalgası yaratmaya çalışıyor. Böyle bir ortamda Alı Halife Rejimi muhaliflerin hapis cezalarını daha ağır cezalara dönüştürerek Bahreyn halkından ve onların ayaklanmasının liderlerinden intikam almak istiyor.

Bu davranışlar ve tutumlar, Bahreyn'i yöneten Alı Halife Rejimi'nin halkın ayaklanmasını ve inkılabını bastırmak için her türlü araca ve hileye başvurabileceğini gözler önüne sermektedir. Alı Halife böylece bütün muhalifleri siyasi ve toplumsal arenadan silmek istiyor. Bütün bunlara rağmen Alı Halife Rejminin bu sert ve zalimane tepkileri, Bahreyn halkını aradıkları haklardan caydıramamıştır tam aksine bu hak arama dalgasını daha da büyütmüştür.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun