Suudi Arabistan Veliahdının Bölgesel Ziyareti, Arkadaşlarının Yardımı ile İnzivadan Çıkma Çabaları

  • GİRİŞ24.11.2018 07:49:22
  • GÜNCELLEME24.11.2018 07:49:22
Suudi Arabistan Veliahdının Bölgesel Ziyareti, Arkadaşlarının Yardımı ile İnzivadan Çıkma Çabaları

Rasthaber - Suudi Arabistan veliahdı Muhammed Bin Salman, muhalif gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ardından Perşembe günü ilk yurtdışı gezisini Abu Dabi’ye yaparak ardından Bahreyn, Tunus, Mısır, Cezayir ve Moritanya’ya geçecektir.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman son yıllarda sadece Arabistan'da Krallık sevdasına kapılmakla kalmayıp Arap dünyası liderliği  sevdasına da kapıldı.  Şimdi ise dünya çapındaki inzivasından kurtulmak için arkadaşlarının yardımlarını sığınmıştır.  Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı Arabistan'ın İstanbul'daki başkonsolosluğunda Arabistan Güvenlik güçlerince feci bir şekilde öldürülmesi ise dünya çapında kamuoyunun Riyad yönetimine karşı tepkisine sebep oldu.  Aralarında Amerika Merkezi istihbarat casusluk servisi CIA  raporları gibi sayısız raporlar ve de  Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tapeleri, bu feci cinayet emrinin veliaht bin Salman tarafından verildiğini gösteriyor.

Suudi veliaht prensi bin Salman’ın 6 Arap ülkesinden oluşan BAE, Bahreyn, Tunus, Mısır, Cezayir ve Moritanya’ya yapacağı ziyarette bazı önemli konular dikkat çekiyor.

Her şeyden önce toplam 3 gün sürecek olan bu ziyaretler Amerika başkanı Donald Trump’ın direktifi ile gerçekleşiyor. Trump Muhammed bin Salman’ın “Kaşıkçı cinayetinden haberdar olabilir, olmayabilir” gibi açıklaması, Washington ve riyad arasındaki stratejik işbirliğinin devam edeceğinin habercisidir. Böylece Trump bin Salman’ın veliahtlık koltuğunda kalacağından emin olmasını sağladı ve bunun ardından bin Salman, dünya çapındaki inzivadan kurtulmanın ikinci etabına kadar kendi bölge turu ziyaretini başlattı.

İkincisi ise Muhammed bin Salman dünya inzivasından kurtulmak için bölge turu ziyaretlerini kendi arkadaşları olan ülkelere yapmasıdır. Son yıllarda Bahreyn ve BAE, Arabistan ve veliahdı ile en yakın ülkeler oldular; Mısır ise Katar’a ambargo uygulama sırasında Suudi Arabistan’ın yanında yer aldı. Tunus, Cezayir ve Moritanya ise BAE, Bahreyn ve Mısır gibi Suudi Arabistan ile ilişkileri yoktur fakat maddi açıdan Arabistan’a bağlı ülkelerdir. 
Yine de Muhammed bin Salman’ın Tunus ve Cezayir ziyaretleri tepkisiz kalacağı tahmin edilmiyor. El-Şari el-Magaribi sitesi güvenilir kaynaklardan naklen Tunus’ta 50 avukatın yargı kurumuna dilekçe vererek, bin Salman’ın Tunus’a girişinin engellenmesini istediler. Cezayir basınından el-Belad gazetesi ise Cezayir halkının Muhammed bin Salman ziyaretine karşı olduğunu duyurarak, bunun gerekçesinin Suudi veliahdın ardı ardına işlediği cinayetler olduğunu yazdı.
3. sebep ise Muhammed bin Salman’ın BAE, Bahreyn, Tunus, Mısır, Cezayir ve Moritanya’dan oluşan 6 ülke ziyaret turu, onun 30 kasım tarihinde Arjantin’in başkenti Boines Aires’te düzenlenecek olan G-20 oturumuna katılması için bir ön hazırlık sayılıyor. 

Aslında Muhammed bin Salman, tüm şüphelerin kendisi üzerinde toplandığı muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ardından ilk yurt dışı ziyaretinin Arjantin’de G-20 ziyareti olmasını istemiyordu. Bu yüzden Suudi Arabistan veliahdı Muhammed bin Salman Arjantin toplantısına katılmak ve belki de bazı liderlerle görüşmek öncesi bölgede bazı müttefik ülkelere sembolik ziyaret gerçekleştirerek bu ülkelerin kendisinin Arabistan’daki veliahtlığına destek verdiğini göstermeye çalışıyor./
 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun