Amerika'nın Suriye'den Çekilmesinin Hedefleri

  • GİRİŞ25.12.2018 06:52:43
  • GÜNCELLEME25.12.2018 06:52:43
Amerika'nın Suriye'den Çekilmesinin Hedefleri

Rasthaber - Amerika'nın müstafi Savunma Bakanı James Mattis, Pentagon’daki son bakanlık günlerinde Suriye'de bulunan tüm Amerikan güçlerinin çekilme kararını imzaladı.

James Mattis’in imzaladığı direktifte, Suriye'de bulunan yaklaşık 2000  Amerikan askerinin çıkış zamanı veya biçimi  belirlenmesine rağmen çekilmenin detayları medyaya açıklanmadı.

Bilindiği üzere Amerika Başkanı Donald Trump geçen Çarşamba günü Twitter aracılığı ile paylaştığı mesajda Amerika askeri güçlerinin Suriye’den çekileceğini duyurmuştu.

Amerikan güçleri, teröristler ve silahlı grupların Suriye yönetimine karşı saldırıları sırasında,  Beşar Esad ve Şam yönetimine karşı gruplara destek hedefi ile Suriye topraklarına girdiler.  Amerikan güçlerinin Suriye'de  oldukları  sürede,  Amerikan askerlerinin bizzat IŞİD ve IŞİD ile işbirliği yapan diğer terör grupları ve silahlı çetelere sağladıkları askeri ve lojistik destekler konusunda defalarca çeşitli raporlar yayınlandı.

Fakat  Suriye'nin yasal yönetimine karşı şekillenen Batı- Arap- Siyonizm şer ittifakın,  teröristlere  geniş çapta sağladıkları siyasi, ekonomik ve askeri desteklere rağmen Suriye ordusu ve Şam yönetiminin bölgesel ve bölge dışı müttefikleri karşısında  mağlup oldular, dolayısıyla teröristleri de bu ülkede iktidar yapamadılar.

Tabii ki Amerika'nın teröristler ve isyancılara açıkça sağladığı yardımlar Washington’a ağır  haysiyet ve siyasi darbe indirdi.  Bu arada Amerika'nın Afganistan'dan Irak'ta, Suriye'den Libya'ya ve Yemen'e kadar uzanan askeri müdahalelerinin ağır mali yükünün devam etmesi Amerika hazinesine ve vergi mükelleflerine ağır baskı uygularken Amerikalı vatandaşlar arasında savaş karşıtı duygularını da arttırdı.

Bu ve benzeri baskılar sonuçta Amerika başkanı Donald Trump'ın Amerikalı güçleri Suriye'den çekme kararı almaya mecbur etti.   Mevcut şartlarda Amerika yönetiminin, Afganistan'daki  planlarının da yenilgisi nedeni ile bu ülkedeki tüm  askerleri veya bir bölümünü  geri çekeceği tahmin ediliyor.

Fakat bu arada Amerika'nın müdahaleci ve militarist siyasetlerinin devam etmesini, kendi çıkarları  ile örtüştüğünü gören bazı siyasi akımlar, şahsiyetler ve hatta bazı ülkeler,  Amerika başkanı Donald Trump'ın tüm askeri  güçlerini Suriye'den geri çekme kararına ağır tepki ve eleştiriler yönelttiler.  Bu zümre Amerika askerlerinin Suriye topraklarından geri çekilmesini aralarında IŞİD’in de aralarında bulunduğu terörist gruplarının tekrar güçlenmesine sebep olacağını bahane göstererek bunun bölge için bir tehdit olduğunu lanse etmeye çalışıyorlar. 

Hâlbuki Amerikalıların 1990 yılında,  Saddam Hüseyin'in Kuveyt’e saldırısını bahane ederek Kuveyt’i kurtarmak  için bölgeye asker sevkiyatı yapması ve ardından 2003 yılında Saddam rejimini devirmek için Irak’a saldırması, Ortadoğu bölgesini savaş ve  kaosa  boğarak, IŞİD gibi terör grupların türemesine ve güçlenmesine sebep oldu.

Şüphesiz Amerika'nın kendi askeri güçlerini Suriye'den geri çekme kararı ile ilgili birçok şüphe söz konusudur.   Yapılan bazı tahminler ve  yaşanan gelişmeler,  başkan Trump'ın Amerika içindeki destekçilerinin hoşnutluğunu sağlamak için  göstermelik bir harekette  Amerika'nın bölgedeki askeri  düzenini değiştireceği;  böylece sonuçta Amerika'nın askeri politikasından yararlanan  ve " savaş  hissedarları"  olarak bilinen grupların dünyanın dört bir köşesindeki müdahaleci stratejilerini güçlendirerek devam ettireceği tahmin ediliyor.

Bu sebepten dolayı Rusya Duma Meclisi uluslararası komite başkanı Leonid Slutsky  yaptığı açıklamada, " artık sırada, Amerikalıların Suriye'den geri çekilme sözlerini pratikte ispatlamanın  olduğunu"  belirtti./

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun