Hizbullah'tan Lübnan'da Kabinenin Kurulmamasına Eleştiri

  • GİRİŞ07.01.2019 08:28:51
  • GÜNCELLEME07.01.2019 08:28:51
Hizbullah'tan Lübnan'da Kabinenin Kurulmamasına Eleştiri

Rasthaber - Lübnan Hizbullah hareketi merkezi konsey üyesi Şeyh Nebil Faruk, kabineyi kurmakla görevli başbakan Saad Hariri'yi, ülkede yeni kabinenin kurulmamasından başlıca sorumlu olduğunu söyledi.

Şeyh Nebil Faruk ülkede 8 aydan beri hükümetin kurulmaması nedeni ile yaşanan yoğun sorunlara işaretle, partilerin hükümetten pay alma çalışmalarının devam etmesi ve Saad Hariri'nin, partilerin çoğunun anlaştıkları konulara karşı çıkmasının, ülkede hükümetin kurulmasındaki en önemli engellerden olduğunu söyledi.

Partiler ve grupların kabinedeki sandalyelerden pay kapma yarışları ve ihtilafları ayrıca başta Arabistan olmak üzere dış baskılar, Lübnan yeni hükümetinin kurulma sürecinde en önemli engellerden sayılıyor.

Aslında başbakan Saad Hariri son seçimi kaybedenler kervanındandır fakat Hizbullah liderliğinde seçimlerin kazanan taraf ile yapılan koordinasyonlar nedeni ile Saad Hariri'nin kabineyi kurması üzerinde anlaşmaya varıldı. Hariri, bağlı olduğu parti ve müttefikleri yani 14 mart akımı ve batı yanlısı Lübnanlı gruplar, son meclis seçimlerinde büyük oy kaybına uğradılar ve mecliste çok az bir sandalye kazandılar zira hali hazırda Lübnan meclisinde sandalyelerin çoğu direniş cephesi ve müttefikleri olan batı karşıtı 8 Mart grubunun elindedir.

Burada dikkat çeken konu, son 8 ayda en önemli ihtilaf konusunun kabinede ehli sünnetin kontenjanıdır. Yapılan açıklamalara göre Saad Hariri liderliğindeki "el-Mustakbel Hareketi" partisi, mecliste ehli sünnetin 27 sandalyelerinin tümünü kazanamadığı için kabinede ehli sünnete ayrılan kontenjanın tümünü ele alamaz. Bu arada Saad Hariri de ehli sünnetin bağımsız fraksiyonu ile yeni kabinede koalisyon kurmaya karşı muhalefet ediyor.

Saad Hariri'nin tekelcilik isteği Lübnan'da yeni kabinenin kurulmasını belirsiz hale getirmiştir. Dünyanın her yerinde kabul edilen ve gerçekleşmekte olan geleneğe göre seçimleri kazanan taraf, şartları ve payları belirler fakat hali hazırda Lübnan'ın mevcut siyaset sahnesinde durum bunun tam tersidir ve seçimde kaybeden taraf yeni hükümetin kurulma yolunda engeller çıkarıyor.

Seçimlerde yenilen taraf yanı 14 mart akımı batıya ve başta Suudi rejim olmak üzere Fars Körfezi kıyısında olan Arap rejimlere bağlıdır. Uzmanlara göre Saad Hariri tam da bu bağımlılık ve müdahaleci fitneci dış aktörlere bağlılık ve onlara boyun eğmesi nedeni ile yeni kabinenin kurulmasında ihmalkar davranıyor. Zira Amerika, Fransa ve Arabistan'dan oluşan dış güçler Lübnan seçimlerini  kaybetmiş ve kazanan tarafça kabinenin kurulmasını da kabul etmiyorlar.

Amerika liderliğindeki batı cephesi Lübnan'daki kabileci yapıyı dikkate alarak, Lübnan'da yeni hükümetin kurulma sürecini geciktirmek ve uzatmak için Saad Hariri'yi kendi taşeronları konumuna düşürmüşlerdir. Hariri'nin hükümet kurmakla görevlendirilmesinden geçen 8 ayda kendisi sorumluluğunu gerçekleştirmek ve yeni kabineyi açıklamak yerine, kendi başarısızlıklarından başkalarını suçlu göstermek ve gündem saptırmaya çalışıyor.

Saad Hariri en son girişimde birkaç gün önce boş ve temelsiz suçlamalarda bulunarak Lübnan Hizbullah hareketini kabinenin kurulamaması ve yeni hükümetin göreve başlayamamasından sorumlu tuttu.

Aslında Saad Hariri tarafından yöneltilen suçlamalar ve ihtilaflara sebep olan konuların gündeme getirilmesi ise aslında 8 aylık gecikmeyi haklı çıkarmaya yönelik boş çabalardır. Bu şartlarda Saad Hariri'nin yeni hükümeti kurmaktaki gecikmesi, Lübnan'ın kamuoyu, çeşitli parti ve siyasi şahsiyetlerin eleştirisine sebep olmuştur. /

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun