Kral Selman’ın Dört Yıllık Karnesi

  • GİRİŞ27.01.2019 07:19:59
  • GÜNCELLEME27.01.2019 07:19:59
Kral Selman’ın Dört Yıllık Karnesi

Rasthaber - Melik Salman’ın Suudi Arabistan’daki krallığı beşinci yılına girdi. Onun son dört yıldaki hükümeti ise Ortadoğu’da saldırgan bir tavır sergilemek ve Veliaht Muhammed bin Selman’ın mantık dışı davranışları ile zayıf bir karneye imza attı.

Selman bin Abdülaziz 23 Ocak 2015’te Suudi Arabistan’da kral olarak yönetimi eline aldı. Şimdi ise Selman ve oğlu Muhammed’in dört yıllık hakimiyeti süresi dolmuştur. Dört yıllık bir süre ise bir hükümetin performansını değerlendirmek ve karnesini gözden geçirmek için uygun bir süredir.

Selman bin Abdülaziz krallığına kabinede birçok değişiklik yaparak pratikte işlerin yönetilmesini oğlu Muhammed bin Selman’a bıraktı. Tabii kabinedeki bu aşırı değişiklikler de aslında Muhammed bin Selman’ın kral olmasına zemin hazırlamak için yapıldı.

Lübnan gazetelerinden El Ahbar gazetesi yayımladığı analizde “ Çetecilik Mantığı” na değinerek Selman’ın son dört yıl içerisindeki krallık döneminde gerçekleştirdiği değişikliklerin geçmişte görülmemiş derecede yapıldığını ve bu değişikliklerden amacın Alı Suud hanedanındaki rakip şehzadelerin silinmesi ve zeminin mirasçılar için hazırlanması olduğunu yazdı.

Selman bin Abdülaziz’in hükümeti son dört yılda Suudi Arabistan’ın sosyal düzeylerinde çelişkili girişimlerde bulundu. Bir taraftan vatandaşlık haklarında özellikle kadın hakları alanındaki göstermelik reformlar ve bir taraftan da siyasi aktivistlerin, dini misyonerlerin ve hatta Suudi şehzadelerinin tutuklanması geçmişe göre çok daha şiddetli bir şekilde devam ettirilmiştir.

İnsan Hakları Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi bölümü icar müdür yardımcısı Kanneth Roth, insan haklarının Suudi hükümeti tarafından açık bir şekilde ihlal etmesini eleştirerek Suudi Arabistan’ın zedelenmiş itibarını düzeltmek peşinde ise acil bir şekilde hükümeti eleştirmek bahanesi ile tutuklananların serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmek amacı ile Suudi 2030 projesini sunan Muhammed bin Selman’ın ise bu konuda uygulanabilir bir yanı olmayan afaki bir düşünceye kapılmış ve yatırım güvenliği olmamasından dolayı  pratikte yabancı yatırımcılar tarafından da kabul görmeyen bir girişimde bulunmuştur.

Son dört yılda Suudi Arabistan dış siyaseti de oldukça saldırgan bir tavır çerçevesinde yürütülmüştür. Suudi hükümeti tam da Melik Selman’ın kraliyetinin 5’inci yılına girdiği gibi Mart 2015’te Yemen’e beş yıla yakın bir süredir süren bir savaş başlattı.

Bu savaşın sonucu ise son yılların en büyük insani faciasının hem de Ortadoğu’nun en fakir Arap ülkesinde yaşanması idi. Bundan dolayı Alı Suud uluslararası kamuoyu tarafından da ciddi bir şekilde baskı altındadır.

Kral Selman hükümeti 2016 yılında İran İslam Cumhuriyeti ve Haziran 2017’de de Katar ile ilişkileri kesti. Böylece pratikte Riyad’ın bölgesel bir güç olan İran ve Arap dünyasının önemli aktörlerinden olan Katar ile diplomatik ilişkileri tamamen kesilmiş oldu. Kuşkusuz bu Kral Selman hükümeti için bir avantaj sağlamadı. Çünkü pratikte Suudi Arabistan’ın bölgede istikrar, güvenlik ve işbirliği peşinde olmadığını açıkça gün yüzüne çıkardı.

Buna ilaveten Suudi hükümeti son dört yıl içerisinde hiyerarşik siyasetleri ve aşağılama yaklaşımı ile, Fars Körfezi İşbirliği Teşkilatı’nın dağılması ve işlevsiz hale gelmesine zemin oluşturdu.

Suudi Arabistan devleti hiçbir zaman Kral Selman döneminde olduğu gibi Amerika tarafından aşağılanmamıştı. Trump hükümeti Suudi Arabistan’ı resmen sağmal inek olarak niteleyerek bu ülkenin konumuna değil petrol dolarlarına göz diktiğini göstermiş oldu.

Buna rağmen Kral Selman ve oğlu Amerika’nın bu aşağılayıcı tavrına karşı tepki göstermek için hiçbir girişimde bulunmamalarının yanı sıra tam tersine Amerika’nın istekleri doğrultusunda hareket ederek Siyonist Rejim İsrail’e yaklaşıp pratikte Trump hükümetinin aşağılayıcı tavrına rıza gösterdiklerini ortaya sermiş durumdalar. 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun