Kuveyt'ten Katar'a İran Konusunda Destek

  • GİRİŞ31.01.2019 08:14:00
  • GÜNCELLEME31.01.2019 08:14:00
Kuveyt'ten Katar'a İran Konusunda Destek

Rasthaber - Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Katar devletinin İran İslam Cumhuriyeti'ne yaklaşma siyasetlerini desteklediğini bildirdi.

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid El Carallah Salı günü şöyle bir açıklamada bulundu:" Kuveyt Katarlı kardeşlerimizin Tahran, Ankara ve Bağdat'a yaklaşmalarını destekliyor. 

Bu Kuveytli yetkili sözlerinin devamında şöyle bir vurguda da bulundu: " Katar da istediği ülke ile ilişki kurmaya hakkı vardır. Ancak bu ilişki ve işbirliği onun Fars Körfezi İşbirliği Konseyi'nden uzaklaşması anlamı olarak yorumlanmamalıdır. "

Katar Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Muhammed bin Abdürrahman Alı Sani ise şöyle bir açıklamada bulunmuştu:" İran, Katar'ın komşusu ve bu bölgenin coğrafyasının bir parçasıdır. Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkelerin bu ülke ile yapıcı ve olumlu diyaloglar kurmasını ümit ediyoruz. "

Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn gibi müttefikleri ile 5 Haziran 2017'de Katar ile diplomatik ilişkileri kesip kara, hava ve deniz sınırlarını bu ülkeye kapattılar. Bu dört ülke Katar'ı terörizmi desteklemek ve Riyad ele başlığındaki Arap akımı ile aynı yönde hareket etmemekle itham ettiler.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn isteklerini içeren bir listeyi Katar'a sunup Doha ile ilişkilerin normalleştirilmesinin bu isteklerin hayata geçirilmesine bağlı olduğunu bildirdiler.

Suudi Arabistan ve ortaklarının Katar'a koştuğu şartların en önemlilerinden biri de Katar'ın İran İslam Cumhuriyeti, Lübnan Hizbullah'ı ve Filistinli Direniş Grupları ile diplomatik ilişkileri kesmesi idi. Ancak Katar'ın özellikle de İran ile ilişkilerini geliştirmesi ve ayrıca direniş cephesi grupları ile arasını iyi tutması gibi kararlı tutumu, Suudi Arabistan ve ortaklarının mantık dışı, müdahaleci ve dayatmaya dayalı isteklerinin bu ülkeye zorla yaptırılmasındaki başarısızlığını ve ayrıca Amerika'nın İran'ı bölgede tecride sürüklemek gibi daha önce yenilmiş siyasetin uygulanmasına dair stratejik hezimetini gözler önüne serdi.

Katar son aylarda defalarca İran İslam Cumhuriyeti'nin bölgede İslami bir güç sayıldığını ve bu kapasiteden bütün bölge ülkelerinin yararlanması gerektiğine vurgu yapmıştır.

Katar, Umman ve Kuveyt gibi ülkeler her daim İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yapmıştır. Bu gelişmeler ise her şeyden ziyade Suudi Arabistan ve az sayıda bölgesel ortaklarının tecridine yol açmıştır.

Böyle bir ortamda Kuveyt tedricen Riyad'dan uzaklaşıp Doha'ya yaklaşmaktadır. Kuveyt'in Katar'a yaklaşması ise Riyad ve Katar arasındaki gerginliğin Riyad yenilgisi ile sonlanmasını tamamlayacaktır.

Bölgesel ve uluslararası gelişmeler, İran'ın başarılı diplomasisinin konumu ve kapasitesini uluslararası arenada da daha açık bir şekilde göstermiştir. İran İslam Cumhuriyeti karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilkelerine dayanarak Fars Körfezi ülkeleri ile yapıcı işbirliğini dış siyasetinde uygulamaktadır.

Böyle bir ortamda Kuveyt hükümeti Arap ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar ve gerilimlerde "tarafsızlık" ve "arabuluculuk" ilkesinden yola çıkıp böylece Katar gibi bağımsız siyasetler yürütmek doğrultusunda adım atmak istiyor.

İşte Kuveyt bu çerçevede Katar'ın Tahran'a yaklaşma gibi mantıklı siyasetlerini destekleyerek kendi bağımsız siyasetlerinin uygulanması için zemin hazırlamaktadır. Katar'ın mantıklı diplomasisi, Kuveyt ve Umman'ın da İran İslam Cumhuriyeti ile dostane ilişkiler kurmak gibi olumlu yaklaşımının yanında göz önünde bulundurulsa bu bölgesel aktörlerin bölgenin sorunlarını yakınlaşma ve yapıcı tavırlar ile çözmeye gayret gösterdiğini anlamak mümkün. 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun