Batının Venezuela'ya Baskılarını Arttırması

  • GİRİŞ02.02.2019 07:21:29
  • GÜNCELLEME02.02.2019 07:21:29
Batının Venezuela'ya Baskılarını Arttırması

Rasthaber - Venezuela'da siyasi krizin baş göstermesi ile batının bu petrol zengini ülke için düşündüğü senaryoları gerçekleştirme çabaları yoğunluk kazandı.

Bu bağlamda Venezuela'nın görevden alınan ulusal kongre başkanı Juan Guaido 23 Ocak tarihinde kendini geçici cumhurbaşkanı olarak tanıtıp yemin etmesi ardından batıdan kendisine verilen destek arttı.

En başta Amerika başkanı Donald Trump yayınladığı bildiride Guaido'yu Venezuela'nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdı. Washington Venezuela'da demokrasinin kurulması için tüm ekonomi ve diplomatik araçları kullanacağını iddia etti. Nitekim Latin Amerika meseleleri uzmanı sn. Mansur Muazzemi yaptığı değerlendirmede, "Amerika, Avrupalı müttefikleri ve bazı Latin Amerika ülkelerinin, kendini Venezuela'nın geçici cumhurbaşkanı olarak tanıtan kişiye destek vermekle tehlikeli bir bidata imza attıklarını" söyledi.

Şimdi Avrupa da bu oyuna müdahil olmuştur, nitekim Avrupa parlamentosu müdahaleci bir girişimde bulunarak onayladığı karar ile Venezuela muhalefet liderini ülkenin resmi cumhurbaşkanı olarak tanıdığını duyurdu. Avrupa parlamentosu Avrupa ülkelerinden Juan Guaido'yu ülkenin resmi cumhurbaşkanı olarak tanımalarını istedi. Geçtiğimiz haftadan beri Juan Guaido kendini Venezuela'nın cumhurbaşkanı olarak tanıttığından beri demokrasi iddiasında bulunan bazı Avrupa ülkeleri Amerika'nın izinden giderek Guaido'ya destek verdiklerini ilan ettiler.

Uluslararası yasalara aykırı olan bu müdahaleci girişim, ki BM üyesi olan bir ülkenin içişlerine müdahalenin açık örneğidir, Venezuela'nın yasal cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya baskı uygulamak ve onu iktidardan çekilmeye zorlamak amacı ile yapılmaktadır.

Bundan önce Avrupa parlamentosunun bir karar taslağı ile Venezuela'nın iptal edilen ulusal konsey başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın meşru ve geçici cumhurbaşkanı olarak resmiyete tanıyacağı söylenmişti. AB'nin Venezuela içişlerine resmen müdahalesi ve Amerika'nın siyasi darbesinin izinden gitmesi, Maduro'nun 2018 seçimlerinde demokratik bir süreçte oyların %68'ini alarak ikinci kez cumhurbaşkanı olarak halk tarafından seçildiği bir dönemde gerçekleşiyor.

Bu arada Amerika, Venezuela'da opozisyonun başlıca destekçisi olarak bu ülkenin solcu hükümetine ekonomik baskıları yoğunlaştırma ve yasal cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'yu kıskaca almak bağlamında Venezuela'ya geniş çaplı ekonomik yaptırımların yanısıra bu ülkenin mal varlıklarını bloke etmekle kalmayıp şimdi de diğer ülkelerin Venezuela ile ticari ilişkilerini engellemeye çalışıyor.

Bu çerçevede Amerika Türkiye'yi Venezuela'ya uygulanan yaptırımları ihlal etme bağlamında uyardı. Bu bağlamda Amerika üst düzeyli bir yetkili Washington'un Türkiye'nin NATO ve Venezuela ile ticari ilişkilerini yakından denetlediğini, Washington yaptırımlarının Ankara tarafından ihlal edildiği sonucuna varması halinde gerekli girişimlerde bulunacağını söyledi.

Fakat Türkiye yönetimi; Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerin yanında Venezuela'nın yasal cumhurbaşkanı Maduro ve onun yasal yönetimine desteklerine devam edeceğini, batı ve özellikle Amerika'nın Venezuela'daki müdahaleci girişimlerini kınadığını duyurmuştur.

Batılıların şimdiye kadar Venezuela ile ilgili girişimleri ve kararları, onların organize çalışmalar ile siyasi ve ekonomik baskılar ve en sonda da askeri girişimlerle Venezuela'nın yasal Maduro yönetimini devirerek batı yanlısı siyasetçileri iktidar yapmak niyetinde olduklarını gösteriyor; zira Venezuela'nın solcu yönetimi izlediği bağımsız siyasetleri ile Amerika karşıtı kararlar alıyor./

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun