Bahreyn'de ABD'nin Destekleri Sayesinde Al-i Halife Şiddetinin Yoğunlaşması

  • GİRİŞ01.03.2019 08:29:24
  • GÜNCELLEME01.03.2019 08:29:24
Bahreyn'de ABD'nin Destekleri Sayesinde Al-i Halife Şiddetinin Yoğunlaşması

Rasthaber - Bahreyn Sadakat Hareketi, 3 vatandaşın idam kararını kınarken, Amerikan başkanı Donald Trump damadı ve danışmanı Jared Kushner'in Bahreyn ziyaretinin Filistin meselesinin yok edilmesi için gerçekleştiğini belirtti.

Bahreyn Sadakat hareketinin bu bağlamda yayınlanan bildiride  şöyle yazılıyor:  Amerika ve İngiltere hükümetleri,  birkaç gün önce Al-i Halife hükümetine destek bağlamındaki taahhütleri ile,  Al-i Halifenin cinayetleri ve bu cümleden zalimi ve batıl kararlarını örtbas etmeye çalışıyorlar.

Sadakat hareketi söz konusu bildiride ayrıca Amerika başkanı Donald trump'ın damadı ve danışmanı Jared kushner'in Maname ziyaretini ve Al-i Halife rejimi liderleri ile görüşmesini Filistin meselesinin yok edilmesi için bir entrika olduğunu belirterek Bahreyn halkının her zaman ve her yerde Filistin meselesini bağlı kalacaklarının altını önemle çizdi.

Kushner'in Bahreyn Ziyareti, Al-i Halife rejiminin Bahreyn halkına yönelik baskıcı siyasetlerinin yoğunlaşması ve muhalefete ağır yargı kararları vermesiyle  eş zamanlı olarak gerçekleşmesi, bir kez daha dünya kamuoyun  dikkatini Al-i Halife rejiminin Amerika'nın destekleri sayesinde Bahreyn halkına karşı şiddet siyasetlerini, halkın sindirilmesi bağlamında sürdüreceği  gerçeğine çevirmiştir.  Hükümetin ülke içinde halk arasındaki meşruiyetinin kaybedilmesi ve halk ve hükümet arasında köklü ayrımların yaşanması ise Al-i Halifenin kendi bekası ve güvenliği için  başta Arabistan,  Amerika ve batı  ülkelerinden  oluşan bölgesel ve bölge dışı oyunculara sığınması  ve dayanmasına sebep olmuştur.

Tabii ki burada Bahreyn'in coğrafi ve stratejik konumu ayrıca petrol kaynakları batılı sömürgeci güçlerin bu ülkedeki nüfuz ve sultacılıklarını korumaya yönetmiştir.  Bu arada her zaman demokrasi bayraktarları olduğunu iddia eden  batılı ülkeler de, Fars Körfezi Arap ülkelerinde geniş çapta işlenen insan hakları ihlallerini eleştirmek yerine, aralarında Al-ı Halife rejiminin de bulunduğu Arap diktatörleri desteklemeye devam ediyorlar. 

Al-i Halife rejimi batının destekleri sayesinde kendi halkına zor ve yıkıcı şartlar dayatmıştır. Bu  konu Al-i Halife rejimi ve onun batılı destekçileri özellikle de Amerika'nın, Bahreyn halkı ve kamuoyu nezdinde daha da menfur hale gelmelerine sebep olmuştur. 

Fakat Bahreyn'in bölgede Amerika'nın entrikacı siyasi planlarını izleme üslerinden biri haline gelmesi, Bahreyn halkının Al-ı Halife rejimine karşı itirazlarının daha da yoğunlaşmasına sebep olmuştur, zira Ali  halife rejimi de diğer bazı Arap yöneticileri gibi batı tarafından dikte edilen siyasetlerin uygulayıcısıdır. 

Bu çerçevede Filistinlilerin haklarının tamamen çiğnenmesi ve Siyonist rejimin bölgede üstün güce dönüştürülmesine dair Amerika'nın yeni komplosu olan asrın anlaşmasına Al-ı Halife'nin eşlik etmesinin yen i aşmasına şahit oluyoruz. 

Filistin İslami cihad hareketi siyasi büro üyesi Halit el-Beteş yaptığı açıklamada "asrın anlaşmasının bazı Arap ülkelerinin Filistin'e indirdikleri en ağır darbe olduğunu belirterek, bazı Arap ülkelerin Siyonist rejim ile ilişkileri normalleştirmenin direniş hareketi vücuduna sapladıkları bir hançer gibi olduğunu söyledi.

Al-ı Halife rejiminin Arabistan elebaşlığındaki diğer Arap yöneticilerle birlikteki Amerika'nın bölgedeki entrikalarına eşlik etmekle ihanet hareketi, halkın itirazını beraberinde getirdi. Filistinliler ve bölge halkı arasında hiç kabul görmeyen asrın anlaşması, bölge halklarının direnişi sayesinde yenilgiden başka hiçbir sonucu olmayacaktır. 

Nitekim Ortadoğu gelişmeleri de Amerika'nın komplocu planları ve kışkırtmalarının, Arap yöneticilerin baskıcı siyasetlerinin şiddetlenmesinden başka sonucu olmadığını gösteriyor.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun