Pompeo’nun Bölgesel Ziyareti

  • GİRİŞ25.03.2019 07:27:38
  • GÜNCELLEME25.03.2019 07:27:38
Pompeo’nun Bölgesel Ziyareti

Rasthaber - Amerika Donald Trump başkanlığı döneminde İran karşıtı girişimlerini Batı Asya düzeyinde şiddetlendirmiştir. Amerikalı üst düzey makamların bölgeye ortakları ile İran’ın bölgesel siyasetleri ve nüfuzuna karşı koalisyon oluşturma çerçevesinde istişare yapmaları hedefi ile ziyaretlerinde belli bir artış gözlemlenmektedir.

Bu doğrutluda Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Kuveyt, işgal altındaki Filistin toprakları ve Lübnan’a dönemsel ziyaretini gerçekleştirdi. Pompeo bu ziyaretinde iki belli hedefin peşinden koşmakta idi. İlk hedef Amerika’nın Siyonist Rejimi tamamen desteklemesi ve bu rejim ile stratejik ilişkilerine vurgu yapması bu yüzden İran aleyhinde bölgesel ortakların yardımı ile baskıların arttırılması idi.

Bu ziyarette Trump’ın Siyonistlerin işgal altındaki Golan tepelerinin hakimiyetini tanımasına desteği ve Pompeo'nun da aynı konuya vurgu yaparak İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu’nun önündeki seçimlerde Trump tarafından desteklenmesinin altını çizmeye çalışıldı.

Beyrut basımı El Ahbâr gazetesi Pompeo ve Netanyahu görüşmesine değinerek şöyle yazdı:” Bu görüşme, bu iki ortağın dostluğu ve işbirliğine vurgu yapılmak ve İran ve bölgesel ortakları aleyhinde ortak girişimlerde bulunulması hedefi ile gerçekleşti. Tabii İsrail’deki erken parlamento seçimleri ve Netanyahu’nun bu seçimlerde desteklenmesi Pompeonun en önemli hedeflerinden biri idi. “

Amerika dışişleri bakanının bu seçimlere katılacak olan diğer adaylar ile görüşmekten sakınması bu ziyaretin asıl hedefinin Netanyahu’yu desteklemek olduğu olasılığını güçlendirmektedir.

Amerika Dışişleri Bakanının bu ziyaretten güttüğü ikinci hedef ise, İran’ın bölgesel nüfuzu ile mücadele etmekti. Bu doğrultuda Pompeo Lübnan ziyaretinde İranofobi siyaseti çerçevesinde şöyle bir iddiada bulundu: " İran Lübnan’a sulta kurmak ve bu ülkeyi ele geçirmek sureti ile Akdeniz’e erişmek istiyor. "

Pompeo’nun ortak basın toplantılarında üzerinde durduğu dikkat çekici nokta ise onun İran’a, bölgede, dünyada ve özellikle de Suriye’deki faaliyetlerine odaklanmasıdır. Pompeo bu konuyu Kuveytli mevkidaşı ile görüşmesinde ayrıca Netanyahu ile görüşmesinde de hatta Lübnan’da da defalarca dile getirdi.

Pompeo Lübnan ziyaretinde Amerika’nın İran ve Hizbullah’a yönelik baskı uygulamasının altını çizdi. Ancak Lübnan Başbakanı Saad Hariri Lübnan’ın bölgesel çatışmalarda tolerans göstermekten yanan olduğuna vurgu yaparak ona hatırlatmada bulundu. Lübnanlı yetkililerin Pompeo’nun isteklerine tepkileri onun bu görevinde başarısız olduğunu gözler önüne serdi.

Amerika Dışişleri Bakanının İran’ın Akdeniz’e erişmek sureti ile bölgesel nüfuzunu arttırmaya yönelik çabalarda bulunma iddiası, İran’ın son yıllarda tekfirci terör örgütleri ile mücadelede ve Suriye ve Lübnan’ın yıkıcı dalgalardan korunmasında etkili bir rol oynadığı sırada ortaya atılmaktadır.

Aslında Amerika kendisi teröristlerin hamisi olup bir yandan da Siyonist Rejimin aşırı bölgesel isteklerinin gerçekleştirilmesi yönünde çaba göstermektedir. Amerika bu hedefin gerçekleşmesi için Lübnan Hizbullah hareketine ağır kısıtlamalar uygulamak niyetindedir.

Bu mesele ise Lübnan ulemalarının tepkilerine yol açmıştır.

Lübnan’ın Güneyinde yer alan Sur kenti ulema heyetinin başkanı Şeyh Ali Yasin Âmeli Pompeo’nun ziyaretine tepki olarak bu ziyareti Amerika’nın İsrail tarafını tuttuğu sebebi ile yapıldığını bunun ise Lübnan ve Arap ülkelerine ihanet sayıldığını dile getirdi.

Pompeo’nun Kuveyt’e yaptığı bölgeye ziyaretinin ilk aşamasında Fars Körfezi ülkelerinden Irak’ın sözde İran’a ihtiyacı kalamaması için Irak ile ilişkilerini geliştirmelerini istemişti.

Genel olarak Pompeo'nun sözkonusu  ziyaretini, İran’ın bölgesel siyasetleri ile mücadelede temelsiz iddiaların ve başarısız çabaların tekrarlanması olarak değerlendirmek mümkün.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun