RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Irak Meclis Başkanı Cuburi’den Katar Açıklaması

Irak Meclis Başkanı Cuburi’den Katar Açıklaması
05.06.2017 © RAST HABER

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi’nin iki ülke arasındaki ilişkilerin genişletilmesi, krizlere ve tehlikelere karşı ortak hareket edilmesi ve aradaki anlaşmazlıkların sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüşen Irak Meclis Başkanı Selim el Cuburi, krizlere ve tehlikelere karşı ortak hareket edilmesi için anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Irak’ın açıklaması, Katar’ın bölgede tamamen yalnız kalmasından saatler sonra geldi. Ancak Irak’ın çıkışı, hayli sürpriz bir adım olarak değerlendiriliyor. Zira, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Şubat ayında Bağdat’ı ziyaret etmişti. 2003’te Irak’ın işgal edilmesinden sonra bir Suudi bakanın Irak’a gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyan seyahatte, taraflar işbirliğini görüşmüştü.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurması ve Katar’ın, Yemen’deki Uluslararası Koalisyon’dan çıkarılması açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti.

Cuburi’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Cuburi’nin Katarın Başkenti Doha’da, dün, Şeyh Temim ile bir araya geldiği ve görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, bölgesel sorunlara karşı çözüm yollarının arandığı belirtildi.

Açıklamada, Irak’ın komşu Arap ülkeleri ile ilişkileri güçlendirmeye önem verdiği ve özellikle terör örgütü DEAŞ’ın bitmeye yakın olduğu bir ortamda, kardeş ülkeler ile sürekli ve verimli iş birliği gerçekleştirilmesi için çalışıldığı aktarıldı.

Katar Emiri’nin Irak’ın bölgedeki önemine ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin gerektiğine dikkati çektiği ve ülkesinin Irak ile iyi ilişkiler geliştirmesini istediği kaydedildi.

Cuburi’nin ise DEAŞ’ın bitirilmesinden sonra Irak’ın yeni bir aşamaya gireceğini, ülke içinde istikrarı ve güvenliği sağlamaya katkı sağlayacak herkese kapılarının açık olduğunu söylediği ifade edildi.

Eski Irak Başbabakanı Nuri el-Maliki’nin de aralarında bulunduğu Iraklı üst düzey çok sayıda isim daha önce yaptıkları açıklamalarda Katar’ı Irak’taki teröre destek vermekle suçlamıştı.

T24

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • MALCOLM-XX ;

    ŞAYET KATAR’IN BU SÖZLERİ GERÇEKSE , RUSYA-İRAN-IRAK VE SURİYE DİRENİŞ CEPHESİ ÜLKELERİ VE TÜRKİYE, KATAR’IN, GERİCİ VE AMERİKANCI ARAP CEPHESİNDEN TAMAMEN KOPMASI VE DİRENİŞ CEPHESİNİN YANINDA TEMKİNLİ-İNANDIRICI BİR BİÇİMDE YERİNİ ALMASI İÇİN, BU SAMİMİ KARAR VE TAVIR SONRASINDA, TABİİ Kİ KARŞIT BARIŞÇI VE KORUYUCU, EZDİRMEYİCİ, CESARETLENDİRİCİ POLİTİKALAR GELİŞTİRMELİDİRLER DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM ACİZANE !!!…

    05.06.2017 22:01
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER