RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran’a Yaptırım Hiçbir Zaman ABD ve Batı’nın Çıkarlarını Tatmin Etmeyecektir

İran’a Yaptırım Hiçbir Zaman ABD ve Batı’nın Çıkarlarını Tatmin Etmeyecektir
17.06.2017 © RAST HABER

Ünlü teorisyen Noam Chomsky, ABD’nin İran’a karşı beslediği derin kin ve nefretine değinerek, “İran’da rejim değişikliği” politikasının Amerika için hiçbir zaman göz ardı edilmeyeceğini belirtti.

Javad Heyranniya: ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Senato’nun geçen Çarşamba günündeki oturumunda İran’da rejim değişikliği gerçekleştirmek amacıyla ülke içi unsurları desteklediklerini açıkladı.

Tillerson, Başkan Trump’ın İran’da rejim değişikliği yapılmasına yönelik görüşüyle ilgili, “İran konusundaki politikalarımız düzenlenme aşamasında olduğundan dolayı Başkan Trump’a daha sunulmamıştır. Buna rağmen biz İran’ın bölgedeki hegemonyasını durdurmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Bu konuyla ilgili MIT Üniversitesi Öğretim Üyesi ve modern dil bilimi çalışmalarının kurucusu olan Profesör Noam Chomsky, Mehr’e verdiği bir röportajda ABD’nin yürütmekte olduğu İran politikasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

* Tillerson son zamanlarda yaptığı bir açıklamada ABD’nin İran’da rejim değişikliği yapılması için bazı grupları desteklediğini bildirdi. Tillerson hangi gruplardan bahsediyor ve neden ABD artık çürümüş olan “İran’da rejim değişikliği” politikasına odaklanmıştır?

– Her şeyden önce “İran’da rejim değişikliği” politikası ABD için hiçbir zaman çürümüş bir uygulama değildir. Zira ABD Ortadoğu bölgesinde bağımsız bir ülkenin var olmasına dayanamıyor. Diğer taraftan ise ABD yönetimi İran’ı eski Şah Rejimi’ni devirmesini affedemiyor.

ABD, 1953 darbe girişimi vasıtasıyla yeniden iktidara yerleşen ve tamamen Amerika’ya bağlı olan bir diktatörü devirmesi için İran’ı hiçbir zaman açık bir yüzle karşılamayacak.

* ABD, İran’ın başta Suudi Arabistan olmak üzere komşularıyla arasındaki ilişkilere yönelik ne tür bir tavır sergilemeli?

– Amerika’nın Suudi Arabistan’a ilişkin yürüttüğü tam destek politikaları bir kenara bırakılmalıdır. Bunun yanında ABD, bölgedeki bağımsız ülkelerle arasındaki sorunları çözmelidir.

* Senato’da onaylanan İran karşıtı yeni yaptırımların uygulanması ABD ve Batı’nın çıkarlarını tatmin edebilecek mi?

– Bu konu sorduğunuz çıkarların türüne bağlı. Eğer bundan “Adalet, özgürlük ve barışı” kasdediyorsanız o zaman cevabımız hayırdır yani ABD ve Batı’nın çıkarlarını hiçbir şekilde tatmin etmeyecektir.

* İran’a karşı onaylanan yeni nükleer dışı yaptırımlar, ABD’nin nükleer anlaşma vasıtasıyla kaldırdığı tüm ambargoların yeni bir kalıp çerçevesinde tekrar ortaya koyduğu şüphesini oluşturmuyor mu?

– Bana göre ABD’nin yeni hükümeti belirgin bir politikaya sahip değildir. Yani şimdiye dek bu hükümette net ve açık bir politikaya tanık olamadık. bu yüzden bu konuda da değerlendirme yapmak epey zordur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Javad Heyranniya: ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Senato’nun geçen Çarşamba günündeki oturumunda İran’da rejim değişikliği gerçekleştirmek amacıyla ülke içi unsurları desteklediklerini açıkladı.

  —————

  DÜNYADAKİ TÜM ANTİ DEMOKRATİK DARBELERİN ARKASINDA OLAN ABD, TÜRKİYE’DEKİ KANLI 15 TEMMUZ DARBESİNDEN SONUÇ ALAMADI, ŞİMDİDE İRAN’A MI YÖNELİYOR YOKSA ?!…

  17.06.2017 13:54
 • MALCOLM-XX ;

  ”… Tillerson, Başkan Trump’ın İran’da rejim değişikliği yapılmasına yönelik görüşüyle ilgili, …”

  ————–

  ASLINDA TÜM ANTİ EMPERYALİST DÜNYA DA, ABD’DE BÜYÜK BİR YÖNETİM VE ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİNİ ARZU EDİYOR AMA GÖZÜ KÖR OLSUN Kİ ONLARIN, ANTİ DEMOKRATİK ÜLKELERDE (ABD’DE ) , KARŞI DEMOKRATİK DARBE YAPABİLME YETENEKLERİ SIFIRDIR MAALESEF !!!…

  17.06.2017 14:02
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER