RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran’dan Şanghay Açıklaması

İran’dan  Şanghay Açıklaması
09.06.2017 © RAST HABER
RASTHABER- İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: Şanghay İşbirliği Örgütünün birçok üyesi İran’ın birliğe üye olmasını istiyor, elbette bu konuda herkesin kendi değerlendirmesini yapması ve gerekli ön hazırlıkları tamamlaması gerekir. 
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasimi Mehr haber ajansına verdiği röportajda kendisine yöneltilen “Astana görüşmeleri öncesi İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütüne üyeliği söz konusu mudur yoksa değil midir?” Sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: Biz halen bu örgütün gözlemci üyesiyiz, bizim Şanghay İşbirliği Örgütüne daimi üyelik talebimiz kendilerine iletilmiş ve bu talep gerekli şekilde iletilmiş olup şuan değerlendirilmektedir. 
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü daha sonra Şanghay İşbirliği Örgütünün birçok üyesinin İran’ın birliğe üye olmasını istediğine işaret ederek şu açıklamalarda bulundu: Şanghay İşbirliği Örgütüne üyelik için birçok belge imzalanmalıdır ve tüm bunlardan önce İran’da bu konuda bir karara varılmalıdır. İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütüne üyeliği henüz bu birlik tarafından işleme alınmamıştır ve Astana’daki görüşmelerde değerlendirmeye alınmayacaktır ancak bu konu şuan gündemde olan bir konudur ve Şanghay İşbirliği Örgütüne üye ülkelerin liderleri İran’ın daimi üyeliği konusunda istekli olduklarını belirtmektedirler. 
Kasimi ayrıca şu açıklamalarda bulundu: Bu konuda her iki taraf, hem İran ve hem de Şanghay İşbirliği Örgütü kendi değerlendirmesini yapmalı ve gerekli ön hazırlıkları tamamlamalıdır. Şanghay İşbirliği Örgütü İran’ın gücü ve ekonomik yapısı, bölgedeki konumumuz, jeopolitik başarısı ve yüksek ekonomi potansiyeli nedeniyle İran’ın örgüte üye olmasını istemektedir. 
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklamalarının devamında kendisine yöneltilen “Zarif’in Türkiye’ye yaptığı son ziyaretin amacı ne idi?” Sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:Bu ziyaret iki ülke üst düzey yetkilileri ve dışişleri bakanları arasında yapılan sürekli görüşmelerin devamı olarak gerekli görülen bir ziyaretti ve bu görüşmenin ardından Sayın Cevat Zarif bir üst düzey heyetle birlikte Astana’ya hareket etti. 
Behram Kasimi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Zarif Türkiye’ye yaptığı ziyarette önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kapsamlı bir görüşme yaptı ve daha sonra Türk mevkidaşı tarafından düzenlenen iftar yemeğinde de yine onunla görüşme yaparak fikir alışverişinde bulundu. Bu görüşmelerde iki taraf iki ülke ile ilgili konuları, önceki ziyaretlerde  siyasi ve ekonomik konularda görüşülen meseleler değerlendirdi. 
Kasimi açıklamalarının sonunda şunları söyledi: İki tarafın da çok önem verdiği bölgedeki özel durum ve Suriye konusu bu görüşmelerde kapsamlı olarak değerlendirildi. 
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER