RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran’ın Füze Saldırısı İran Karşıtlarına ve Arabistan’a Verilmiş Bir Mesaj

İran, Suriye’nin Deyrezor şehrindeki IŞİD karargahlarını vurdu. İran otuz yıllık süre zarfında ilk kez böyle bir mesajı öncelikle Arabistan olmak üzere birçok muhatabına vermiş oldu.

İran’ın Füze Saldırısı İran Karşıtlarına ve Arabistan’a Verilmiş Bir Mesaj
20.06.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Rey el-Yevm gazetesi editörü Abdulbari Atvan; İran’ın Suriye’nin Deyrezor şehrindeki IŞİD mevzilerini uzun menzilli füzelerle vurmasının otuz yıllık süre zarfında birçok İran karşıtlarına, özellikle Arabistan’a vermiş olduğu bir mesaj olarak değerlendirdi.  İranlı yetkililer, operasyonun gerekçesi olarak Tahran Meclis binasına düzenlenen terörist saldırıyı gösterdi.

İranlı yetkililer, Arabistan veliahttı Muhammed bin Selman’ın asılsız suçlamaları ve savaşı İran topraklarına çekeceği yönündeki tehditlerin yapılan operasyonun diğer gerekçesi olarak gösterildi.

Amerika Suriye’de Kürt Özerk Bölgesi oluşturma peşinde

Bu arada Suriye uçağının Amerika tarafından düşürülmesi görülmemiş bir provokasyon ve yeniden tekit edilmesi ise Amerika’nın Suriye Demokratik Güçlerini koruma isteği ve her türlü saldırıya karşı hazır olduklarını göstermenin yanında kuzey Suriye’de Irak Özerk Kürdistan’ına benzer bir oluşumu planladığı öngörülmektedir.

Suriye Demokratik Güçleri el-Tebege’yi kontrol altına alarak Amerika askeri üssüne çevirme olma ihtimali bulunmaktadır.

Suriye’de Peşmerge’ye benzer güç oluşturma

Bu güçler hali hazırda IŞİD’in Suriye’de sözde hilafetin başkenti olarak adlandırdığı el-Rakka’ya doğru ilerlemektedir. Bu ilerleme Amerikan gelişmiş silah ve askeri teçhizatlarının örneğin tank, zırhlı araçlar ve ağır topların sevkiyatından sonra gerçekleştiği izlenilmektedir. Görünen o ki, Irak’taki Peşmerge’ye benzer ve Amerika’nın himayesinde yeni Kürt devletinin temelleri atılmaktadır.

Türkiye’den vazgeçilmesi ve Rusya ile olan anlaşmanın ihlali

Dikkat çekici nokta şu ki, uzun süredir müttefikleri olarak değerlendirdiği Türklerden vazgeçtiler ve Rusya ile Suriye’de yapılan anlaşmayı da ihlal ederek anlaşmayı ayaklar altına aldılar.  Kürtleri de kendi himayesinde stratejik müttefik olarak adlandırdılar.

Amerika’nın Rusya ve müttefikleri ile karşı karşıya gelme ihtimali

Amerika’nın ara karıştırması yüzünden şu günlerde Rusya, Suriye, Irak ve İran ile karşı karşıya gelme ihtimali ortaya çıktı.  Öyle ki bu karşı karşıya gelme ihtimali savaşa dönüşme ihtimaline tebdil olabilir. Zira Amerika Trump gibi bir başkana sahip ve kendi ülkesinde kaybettiği sempatisini geri kazanmak için Rusya ile ilişkilerini ve Moskova’yı desteklediği yönündeki haberleri tekzip etme amacı gütmektedir.

Suriye ordusu, kontrolü altında olmayan bütün bölgeleri geri alma isteği ve hepsinden önce Halep, Humus, Hama ve Tedmur eyleminde olduğu gibi el-Rakka ve Deyrezor’u almak önem arz etmektedir.  Ve aynı şekilde bütün çabalar Şam’daki bütün mahallelere nüfuz etmesini etkisiz kıldı.

Amerika Suriye’de ateşle oynuyor

Amerika gücünün azalmasından ötürü ve kendi himayesi altında savaşan silahlı muhalif güçler ile birlikte Suriye’de ateşle oynamaktadırlar. Hali hazırda bu silahlı muhalifler Suriye hükümetini yok etme hedefine ulaşamamışlardır.

Amerika ve Rusya’nın karşı karşıya gelmesi ile bölgeyi kapsayacak savaş ihtimali

Rusya ve müttefikleri ile her çeşit karşı karşıya gelme olasılığı bölgede savaş ateşini tetikleyebilir. Zira Rusya, Amerika’nın himayesinde Suriye topraklarındaki coğrafi ve demografik değişimi, etnik ve mezhepsel nedenlerden dolayı çeşitli bölgelere bölme isteği ve kırmızı hatların ihlalinin yanı sıra Suriye uçağının düşürülmesi karşısında sessiz kalmayacaktır.

Bu bağlamda, altı yıllık kanlı savaş ve Suriye ordusunun ve devlet kurumları arasındaki direnci üzerinde ve ülke üzerinde oynan bölme projesi her zamankinden daha çok zor bir hale gelmiştir. Amerika’nın öfkesini ve hayal kırıklığını yaptığı askeri provokasyonlardan açıkça görmekteyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  SON DAKİKA !

  ABD, Suriye’den İran’ı vurdu
  ABD, Suriye’de İran’a ait bir insansız hava aracını düşürdü.

  ——————-

  ANLAŞILAN ABD’NİN SİYONİST TRUMP’I BELA İSTİYOR VE NABIZ YOKLUYOR, İRAN’IN CESARETİNİ TEST EDİYOR ! İRAN’IN , TRUMP’IN BURNUNU BİR KIRMASI GEREKİYOR ANLAŞILAN !… İRAN SERT SALDIRI YÜZÜNÜ KESİNLİKLE TRUMP’A , KORKMADAN GÖSTERMESİ VE SERT BİR DARBE VURMASI GEREKİYOR KESİNLİKLE SURİYE’DE ! İRAN BU KONUDA GÖZÜNÜ KARARTMAZSA, TRUMP BU TESTİN (SALDIRGANLIĞIN) PEŞİNİ BIRAKMAYACAK VE İŞİ DAHA DA BÜYÜTECEK ŞÜPHESİZ !!! İRAN’DAN GELECEK SER DARBEYE, ABD KARŞILIK VERMEYİ KESİNLİKLE GÖZE ALAMAZ !!!… ONLARDA BU YÜREK YOK !!!… ABD KARŞILIK VERSE DE SONUNU GETİREMEZ !!!… ASKERLERİ PARALI, İNANÇSIZ VE KORKAKTIR KESİNLİKLE !!!… İRAN, ABD’YE SURİYE’DE VURACAĞI BU SERT DARBE KONUSUNDA, ŞİMDİDEN RUSYA’YLA İSTİŞARELERE GECİKMEDEN BAŞLAMALIDIR !!!… KORKUNUN ECELE FAYDASI YOKTUR ! O HANGİ SAVAŞTA MÜŞRİK ORDUSU , HANGİ İRİ YARI HAYVANI (İSMİ NEYDİ ?) , MÜSLÜMAN ORDUSUNA MEYDAN OKUYOR VE HAKARETLER EDİYORDU DA, YİĞİT HZ. ALİ, BU HAYVANI ÖLDÜRDÜKTEN SONRA DÜŞMAN ORDUSU, KORKUP, BÜYÜK BİR BOZGUNA UĞRAMIŞTI HATIRLANIRSA ?!… İŞTE BÖYLE SERT BİR DARBE KESİNLİKLE TRUMP YÖNETİMİNE ŞART !!!… YOKSA ANLAŞILAN BUNUN DURU DURAĞI YOK VE HER SEFERİNDE DE DİKKAT EDERSENİZ HEP SALDIRGANLIK ÇITASINI DAHA DA YÜKSELTİYOR !!!… İYİ DE NEREYE KADAR TRUMP’DAN KORKULACAK Kİ ?!…

  20.06.2017 16:49
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER