İmam Hasan’ı (as) Barışa Zorlayanlar Kerbela’da İmam Hüseyin’in (as) Başını Kestiler

  • GİRİŞ10.11.2018 09:57:15
  • GÜNCELLEME10.11.2018 09:57:15
İmam Hasan’ı (as) Barışa Zorlayanlar Kerbela’da İmam Hüseyin’in (as) Başını Kestiler

Rasthaber - Berlin İmam Rıza islam Merkezi hocası  Şeyh Sabahattin Türkyılmaz son Cuma hutbesinde cihadın öneminden bahsetti.

Dünyadaki zulümlerin kaynağı sadece istikbar değildir, bu zulüm ve katliamların karşısında susan müslümanlardır. Ellerindeki değerlerin kadrini bilmediler onu ucuza sattılar. İstikbara, emperyal güce, zorba güce karşı mücadele, cihad, direniş ve dikduruşu terk ettiler zelil duruma düştüler.

İstikbar güçler, İslam barış dinidir deyip müslümanların direnişini kırarak İslam ülkelerini sömürdüler; sadece yeraltı ve yerüstü kaynaklarını değil akıllarını da sömürdüler.

Şimdi de “İmamlar barışcıydı“ vesvesesini empoze edip Kur’an ve İslamı ayakta tutan mekteb mensuplarını miskinleştirmek istiyorlar.

Peygamber müşriklerle Bedir‘de Uhud‘da, Huneyn’de, Ahzab‘da barış mı yaptı? 10 yıl içinde Müşriklerle 72 savaş yapılmış, din barışla mı ayakta kaldı?

İmam Ali (as) Cemel‘de, Nehrivan‘da sulh mu yaptı? Sıffeyn‘de sulh mu yaptı, yoksa cahil dostları tarafından sulha mı zorlandı?

İmam Hasan (as) Muaviye ile sulh mu yaptı, yoksa cahil, korkak ve liyakatsız komutanların aracılığıyla sulha mı zorlandı?

İmam Hüseyin (as) Yezidle sulh mu yaptı?

Resulullah (saa) ve Ehlibeyti (as) rahmet ve adalet dinini hakim kılma hedefindeydiler. Bu adalet bazen savaşla olur, bazen de barış ile.

Kime hoşgelsin diye İmamları barışcı olarak tanıtyorsunuz?

İmam Hasan’ı (as) barışa zorlayanlar Kerbela’da İmam Hüseyin’nin (as) başını kestiler.

Hem tarihi iyi okuyup analiz etmek gerekir, hem de dini maarifi iyi anlamak gerekir.

Şii mektebinde Cihad Furu-u dindendir yani ameli bir farizedir.

Cihad, savaşmak adam öldürmek değildir, baş kesmek değildir, işgal ve gasb değildir, kim olursa olsun başkasının toprağını savaşıp almak değildir.

İnsanların dinine, canına, malına, vatanına kast etmeyen, toplumları sömürmeyen farklı görüş ve inançta olanlara karşı savaşmak değildir.

Cihad hıristiyan, yahudi ve diğer inançlara karşı inançlarından dolayı savaşmak değildir.

Cihad Firavuni ve Nemrudi zihniyete karşı mücadeledir.

Cihad sömürüye karşı direniştir.

Cihad cehalete karşı mücadeledir.

Cihad insanları zulme karşı uyanışa, direnişe davet etmektir.

Cihad işgal ve katliamlara karşı savunmadır.

Cihad istikbara karşı mücadele ruhudur.

Cihad terk edilip İslam barış dinidir denildiği için Afganistan işgal edildi, Irak işgal edildi, Suriye işgal edildi, Yemen‘de katliam yapılıyor. Nijerya’da Erbain yürüyüşü savaş mıydı ki katliam yaptılar?

Şimdi oturup ağlıyoruz Yemen’de katliam var tabi ki olacak sen müslümanları miskinleştirirsen bu katliamlar devam edecektir.

Müslüman halkın yanısıra bütün beşeriyet uyandırılmalı, bilinçlendirilmeli Adalete doğru yönlendirilmeldir. Aksi takdirde istikbar gücün sömürüsü, zulmü, işgali ve katliamları bitmeyecektir.

Rasthaber/Berlin

 

 

 

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun