RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İstanbul’a da Başkanlık Sarayı Geliyor!

Başkent Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın tartışmaları hâlâ bitmemişken, şimdi de İstanbul için düşünülen Başkanlık Sarayı yeni tartışmaları beraberinde getirdi. Milli Gazete yazarı Ahmet Yavuz, İstanbul için düşünülen Başkanlık Sarayı’nı yazdı.

İstanbul’a da Başkanlık Sarayı Geliyor!
13.06.2017 © RAST HABER
İstanbul’a hem Başkanlık Sarayı hem de tartışmaları beraberinde geliyor! İstanbul’un güzide yerlerinden Yıldız, Başkanlık Sarayı için hazırlanıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’ni de yerinden edecek çalışmaya tepki büyük…
Ahmet Yavuz’un bugünkü “İstanbul’a da başkanlık sarayı geliyor!” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:
Yıldız Sarayı, ilk kez Sultan III. Selim’in (1789-1807) annesi Mihrişah Sultan için yaptırıldı. Özellikle II. Abdülhamit Han döneminde de Osmanlı Devletinin ana sarayı olarak kullanıldı.
***
Beşiktaş Yıldız Tepesi’nde bulunuyor. İçerisinde üç köşk var. Malta, Çadır ve Şale Köşkleri. Bir de tiyatro ile kütüphane var. Peki bu bilgiyi neden verdim. Yıldız Sarayı’nı tanıtmak için mi? Hayır!
***
Aldığım duyumlara göre, Ankara’daki Külliye’den sonra İstanbul’a da bir Başkanlık Sarayı geliyor. Bunun için Yıldız Sarayı uygun bulunmuş.
***
Yıldız Sarayı, Halen Yıldız Teknik Üniversitesi yerleşkesinde bulunuyor. Üniversiteden, bir yıla kadar sarayı boşaltmaları istenmiş. Sarayın bir bölümünü kullanan IRCICA’nın (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) da taşınması isteniyormuş. Sarayda tadilat ve restorasyon çalışmaları başlatılmış.
Yazının tamamını okumak için tıklayın!
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER