RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Katar Emiri’nden Türk Ordusuna Sürpriz Mesaj

Katar Emiri Tamim Bin Hamad Es-Sani kişisel Twitter hesabından Türk Ordusu ile ilgili sürpriz bir paylaşımda bulundu

Katar Emiri’nden Türk Ordusuna Sürpriz Mesaj
08.06.2017 © RAST HABER
Katar’a yönelik diplomatik tecrit kararıyla ilgili tartışmalar sürerken, Ankara’dan dikkat çekici bir adım geldi. Türkiye ile Katar arasında 2016’da imzalanan ancak onay için Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen beş askeri anlaşma gündemin ön sıralarına çekildi. O anlaşmalardan ikisi Genel Kurul’da kabul edildi.
 
Katar’la 2016’da imzalanan ancak onay için Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen beş askeri anlaşma, AK Parti’nin kararıyla ön sıralara alındı. 
 
7 ülkenin diplomatik tecrit kararının ardından alınan karar Katar’a destek olarak yorumlandı.
 
KATAR EMİRİ’NDEN SÜRPRİZ PAYLAŞIM
 
Katar Emiri Tamim Bin Hamad Es-Sani söz konusu karar sonrası kişisel Twitter hesabından Türk Ordusu Hoşgeldin mesajını paylaştı. 
 
İşte o mesaj:
 

 

ANLAŞMANIN DETAYLARI

 
Genel Kurul’da ele alınan ilk anlaşma Türkiye’nin Katar’da kurmaya başladığı askeri üsle ilgili. Anlaşma Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Katar hükümeti arasında 2016 yılında imzalanmıştı.
 
Anlaşma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Katar’ın başkenti Doha’da kurduğu askeri üssün kapsamı, amacını ve bulunduracağı personel ve askeri ekipmanların ayrıntılarını içeriyor. Üs, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye toprakları dışındaki en büyük çok amaçlı askeri tesislerinden biri olacak. 
 
Doha üssünde hava ve deniz unsurları ile eğitmenler ve özel harekat birlikleri bulunacak. “Çok amaçlı” üssün ağırlıklı olarak eğitim ve ortak tatbikat için kullanılması öngörülüyor. Anlaşmanın Meclis’te kabul edildi. Türk-Katar tümen taktik karargahına 500 ila 600 Türk askerinin gönderilmesi bekleniyor.
 
Meclis’te kabul edilen bir diğer anlaşma da Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Katar devleti arasında jandarma eğitim ve öğretimi konusunda yapılan protokolü içeriyor. 
 
Bu protokolle Jandarma Genel Komutanlığı, Katar’da ve Türkiye’deki askeri tesislerde Katar Jandarma Teşkilatı personelini eğitecek.
aydınlık
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • asç ;

  Katar Sevicileri
  Babasına hayrı olmayanin kime hayrı olur?
  Babasını deviren ve BOP fitnesinin baş sorumlularından IŞID’çi, tekfirci Diktatör Katar kralını savunmak ve rejimine kurban olmak bazıları için nerede ise cihad ve din meselesi
  Cahillerden sapıklardan olmaktan ondan başka ilah olmayan yüce Rabbimize sığınırız.

  08.06.2017 13:06
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER