RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Katar Krizinin Derinleşmemesi İçin Çok Ciddi Bir Mesai Harcıyoruz

Başbakan Yıldırım: Körfez ülkerinde yaşanan kriz, ümit ediyoruz ki en kısa sürede diyalog ve istişare ile sona erer

Katar Krizinin Derinleşmemesi İçin Çok Ciddi Bir Mesai Harcıyoruz
11.06.2017 © RAST HABER

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz hakkında, “Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiği iftar programındaki konuşmasında Katar’a yönelik başlatılan yaptırım kararının doğru olmadığını daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükumetlerinin açık bir şekilde dile getirdiğini belirtti.

Yıldırım, Körfez ülkelerinde yaşanan bu krizin en kısa sürede diyalog suretiyle, istişare suretiyle sona ermesini ümit ettiklerini belirterek “Coğrafyayı biz seçmiyoruz ama o coğrafyada komşularımızla beraber kardeşlik içinde, barış hukukuyla yaşamak mecburiyetimiz var. Kaderimize, kardeşlik bağımıza uygun olarak devam etmemiz gerekir. Bölgenin daha fazla karışmaması, gerilimin yükselmemesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız” dedi.

“Suriye, Irak, Yemen, Libya gibi ülkelerde sıkıntılar halihazırda devam ediyor. Bu problemin daha da genişleyerek Körfez’e sıçraması bölgemiz açısından hiçbirimizin arzu etmediği yeni bir durumu meydana getirecektir. Bu bakımdan krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak, çok ciddi bir mesai harcıyoruz” diyen Binali Yıldırım konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Bütün bölge ülkelerinin liderleriyle ve diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeler yapıyoruz ve tarafları sükunete davet ediyoruz. Mübarek ayda, yine Müslüman ülkelerin kendi aralarında böyle bir çatışmaya girmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz. Tabii burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı sadece bölgeyle sınırlı kalmaz. Bölgenin jeostratejik özelliği bakımından bu sorunun küresel bir soruna dönüşme riski çok fazladır. O bakımdan bütün tarafların sorumlu davranması lazım ve krizin tırmanması yönünde değil, tansiyonun düşürülmesi yönünde katkı sağlaması gerekir.”

“ÖZELLİKLE SON YILLARDA İSLAM KARŞITLIĞI GELİŞMİŞ ÜLKELERDE MODA OLDU” 
Yıldırım, “Özellikle son yıllarda İslam karşıtlığı gelişmiş ülkelerde moda oldu. Adeta terör İslam ile anmak suretiyle terörün kaynağının Müslüman ülkelerden Müslümanlardan olduğu şeklinde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunu terör ile mücadelede faydası olmadığı gibi gelecek yıllarda medeniyetler arası uzlaşmaya ve birleşmeye de çok ciddi zararları olacak. Bütün mücadelemizde, insanı yaşatmak cihanı yaşatmaktır. Terörün dini, mezhebi, imanın etnik kimliği olamaz. Terör her yerde kötüdür, başının belasıdır” ifadelerini kullandı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER