RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Körfez’den Trump’a Övgü

Körfez’den Trump’a Övgü
11.06.2017 © RAST HABER

Körfez ülkelerinin Katar ile yaşadığı krizle ilgili ABD Başkanı Donald Trump, Katar’a yönelik terörü finanse etme suçlamasını sert tonla sürdürürken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan müzakere mesajı geldi. Trump, önceki gün Beyaz Saray’da basına yaptığı açıklamada “Katar tarihsel olarak terörün finansmanını çok yüksek seviyede sağladı. Bu finansmanı bitirmek zorundalar” demişti. Trump’ın bu sözleri kendisinden birkaç saat önce açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın ifadeleriyle çelişmişti. Tillerson, Katar’a karşı Körfez ülkelerinin yaptırımlarının yetersiz gıda gibi sonuçlarına dikkat çekerek, ablukanın hafifletilmesi ve diyalog çağrısı yapmıştı. Suudi Arabistan ve Bahreyn, Trump’ın açıklamalarını dün memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Suudi yönetimi, ‘terör ve aşırıcılıkla mücadelenin artık bir seçim değil bağlılık’ olduğunu vurguladı. Bahreyn ise Katar’a politikalarını değiştirme çağrısı yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri de “Katar’ın aşırıcılığa verdiği sorunlu desteğe karşı mücadelede ABD Başkanı Trump’ın liderliğinden” memnuniyet duyduğunu duyurdu. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi Trump’ın “terörle mücadelede birleşik bir cephe oluşturmadaki rolünü” övdü.

TILLERSON’I DUYMADILAR

Bu arada, Trump’a destek veren Körfez Arap ülkelerinin, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Katar’a yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısına cevap vermemesi dikkat çekti. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise “Trump’ın açıklamalarını, Katar’a karşı siyasi tavır alan ülkelerin başkanlarının görüşlerine dayandırması garipti” dedi.

hürriyet

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER