RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Kudüs’teki Saldırıyı IŞİD Üstlenmeye Çalışıyor

Kudüs’teki Saldırıyı IŞİD Üstlenmeye Çalışıyor
18.06.2017 © RAST HABER

Geçtiğimiz gün işgal altındaki Doğu Kudüs’te 3 Filistinlinin İsrail polisine karşı gerçekleştirdiği bıçaklı saldırıda 1 İsrail polisi ölmüştü. Söz konusu saldırıyı Hamas ve FHKC üstlenirken, IŞİD’in de saldırıyı üstlendiği ortaya çıktı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te tansiyon yükseliyor.

Geçtiğimiz gün 18 ve 19 yaş aralığındaki 3 Filistinlinin gerçekleştirdiği bıçaklı saldırı sonucunda 1 İsrail polisi yaşamını yitirmiş ve saldırıyı gerçekleştiren 3 Filistinli, İsrail polisi tarafından vurularak katledilmişti.

Hamas ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) söz konusu saldırıları üstlenirken IŞİD de saldırıyı üstlendi. İsrail medyasının ve devlet yetkililerinin saldırıyı IŞİD’le ilişkilendirme çabaları sürerken eylemcilerin birinin Hamas mensubu ve diğer ikisinin de FHKC mensubu olduğu biliniyor.

LA Times‘ta yer alan habere göre, saldırıdan birkaç saat sonra IŞİD, ”hilafet askerlerinin Yahudilere karşı kutlu operasyonunun başladığını” duyurarak saldırıların yineleneceğini açıkladı.

IŞİD’in saldırıyı üstlenmesinin hemen ardından Hamas, IŞİD’in bu iddiasını reddetti.

Hamas yetkilisi İzzet el-Reşik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ”Kudüs operasyonunu yürüten üç kahraman şehidin IŞİD ile ilişkisi yok” dedi.

IŞİD’in söz konusu iddiasına İsrail ordusundan da itiraz geldi.

Bir İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) subayı, saldırganların IŞİD veya Hamas ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını ifade ederek saldırıyı bağımsız, yerel bir grubun gerçekleştirdiğini düşündüklerini dile getirdi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler’in (BM) Orta Doğu barış sürecinin özel koordinatörü Nickolay Mladenov, saldırıyı kınayarak, “Bu tür terör saldırıları herkes tarafından açıkça kınanmalı” dedi.

Bu yılın başlarında IŞİD, Sina yarımadasından İsrail’e bir roket saldırısı gerçekleştirdiklerini iddia etmişti. Bunun yanı sıra geçtiğimiz sene de İsrail yetkilileri, bir kamyonun askerlerin arasında dalması sonucu dört kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan da IŞİD’i sorumlu tutmuştu fakat IŞİD saldırıyı üstlenmemişti.

İsrail istihbarat görevlileri, IŞİD’in ana çabalarını Arap ülkelerindeki saldırılara yoğunlaştırdığını söyleyerek İsrail’de imza atacağı başarılı saldırıların, grubun Arap dünyasındaki prestijine katkıda bulunacağına dikkat çekti.

İsrail Strajetik İşler Bakanlığı’nın eski yetkililerinden Kobi Michael, IŞİD’in iddialarından kuşku duyduğunu söyledi.

Michael, İsrail ve Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı güvenlik güçlerinin Batı Şeria’da gerçekleştirdiği anti-terör operasyonları neticesinde IŞİD’in böyle bir saldıyı gerçekleştirmek için yeterli bir yeraltı örgütlenmesinin bulunmadığını ifade etti.

Bunun yanı sıra saldırıya yanıt olarak İsrail, Ramazan ayı boyunca Batı Şeria’daki Filistinlilerin İsrail’deki akrabalarını ziyaret etme amaçlı giriş izinlerinin iptal edileceğini açıkladı.

sol

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER