RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Suriye Konusunda Türkiye’de Stratejik Olarak Rusya ve İran ile Yan Yana

Suriye Konusunda Türkiye’de Stratejik Olarak Rusya ve İran ile Yan Yana
05.06.2017 © RAST HABER

Rakka operasyonu, IŞİD’in geleceği, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesini Zafer Arapkirli ile Seyr-ü Sabah’a değerlendiren Ortadoğu uzmanı gazeteci Bora Bayraktar’a göre Rusya, Türkiye ve İran’ın hedefi Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması.

Geçtiğimiz günlerde daha önce planlanan Rakka operasyonu başlatıldı.

Gazeteci Bora Bayraktar, Rakka’da başlatılan operasyon ile ilgili bölgenin önemine değindi: “Suriye’deki dengelerin son haline bakıldığında Rakka şöyle bir konuma geldi: Rakka’yı ele geçiren Suriye’de bundan sonraki siyasi süreçte söz sahibi olacak. Masada eli daha güçlü olacak. IŞİD’i bitiren bir güç olacak. Dolayısıyla bu açıdan çok önemli ve şu anda Rakka’ya doğru çok ciddi zamana karşı bir yarış var.”

‘RAKKA’YA ÜÇ KOLDAN İLERLEYİŞ VAR’

“2. Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Birliği ile Amerikalıların müttefiklerinin Berlin’e yürümesi gibi bir hareketle karşı karşıyayız” diyen Bora Bayraktar “Bir tarafta kuzeyden ve doğu, batıdan kenti kuşatan Amerika ve onun desteklediği Suriye’deki PYD’nin ağırlığını oluşturan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) var. Türkiye bunları terör örgütü olarak kabul ediyor. Diğer taraftan güneyde Rusya ve Rusya’nın desteklediği Suriye rejiminin bir hareketi var. Rusya destekli Suriye rejiminin hem Rakka’nın güneyinde kalan Deyrizor’a doğru hem de Palmira’dan da doğuya doğru ve aynı zamanda Fırat nehrinin batısından güneyine doğru yani üç koldan Rakka’ya doğru bir ilerleyişi var. Dolayısıyla böyle bir yarış olduğu için Rakka meselesi iyice önem kazandı. Rakka’ya giren masaya oturduğu zaman eli daha güçlü olacak ve hem de IŞİD’i bitirmiş olan güç olarak sonrası için söz sahibi olacak” ifadelerini kullandı.

Bora Bayraktar’a göre Amerikan tarafı Suriye’de ayak basabilecekleri ve PYD’nin ağırlıkta olduğu bölgeyi özellikle bir otonom bölge olarak oluşturmak istiyor ve bunun üzerinden de burayı hem lojistik bir üs merkezi olarak kullanacak hem Irak’taki 14 yıldır kıramadığı Sünni direnişinin kalesi olan Musul’u bir şekilde kuşatmaya çalışıyor.

“Suriye ve Rusya’nın tarafındaki güçler ise, İran’da bunun yanında, Türkiye’de stratejik olarak Rusya ve İran ile yan yana duruyor” diyen Bayraktar’a göre Rusya, Türkiye ve İran’ın hedefi Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması. Bayraktar, ortada ciddi bir stratejik fark var olduğunu ve bunun ülkenin bütünlüğünü korumaya çalışan güçlerle buna karşı çalışan güçler arasında bir mücadele olduğunu sözlerine ekledi.

‘HER YÖNÜYLE TÜRKİYE AÇISINDAN CİDDİ BİR RİSK’

Bayraktar, “Türkiye özellikle son 1.5 yıldır stratejik olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına çaba gösteriyor. fakat Amerika’nın şu anda uygulamış olduğu siyaset, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye vermiş olduğu destek Türkiye’nin güvenliğini doğrudan olumsuz yönde etkiliyor yani PKK için bir derinlik oluşturuyor bölgede aynı zamanda da Türkiye’deki Kürt siyasetini olumsuz etkileme potansiyeline sahip. Başka bir yönden de Türkiye’nin Amerika, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini çok olumsuz etkiliyor. Diğer taraftan Rusya ve İran’da da sürekli krize açık bir ilişkiler pozisyonu ortaya koyuyor. Her yönüyle bu Türkiye açısından ciddi bir risk” şeklinde konuştu.

‘KATAR, KOLAY GERİ ADIM ATMAZ’

Bugün ise Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, ülke güvenliklerini gerekçe göstererek, Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular.

Gazeteci Bora Bayraktar yaşanan gelişme ilgili iki konu olduğunun altını çizdi: “Suudi Arabistan, körfez ülkeleri Katar’ın İran konusundaki tutumundan rahatsızlar. Yani İran’ın bölgede büyük güç olduğunu söyleyen bir Katar yönetimi var. Bu da Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerini rahatsız ediyor. Diğer tarftanda Katar’ın Müslüman Kardeşler ile olan ilişkileri Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeler açısından endişe kaynağı çünkü Müslüman Kardeşler’i terör örgütü olarak görüyorlar. Katar’ın kolay geri adım atacağını düşünmüyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  gazeteci Bora Bayraktar’a göre Rusya, Türkiye ve İran’ın hedefi Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması.

  ———–

  ABD’NİN ORTADOĞU’DAKİ TERÖRÜ DESTEKLEME ÇABA VE TEZLERİNİ BOŞA ÇIKARMAK ÜZERE İRAN-TÜRKİYE-IRAK-SURİYE VS. ACİLEN RUSYA ÖNDERLİĞİNDE BİR TOPLANTI DÜZENLEMELİ VE PKK,PYD, YPG, PJAK VE IRAK PEŞMERGE BÖLÜCÜLERİNİN, IŞİD, EL NUSRA, EL KAİDE VS. NİN, DERHAL ‘BÖLGENİN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTLERİ OLDUKLARI VE BUNLARLA ÖLÜMÜNE MÜCADELENİN VERİLECEĞİ VE BU TERÖR ÖRGÜTLERİNE VERİLECEK SİLAH VE HER TÜRLÜ DESTEĞİN, DESTEK VERECEK OLAN ÜLKE VE YÖNETİMLERİ KİM OLURSA OLSUN SAVAŞ SUÇLUSU VE TERÖR DESTEKÇİSİ ÜLKELER OLARAK KABUL EDİLECEĞİ, KENDİLERİNE KARŞI ORTAK GÜÇ VE KARARLA SİLAHLA KARŞILIK VERİLECEĞİ YİNE ORTAK KARARLA TÜM DÜNYAYA AÇIKLANMALIDIR !!!…
  AYNI POZİTİF KARAR, BMGK’DADA ALINMALIDIR, VETO GÖRSE DAHİ !!!…

  05.06.2017 23:02
 • MALCOLM-XX ;

  ‘RAKKA’YA ÜÇ KOLDAN İLERLEYİŞ VAR’

  ———

  ABD VE SURİYE’DEKİ TERÖR ORTAKLARI OLAN PYD-YPG ZATEN IŞİD’İN RAKKA’DAN ÇIKIP GİTMESİ VE RAKKA’YI SAVAŞSIZ ABD VE BÖLÜCÜLERİNE TESLİM ETMESİ İÇİN EMNİYETLİ GEÇİŞ-GİDİŞ KORİDORU AÇILMAMIŞ MIYDI İŞİD’E ?

  İYİ DE O ZAMAN KİM RAKKA’YA, ÜÇ KOLDAN KİME KARŞI İLERLİYOR Kİ ?! KİM KİMİ KANDIRIYOR ?! BU NE ABD’NİN KİRLİ DÜZENİDİR, BU NE AHLAKSIZLIKTIR BÖYLE ?!…

  05.06.2017 23:09
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER