RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

TSK: 3 Kişilik Heyet Üs Kurma Çalışmaları İçin Katarda

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “3 kişilik askeri heyet üs hazırlıkları için dün Katar’a gönderildi” denildi. Katar’a yönelik diplomatik tecrit kararıyla ilgili tartışmalar sürerken, Ankara’dan dikkat çekici bir adım gelmişti. Türkiye ile Katar arasında 2016’da imzalanan ancak onay için Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen 5 askeri anlaşma gündemin ön sıralarına çekilmişti. O anlaşmalardan ikisi Genel Kurul’da kabul edilmişti.

TSK: 3 Kişilik Heyet Üs Kurma Çalışmaları İçin Katarda
13.06.2017 © RAST HABER
Katar’la 2016’da imzalanan ancak onay için Meclis Genel Kurulu’nda bekleyen beş askeri anlaşma, AK Parti’nin kararıyla ön sıralara alındı. 7 ülkenin diplomatik tecrit kararının ardından alınan karar Katar’a destek olarak yorumlandı. Genel Kurul’da ele alınan ilk anlaşma Türkiye’nin Katar’da kurmaya başladığı askeri üsle ilgili. Anlaşma Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Katar hükümeti arasında 2016 yılında imzalanmıştı.
 
Anlaşma, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Katar’ın başkenti Doha’da  kurduğu askeri üssün kapsamı, amacını ve bulunduracağı personel ve askeri ekipmanların ayrıntılarını içeriyor. Üs, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye toprakları dışındaki en büyük çok amaçlı askeri tesislerinden biri olacak.
 
Doha üssünde hava ve deniz unsurları ile eğitmenler ve özel harekat birlikleri bulunacak. “Çok amaçlı” üssün ağırlıklı olarak eğitim ve ortak tatbikat için kullanılması öngörülüyor. Anlaşmanın Meclis’te kabul edildi. Türk-Katar tümen taktik karargahına 500 ila 600 Türk askerinin gönderilmesi bekleniyor. Meclis’te kabul edilen bir diğer anlaşma da Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Katar devleti arasında jandarma eğitim ve öğretimi konusunda yapılan protokolü içeriyor. Bu protokolle Jandarma Genel Komutanlığı, Katar’da ve Türkiye’deki askeri tesislerde Katar Jandarma Teşkilatı personelini eğitecek.

3 KİŞİLİK HEYET KATAR’A GÖNDERİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “3 kişilik askeri heyet üs hazırlıkları için dün Katar’a gönderildi” denildi.

TSK’dan yapılan açıklama şu şekilde;
 
TSK unsurlarının Katar’da daimi konuşlanmasına imkân sağlayan “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK’nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması” 15 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu anlaşmayı müteakip Ekim 2015 tarihinden itibaren TSK unsurlarının Katar’da konuşlanması ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır.
 
TSK unsurlarının konuşlanmasına yönelik ihtiyaçları yerinde tespit etmek, konuşlanılacak olan arazinin keşfini yapmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak maksadıyla 2015 yılından itibaren iki ülke silahlı kuvvetleri arasında karşılıklı ziyaretler yapılmaktadır.
 
“Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması” ise 28 Nisan 2016 tarihinde imzalanmış ve 07 Haziran 2017 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Böylece, TSK unsurlarının Katar’da konuşlandırılmasına yönelik Türkiye’nin iç hukuk süreci tamamlanmıştır.
 
Konuşlanma çalışmalarının devamı niteliğinde son olarak 12 Haziran 2017 tarihinde üç kişilik bir askerî heyet Katar’a gönderilmiştir. Heyet, konuşlanma hazırlıkları ile ilgili keşif ve koordinasyon çalışmalarına Katar’da devam etmektedir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
ajanslar
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • seyyid ;

    cömeat bu ordu Türk ordusu değil Ortaasya da ki Kırgız veya Çin ordusu lütfen fotoğrafa bakınız.

    13.06.2017 21:26
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER