RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

‘Türk Toplumunun Önemli Bir Bölümü Oportünist’

Cezaevinden çıktından sonra gördüğü dayanışma eksikliğinin, onu hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Mahalli, “Türk toplumunun maalesef önemli bir bölümü oportünist. Bugün kadar hiç böyle bir hayal kırıklığı yaşamamıştım, içerde bile yaşamadım. Çıktıktan sonra gördüklerim beni ve fikirlerimi çok değiştirdi.

‘Türk Toplumunun Önemli Bir Bölümü Oportünist’
05.06.2017 © RAST HABER

AKP hükümetinin Suriye’deki terör örgütlerini desteklediğini söylediği için cezaevine konulan, halihazırda da yargılamasına tutuksuz devam edilen gazeteci yazar Hüsnü Mahalli, BirGün’den Meltem Yılmaz’ın bu haftaki Pazar Söyleşisi’nin konuğu oldu.

Cezaevinden çıktından sonra gördüğü dayanışma eksikliğinin, onu hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Mahalli, “Türkiye’ye geldiğime, gazetecilik okuduğuma, gazeteci olduğuma pişman değilim. Dünyaya tekrar gelsem yine gazeteci olmak isterim derim. Ama itiraf edeyim, cezaevinden çıktıktan sonra beklediğim dayanışmayı göremedim. Şimdi, ben kimin için mücadele veriyorum diye sorguluyorum. İçeri atılıyorum, karşılığında sen bana bir telefon açıp geçmiş olsun demeye korkuyorsan, hastaneye, duruşmaya gelmiyorsan, korkaksan, sindirilmişsen; kusura bakma ama senin bir değerin yok. Ben seni neden savunayım, artık savunmam ben seni” diye konuşuyor.

 Cezaevine girmeden bileğinize takılan kelepçe, cezaevinden çıktığınızda size bir bastona mal oldu. Halen de yargılamanız devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını seçmiş bir gazeteci olarak, içinden geçtiğiniz süreç size ne düşündürüyor?

Ben, Türkiye’deki gazetecilerin yüzde 99’undan farklı bir gazeteciyim. Çünkü ben olayları dışarıdan gören ve ne düşünüyorsa açıkça söyleyebilen biriyim. Bir Türk gibi bakmam olaya. Türkiye’deki en iyi gazeteciler bile sıkıştıklarında Türk gibi yazıyor. Ben bunu yapmam.

Türk gibi yazmak ne demek?

Bir eksiklik. Çünkü Türk gibi yazdığınız andan itibaren olaylara içerden bakıp taraf tutar, duygusal yaklaşırsınız. Örneğin Türkiye- Suriye ilişkilerinde, Türkiye’deki gazetecilerin tamamı Türk gibi bakar ve davranırlar. Benim cezaevine girmemin nedeni bölge hakkında her şeyi bilmem ve bunları hiç çekinmeden konuşmamdır. Bu, AKP için çok rahatsız edici oldu. AKP benden çekiniyor ve korkuyor, çünkü biliyorlar ki ben kurgu yapmam, yalan söylemem, o an neyi düşünüyorsam açık açık konuşurum. Türkiye Suriye’deki terör örgütlerini destekliyor dedim, ama bunu ben demiyorum ki, bunu başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş bile söylemiş.

 Kaldı ki geçmişte AKP’nin Ortadoğu politikasını destekliyordunuz.

Evet. AKP, Ortadoğu politikasında doğru adımlar atarken onları destekliyordum. Ama yanlış yapmaya başladığı andan itibaren ben de eleştirilerimi açıkça dile getirmeye başladım. Bu güce ve yetkiye sahibim çünkü hem onları zamanında desteklemiştim hem de konu çok kanlı, acılı, insanlar ölüyor, ülkeler yıkılıyor. Suriye’de ölen akrabalarım var benim, Ezidi kızlara göz göre göre tecavüz ediliyor. Bırakın gazeteciliği, hangi insan bunu kabul edebilir? Suriye’de yaşanan trajediye sahip çıkmamak insanlık namına iğrenç, gazetecilik açısından da büyük bir eksiklik.

[Haber görseli]

 “Neden hiçbir İslamcı çocuğunu okutmak için Suudi Arabistan’a göndermiyor?”

Ancak eleştiriye kapalı ortam, insanlık ya da gazetecilik tanımıyor, öyle değil mi?

Dünyanın tüm anayasaları, sözleşmeleri, bildirileri, bildirgeleri gazetecilerin, terörü desteklemediği sürece istediğini yazabileceğini söylüyor. Gazetecilik sosyal bir yükümlülüktür, bir görevdir ve ülkeler böyle gelişir. Türkiye’nin şu anki ortam çok tehlikeli. Eğer bu süreç böyle devam ederse, yüzde 50’nin yaşama hakkı kalmayacak, açık söylüyorum. Çünkü bu örnekleri yaşadım, Saddam zamanında, Hafız Esad zamanında, Kaddafi zamanında… Ben Ortadoğu’yu çok iyi bilen bir insanım, bu nedenle Türkiye’nin nereye gittiğini görüyor ve çok üzülüyorum. Türkiye bunu hak etmiyor.

 Bakın size bir örnek vereceğim: Türkler Suudi Arabistan gibi mi yaşamak istiyor? Madem öyle, neden hiçbir İslamcı çocuğunu okutmak için Suudi Arabistan’a göndermiyor? Ya da o çok güzel dedikleri Dubai’ye? Neden tüm İslamcılar çocuklarını Batı’ya, Amerika’ya gönderiyorlar? Ama eğer asıl niyet, ülkenin bütün yapısını değiştirmekse, o başka tabii.

 Böyle bir niyet görüyor musunuz?

Maalesef evet.

Referandum sonuçlar, bu kaygınızı destekler nitelikte mi? Ne düşünüyorsunuz?

Benim bir şey düşünmeme gerek kalmadı. Dışarda AGİT, Avrupa Parlamenter meclisi, Birleşmiş Milletler; içerde Kılıçdaroğlu, Akşener olmak üzere herkes bu işte bir gariplik olduğunu biliyor. YSK başkanı “valla unutmuşlar zarfları mühürlemeyi” diyor. Ne demek unutmak, 2 milyon zarf unutulur mu! Şu an AKP seçmeni de dahil olmak üzere toplumda genel kanı, sonuçlar hayır çıktı ama evet’e çevrildi şeklinde.

 Referandum sonuçları açıklandıktan hemen sonra sosyal medyada “Ben bu filmi çok izledim” şeklinde bir paylaşımda bulunmuştunuz. Bundan sonra demokratik bir seçim beklemek hayal mi?

Evet, bundan sonra seçim olacağını düşünmüyorum ben. 16 Nisan’daki hileden sonra 2019’da aynı hileyi yapmayacaklarını kim garanti eder ki? Çünkü güç ele geçirildi. Hüsnü Mübarek, Kaddafi, Saddam da referandum yapardı ve destek hep yüzde 90 çıkardı. Çünkü artık referandum, seçim, bunların bir anlamı kalmıyor. Türkiye de o yola girdi maalesef.

 Siz doğru bildiğinizi söylediniz ve bu nedenle cezaevine girdiniz. Bu süreç sağlığınıza mal oldu. Pişman mısınız?

 Türkiye’ye geldiğime, gazetecilik okuduğuma, gazeteci olduğuma pişman değilim. Dünyaya tekrar gelsem yine gazeteci olmak isterim derim. Hele hele Türkiye’de, zira burası bir gazeteci için çok önemli bir ülke. Türkiye tabii ki benim ülkem hayatım dostlarım, işin, ailem her şeyim burada. Ben ne düşündüysem, ne söylediysem burası için söyledim, yazık günah değil mi? Bu kadar güzelliği, zenginliği olan bir ülke bu hale getirilir mi? Ama pişman olduğum bir konu var, itiraf etmem gerekir.

 Nedir?

 İtiraf edeyim, cezaevinden çıktıktan sonra dayanışma göremedim. İnsanlar korkuyor deniliyor. Tamam da ben insanları savunurken korkmuyorum da, insanlar bana merhaba demekten neden korkuyor? Ya da bir telefon açıp da Hüsnü hoca geçmiş olsun demeye neden korkuyorlar? Yaptığım televizyon programı reytingde birinciydi, sokağa çıksam yüz kişi beni durdurur “ne zaman programa geri döneceksiniz” derler. Peki ben mahkemedeydim önceki gün, davam vardı, kaç kişi geldi? 2 kişi.

 Hayal kırıklığı yaşıyorsunuz…

Maalesef. Şimdi, ben kimin için mücadele veriyorum diye sorguluyorum. Benim buna ihtiyacım yok ki. Ben Suriye’de ölen insanların, Türkiye’de intihar eylemlerinde ölen insanların, IŞİD’in elinde rehin olan insanların acısını yaşıyorum. Ve bunu dile getirdiğim için içeri atılıyorum, karşılığında sen bana bir telefon açıp geçmiş olsun demeye korkuyorsan, hastaneye, duruşmaya gelmiyorsan, korkaksan, sindirilmişsen; kusura bakma ama senin bir değerin yok. Ben seni neden savunayım, artık savunmam ben seni.

Bundan sonrası için yeni kararlar aldınız mı?

Cezaevinden çıkıp bu gerçeği görünce gazeteciliği bırakma kararı almıştım. Bu nedenle sağlıklı düşünmek için yurtdışına çıktım. Almanya’da bir toplantıda konuşmam vardı, toplantı sonunda yürümede zorluk çekiyordum. Konuşmamın sonunda, yanıma yaklaşan 85 yaşlarında bir kadın elindeki bastonu bana verdi. Şaşırdım, “sen kendin yürüyemiyorsun, bana neden veriyorsun” diye sordum. Ve dedi ki: “ben ölsem de önemli değil, senin yaşaman gerek”. Bu müthiş duygusal bir kavram. Öyle olunca oturdum ve tekrar düşündüm, madem bu kadın benim için böyle düşünüyor, mücadeleye devam etmeliyim dedim. Şimdi bu gelgitleri yaşıyorum kendi içimde.

Müthiş bir dayanışma eksikliğinden söz ettiniz. Başka ne görüyorsunuz toplumda?

Türk toplumunun maalesef önemli bir bölümü oportünist. Bugün kadar hiç böyle bir hayal kırıklığı yaşamamıştım, içerde bile yaşamadım. Çıktıktan sonra gördüklerim beni ve fikirlerimi çok değiştirdi.

“Kadınlar daha korkak”

İki gün önce manava gittim. Karşıda bir çift bana bakıp konuşuyordu. Ben de sosyal bir insanım, yanlarına gidip hal hatır sordum. O sırada kadın, kocasının kolundan tutup onu ordan çekti. Gözlerime inanamadım, inanılmaz şeyler oluyor. Kadınlar ne yazık ki daha korkak. Erkeklerden çok daha önce ve çok daha kolay bir şekilde teslim oldular. Zaten bana göre erkekler de bu nedenle, kadınların etkisiyle teslim oldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

 • haci bayazit ;

  Allah’ın selamı rahmeti,
  dünyanın emniyeti islam’ın beli ve omurgası ‘maneviyatın’ merhamet ve marifet kaynağı Hüseyni meşrep/direniş cephesi ile masum ve mazlumların üzerine olsun!

  Allah’ın muhteşem yaratığı güzel insanlar!
  Hakikatı haykırmak bedel ister; ki Hak yerini bulsun!
  İnsanlar zulme iki hal üzerinden uğrar veya hapse girer!
  ilki; zülmeder hapse girer hapishanede töbe eder düzelir kendisini bulur çıkar! ikincisi zulme uğrar hapse girer bu bulunmaz bir fırsattır; hapsanede Allah’ın yardımı ile hazırlanır çıkar zulmedenlerin zülmünü yıkar!
  şüphesisiz mazlumun hakkını zalimden aldığı gün; zalimin zulmettiği günden daha şittetlidir!
  Hüznü Mahalli’yi veya mazlumları hapse almak Rusya uçağını düşürmekten daha tehlikelidir; ama bilene!

  05.06.2017 17:37
 • MALCOLM-XX ;

  ”… Cezaevinden çıktından sonra gördüğü dayanışma eksikliğinin, onu hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Mahalli, …”

  ”… Ama itiraf edeyim, cezaevinden çıktıktan sonra beklediğim dayanışmayı göremedim. Şimdi, ben kimin için mücadele veriyorum diye sorguluyorum. İçeri atılıyorum, karşılığında sen bana bir telefon açıp geçmiş olsun demeye korkuyorsan, hastaneye, duruşmaya gelmiyorsan, korkaksan, sindirilmişsen; kusura bakma ama senin bir değerin yok. Ben seni neden savunayım, artık savunmam ben seni” diye konuşuyor. …”

  —————-

  Bakınız saygıdeğer okurlar, sn Hüsnü Mahalli, toplumsal dayanışma eksikliği üzüntüsü duyması konusunda, ve bu konunun da, gerçekten giderilmesi ya da madden/manen karşılık bulması gereken, son derece bir insani bir ihtiyaç olması anlamında sn. Mahalli, gerçekten de son derece haklı bir sorgulama yapmış görünmektedir ama bir farkla ki bu toplumsal destekler sorguları, tabii ki maalesef,
  1- Güçlü örgütsel kesimleri olan ve insanlığa dair güçlü ilke, değer ve inançları olan toplumlardan oluşan ülkelerde haklı bir sorgu konusu oluşturur şüphesiz ; çünkü, toplumların örgütsüz olan tek tek bireyleri değil, yalnızca örgütlü bireyleri, kendilerini maddi/manevi güvende hissetmeleri sonrasında bu çok güçlü destek- dayanışma yürekliliğini sergileyebilirler ancak.
  2- Birey ve toplum arasındaki destek ilişkileri de, bağsız, aidiyetsiz ve karşılıksız değildir şüphesiz . Birey ve toplum arasındaki bağlar, aidiyetler ve ilgiler, gerçek fiili anlamda güçlü değilse, maalesef beklenen destekler de güdük ya da cılız kalmaya mahkumdur . Toplum içerisindeki hiç bir birey, bir yazarla-toplum arasındaki destek bağını, elbetteki zor durumda olan bir halkı kurtarmak için canını karşılıksız ortaya koymuş olan, örneğin ulusal ya da manevi bir kahramana sunulacak olan bireysel/toplumsal destek bağ ve ilişkisiyle bir tutmaz ; yani bir yazar, kabul görür/görmez bir bakış açısıyla, sonuç itibariyle bedelsiz olduğu düşünülmeyen bir biçimde kendi işini yapmaktadır ve de parasal anlamda da iyi-kötü karşılığını almaktadır diye düşünülebilir. Birey ya da toplumun, bir düşünüre, yazara güçlü desteğini belirleyen kavramlar, şüphesiz ki yazarla toplum arasında mevcut bulunan güçlü manevi bağlar, bedelsiz ve özverili hizmet ilişki algısı, aidiyet hissiyatı çerçevesinde önceden hazırlanmış ve toplumun tüm yazarlarının da kutsal emekleriyle olgunlaştırılmış, ilmek ilmek ilimle ve insani, ahlaki değerlerle örülmüş örgütlü bir toplumla ilgili bir kavram olduğunu düşünmekteyim ‘destek’ kavramını acizane . Türkiye’nin, Cumhuriyetin kurulduğundan günümüze kadarki din, maneviyat, bilim insanları, yazar ve düşünürleri, şimdiye kadar sn. Hüsnü Mahalli gibi onurlu yerli-millici ve genel anlamda da saygıdeğer insani bir çaba içerisinde olmuş olsalardı, ülkem insanı, bugünkü duyarsızlığında bulunur muydu sizce ?!…
  Bugün kendi öz Peygamberlerine ve O’nun masum ve mazlum evlatlarına dahi güçlü destek ve merhamet hisleri henüz bir türlü olgunlaşamamış (Bu kutlu hisler, maalesef Haçlılar ve Siyonistler ve onların yerli dinbaz işbirlikçilerince bilinçli ve keskin bir çabayla önlenmiş) bir toplum, sıradan önder ya da öncülere destek sunabilir mi sizce ; buna gerçekten aklınız kesiyor mu ?!…
  Toplum ve toplumsal destek kavramı, kutlu emek verilmeden asla tatlı ürünler alınmayan bir bahçe gibidir teşpihte hata olmasın !…
  Sonsuz selam ve saygılarımla.

  08.06.2017 01:34
 • MALCOLM-XX ;

  ‘Türk Toplumunun Önemli Bir Bölümü Oportünist’

  ———–

  Sorgulanması gereken yazı başlığı, ‘Türk Toplumu’nun önemli bölümü neden oportünist acaba ?’ olmalıydı !

  08.06.2017 01:39
 • MALCOLM-XX ;

  CİA’CI FETÖ’CÜLERCE KUMPAS KURULARAK, ‘BALYOZ’ İSİMLİ DAVALARLA YÜZLERCE YIL HAPİS CEZALARIYLA İÇERİDE ÇÜRÜTÜLMEYE NİYETLENİLEN KAHRAMAN VATANSEVER ATATÜRKÇÜ TÜRK SUBAYLARININ, BU KUMPAS DAVALARDAN HANGİ ÖRGÜTLÜ SİYASAL TOPLUM KESİMLERİNİN, HANGİ KOŞULLARDAKİ ÖZVERİLİ DESTEKLERİYLE KURTULMUŞ OLDUKLARI KONUSUNUN VE BU DESTEK BAĞLARININ NEDENLERİNİN ÖNEMLE DÜŞÜNÜNÜLMESİNİ İSTİYORUM SAYGIDEĞER OKURLARIMIZDAN !…

  08.06.2017 01:59
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER