Erdoğan ve Putin’den Kudüs Açıklaması

  • GİRİŞ07.12.2017 19:45:54
  • GÜNCELLEME07.12.2017 19:45:54
Erdoğan ve Putin’den Kudüs Açıklaması

Rasthaber - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararıyla ilgili görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede, Kudüs konusundaki son gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunuldu.

BM NEZDİNDE TAKİP

Sputnikin verdiği haberde; İsrail'in 1980 yılında aldığı Kudüs'ü ilhak kararının uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiş olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin attığı son adımın bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Rusya Başkanı Putin de aynı görüşleri paylaştığını ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi nezdinde bu hususların takipçisi olacaklarını belirtti. İki lider, ikili ve uluslararası konularda görüş teatisi için yakın temasta olma konusunda da mutabık kaldılar.

Erdoğan, Putin'i 13 Aralık'ta İstanbul'da İslam İşbirliği Örgütü'nün Kudüs'ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirdi.

KREMLİN: ERDOĞAN, PUTİN'İ İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI TOPLANTISIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRDİ

Kremlin basın dairesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde kendisini İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13 Aralık'ta İstanbul'da Kudüs'ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

Kremlin'in Türk tarafın girişimiyle iki liderin yaptığı telefon görüşmesi ile ilgili yayınladığı açıklamada, "Görüşmede taraflardan her biri, ABD'nin Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması ve Amerikan Büyükelçiliği'nin Tel Aviv'den oraya taşınması yönündeki kararı ile ilgili duydukları endişeleri dile getirdi. Bu tür adımların Ortadoğu barış sürecinin perspektiflerini sekteye uğratacağı kaydedildi" ifadelere yer verildi.

Açıklamada ayrıca, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 13 Aralık'ta İstanbul'da Kudüs'ün statüsünü görüşmek üzere toplanacağı konusunda bilgilendirme yaptı" dendi.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun