Afet Değil İhmaller Zinciri!

  • GİRİŞ10.07.2018 09:50:15
  • GÜNCELLEME10.07.2018 09:50:15
Afet Değil İhmaller Zinciri!

Rasthaber - Tüm Türkiye Çorlu’dan gelen kaza haberiyle sarsıldı. Tren vagonlarının yoldan çıkması sonucu 24 yurttaşımız hayatını kaybetti. Gözler, kazaya sebep olan ihmallere çevrildi. Jeoloji uzmanı Doğan Perinçek ‘24 canın sorumlusu, İnşaat ihalesini bilgi ve becerisi olmayan müteahhitlere verenlerdir’ dedi.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi ile İstanbul-Halkalı seferini yapan yolcu treninin beş vagonu önceki gün Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi’nde raydan çıkarak devrildi.

Kazada 24 yurttaş hayatını kaybetti, 124 yaralı bölgedeki hastanelerde tedavi altına alındı. Arazi koşulları nedeniyle araçla ulaşımın sağlanamadığı bölgede yaralılara ilk müdahaleyi kazadan kurtulanlar yaptı. Kaza ihbarının ardından jandarma, polis ve sağlık ekipleri olay yerine gitmek üzere hareket etti. Ekipler, raylardan iki kilometre yürüyerek kaza yerine ulaştı.

İLK KOŞAN KÖY MUHTARI VE ASKERLER

Tren kazasının olduğu noktaya 1,5 kilometre uzaklıktaki Sarılar Köyü muhtarı Fuat Döner, kaza yerine ilk ulaşanlardan biri oldu. Traktöre atlayıp olay yerine gittiğini söyleyen Döner, Aydınlık’a şunları anlattı: “Çerkezköy’den bir arkadaşım aradı, traktörle atlayıp gittim. Kaza değil büyük facia olmuş. Traktörden başka hiçbir araç giremiyordu, ne bir ambulans ne bir şey. Traktörlerle yaralı taşıdık, sonra askeri helikopterler geldi. Jandarma ve askerin yardımıyla, AFAD’ın desteğiyle yaralılar taşındı.”

‘NEDENİ YAĞMUR, DERE DEĞİL’

8 Temmuz günü kaza öncesinde 15:30’da sağanak yağış başlamıştı. İlk açıklamalar “doğal afet” şeklinde olsa da, kazadan sonra gözler TCDD’ye çevrildi. Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Perinçek, zeminin killi kaya özelliğine dikkat çekerek “Kazanın nedeni yağmur-kaya-dere değil. İnşaat ihalesi, muhtemelen bilgi becerisi olmayan bir müteahhide verildi. Ona kim verdi? Her kimse, 24 candan sorumludur” dedi.

TPAO’da 17 yıl hizmet veren, Trakya bölgesinde 1987 yılından sonra değişik projelerde çalışarak 600 kadar zemin etüdü yapan, bu nedenle bölgeyi teknik olarak iyi tanıdığını ifade eden Prof. Perinçek, Aydınlık’a şu açıklamalarda bulundu:

‘MENFEZİ KÜÇÜK YAPMIŞLAR’

“Oradaki kazanın olduğu, tren yolunun geçtiği yerde Çorlu Nehri ve buna bağlanan Balaban çayı var, ayrıca bölgenin temelini killi kayalar oluşturuyor. Yağmur yağınca Balaban Çayı üzerindeki, demiryolu altındaki menfez yetersiz kalıyor. Yağmur suları menfez üzerinden akıyor ve demiryolu zeminini oluşturan malzemeyi aşındırdı ve demiryolunun altı oyuldu. Bölgedeki kayalar killi olduğu için kolaylıkla aşındı-oyuldu ve bu kaza oldu. Menfezin taşıma kapasitesi yetersiz, menfezi küçük yapmışlar. Taşan su, demiryolunun altını oymuş, teknik bilgiye dayalı olarak yapılmadığı belli. Asıl sorun şu, bölgenin jeolojisine dikkat etmediler. Demiryolunu yapan kişiler, killi zemin üzerine demiryolunu yaptılar, fakat hiçbir şekilde killi zemini dikkate almadılar. Ayrıca bölgedeki derelerin taşıma kapasitesini de dikakate almadan yetersiz ölçülerde menfez ve köprüler yaptılar. Yetkin jeoloji ve inşaat mühendislerine danışmış olsalardı, bu inşaat bu şekilde yapılmazdı. Oysa, biz jeologlar önce yolun yapılacağı güzergahın zeminini - jeolojik yapısını inceliyoruz sonra zemin şartlarının nasıl bir yapılaşmaya uygun olduğuna karar veriyoruz, sonra mühendisler devreye giriyor, jeolojinin gereği nasıl bir altyapı olacaksa onun hakkını vererek yapıyoruz. Türkiye’de teknik terbiye kültürümüz bitmiş durumda. Şu anda devlet kuruluşlarında pek çok iyi yetişmiş teknik adam masa başında oturup maaş alıyor. Eğer devlet kuruluşunda bu kültür bozulmuşsa, müteahhiti kim kontrol edecek?”

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun