Şehirlerimizin Ruhunu Kaybettik

  • GİRİŞ08.11.2018 13:27:32
  • GÜNCELLEME08.11.2018 13:27:32
Şehirlerimizin Ruhunu Kaybettik

Rasthaber - Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Dünya Şehircilik Günü kapsamında düzenlenen programda konuştu. "Biz ağaç kesen bir iktidar olmadık, diken olduk" diyen Erdoğan, "Şehirlerimizin maalesef ruhunu da kaybetttik" dedi.

İşte Erdoğan'ın sözleri:

31 Mart seçimlerinden de inşallah alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum.

Bazıları göçebe kavramı üzerinden milletimizi iğnelemeye kalkar. Biz yerleştiğimiz her yeri abad etmiş bir milletiz. Ecdadımız sadece şehirler inşa etmekle kalmamış, onlara kendi ruhunu da üflemiştir. İstanbul'u kendi kimliğimizle daha da geliştirdik.

"Dikey mimari yok"

Biz kendi arkadaşlarımıza söylüyoruz. Dikey mimari yok diyoruz yatay mimari... Önce mescit sonra sosyal donatı alanları, ardından oralarda çevrecilik. oraya vatandaş yerleştiği zaman bakacak ki benim mescidim var, okulum var, 'buaraya da yerleşilir be' diyecek. AK Parti'nin şehircilik anlayışı bu.

"Ağaç kesmedik, diktik"

Biz ağaç kesen bir iktidar olmadık, diken olduk. Çıkmış okul yapmaktan bahsediyor, Bay Kemal o senin işin değil. O kadar anlatıyoruz, kulağı var duymuyor. Bu bizim işimiz. Geldiğimizden bu yana sınıf ortalaması 70-75'ten 30'a kadar düştü.

"Şehirlerimizin ruhunu kaybettik"

Son iki asırda sadece siyasi ve askeri üstünlüğümüzü değil aynı zamanda medeniyetimizin kainat tasavvurunu kültürümüzün mayasını, şehirlerimizin maalesef ruhunu da kaybetttik. Batı medeniyetinin insan fıtratı yerine bireysel hırsı esas alan estetikten uzak anlayışı ülkemizi işgal ettiğini görüyoruz. Edebiyattan müziğe sinemadan mimariye kadar her alanda küresel düzeyde yaşanan tekdüzeleşme gücünü farklılığımızdan alan zenginliğimizi önemli ölçüde ortadan kaldırdı. Binalar yükseldi, yollar büyüdü, araçlar modernleşti fakat gönüllerimiz çoraklaştı, karardı. Gönül çoraklaşmasının önüne geçmekte henüz tam başarılı olamadık.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun