Türkiye Fırat’ın Doğusu Operasyonu İçin ABD'yi mi Bekliyor?

  • GİRİŞ10.01.2019 17:24:47
  • GÜNCELLEME10.01.2019 17:24:47
Türkiye Fırat’ın Doğusu Operasyonu İçin ABD'yi mi Bekliyor?

Rasthaber - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat doğusu operasyonu için AKP'nin ABD'nin Suriye'den çekilmesini beklediği iddialarına cevap verdi.

Fırat'ın doğusu operasyonu için Ak Parti'nin ABD'nin Suriye'den çekilmesini beklendiği iddialarına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu cevap verdi. Çavuşoğlu, Suriye’de yaşanan son gelişmeleri ile ilgili olarak, "ABD geri vites yapmayı öğrendi. YPG'ye harekat, ABD'nin çekilmesine bağlı değil. Suriye'deki Kürtlerin de haklarını savunduk" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, özel bir kanalda katıldığı canlı yayında konuşan Çavuşoğlu, "Hem çekilme kararı verecekseniz, hem de çekilmemek için Türkiye'yi suçlayacak ifadelerde bulunacaksınız. ABD geri vites yapmayı da öğrendi sanırım. Sahadakiler Türkiye düşmanlığını körüklemeye çalışıyor. Trump iki defa çekileceğini söyledi. Pompeo'nun Trump'ın kararı kesin, açıklaması önemli" dedi.

'SURİYELİ KÜRTLER DEMEK YPG/PKK DEMEK DEĞİLDİR'

Çavuşoğlu, Trump’ın, Suriye’den çekilme kararının ardından ABD’li bazı yetkililer tarafından caydırılmaya çalışıldığını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Buna kılıf için 'Türkler, Kürtleri katletmesin' dediler. Bu son derece yanlış bir üslup. Biz muhataplarımıza bu üsluptan rahatsız olduğumuzu söyledik. Suriyeli Kürtler demek YPG/PKK demek değildir, Türkiye'deki Kürtler demek YPG/PKK demek değildir. Bunu hepsi çok iyi biliyor. Herkesten daha iyi Pompeo'nun bilmesi gerekiyor. Suriye'deki Kürtlerin de haklarını savunduk. Bir terör örgütü var, bu terör örgütü bize yönelik tehdit oluşturuyor. ABD de bunlara destek veriyor. ABD insan hakları konusunda bu kadar hassas ise neden Ezidiler'den bahsetmiyor."

'YPG/PKK'YA YÖNELİK OPERASYONUMUZ ABD'NİN ÇEKİLMESİNE BAĞLI DEĞİL'

Türkiye’nin Fırat'ın doğusunda YPG/PKK'ya yönelik operasyonun ABD'nin çekilmesine bağlı olmadığını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Sahada çekilmemek için çalışanlar var. Önemli olan Trump'ın verdiği söz, koordinasyon başladı. ABD'ye her türlü lojistik destek vereceğimiz söyledik. Süreçle ilgili muhataplarımızla görüşeceğiz. Bugün Pompeo ile telefonda görüşmeyi planlıyorum. Hem Pompeo'nun, hem Trump'ın Türkiye'ye gelme sözü var, karşılıklı ziyaretlerin olmasında fayda var. YPG bugüne kadar herkesi kullanmaya çalıştı. Rejim de YPG'nin amacının ne olduğunu biliyor" şeklinde konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun