RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Uzmanlar Depremi Değerlendirdi: Neden Geniş Alanda Hissedildi?

Ege Denizi’nde meydana gelen ve sarsıntısı İstanbul’da da hissedilen 6.0 büyüklüğündeki depreme ilişkin yer bilimciler, “Ege’nin klasik depremlerinden” yorumunda bulundu. Endişeye yol açan depremle ilgili merak eden sorulara yanıt veren sismologlar, “Binasına güvenmeyen evine girmesin” dedi.

Uzmanlar Depremi Değerlendirdi: Neden Geniş Alanda Hissedildi?
12.06.2017 © RAST HABER

Ege’de meydana gelen ve İstanbul dahil pek çok kıyı kentinden hissedilen 6.0 büyüklüğündeki depremle ilgili hasarlı binalara girilmemesi uyarısı yapan uzmanlar şu yorumlarda bulundu:

“Derin olduğu için hissedildi, büyük deprem ve tsunami olmaz.”

cnnturk.com‘da yer alan habere göre, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış şöyle konuştu:  

“İkişer üçer yıl arayla 6 büyüklüğündeki depremlerin olması normal. Bulunduğumuz coğrafya bu sık depremleri yaşamaya alışmamız gerekiyor. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul’dan gerekse Atina’dan erişildi. Bu depremin artçıları bir yıl sürer. 5-5,3’e kadar artçı deprem olabilir. Tsunami korkusunun olmaması gerekir. Ege Bölgesi’nde kırıklı çıkıklı faylı bölgeler var. Civardaki fayları etkileyebilir, onlar da büyük değil. Başka bir büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi lazım. Hasarlı binalara eşya alınmak için girilmemesi, birkaç saat dışarda beklenmesi, uzmanların görüşlerinin alınması gerekiyor.”

“EVİNE GÜVENMEYEN GİRMESİN”

Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, depremle ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Düşey bir hareketi ifade ediyor. Ege’nin klasik depremlerindendir bu düşey hareket.Bunun mekanizması çözüldü. Aynen Çanakkale’de olan karaktere sahip. Orada küçük küçük faylar vardı, burada ise daha büyük bir kırılma oldu. Burada daha büyük bir enerji açığa çıktı, şu ada artçılar da devam ediyor, beklediğimiz de bu. Bu depremlerin böyle devam edeceği izlenimine sahibiz. Vatandaşlara mesajım şu: Evini güvenilir bulmayan evlerine girmesin.” 

NEDEN ÇOK GENİŞ BİR ALANDA HİSSEDİLDİ?

Yer bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise şunları anlattı:

“Daha önce de ‘İzmir depremi nerede bekleniyor?’ dendiği zaman Foça, Karaburun, Midilli üçgeninde olacağını, Midilli’ye daha yakın olacağını söylemişti. Çünkü orada Manisa Foça üzerinden gelen Ege kırığının çatak yeri orasıydı. Geçmişte de burada 7.3’e kadar hasar yapan depremler görmüştük. Depremin burada olacağını söylüyordum tam da orada oldu. Depremin düşey atımlı olması ve 8 kilometrede olması çok geniş bir alandan duyumsanmasına neden oldu. Denizli, Aydın, Muğla, Çanakkale’de güçlü olarak hissedildi. En çok da İzmir’de Karşıyaka, Bornova, Alsancak, Basmane, Konak, Alaybey, Çiğli, Menemen, Urla’da oldukça fazla duyumsandı. Bunun ana nedeni de buradaki deprem büyütme katsayısının yaklaşık 4’e kadar varmış olmasıdır.” 

GELECEK İÇİN 6,5-6,7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM UYARISI 

Prof. Dr. Ercan, bölgedeki deprem hareketliliği yönünden ileri dönük öngörülerini de paylaştı ve İzmir’e ilişkin şu uyarılarda bulundu:

“İzmir’in toprağı İstanbul gibi değil daha dayanıklı bir yapısı var. Demin saydığım yerlerin dışındaki yapılarda genellikle güvende. İzmir’in yapılarında her 100 yapıdan 70’inde paslanma sorunuyla karşılaşıyoruz. Bu depremle enerjinin tamamı boşalmamıştır. Depremin ortalama büyüklüğü 6.2’dir. Bunun artçı depremlerini göreceğiz. 5.2’ye kadar varan artçı depremleri de göreceğiz. Bu depremin potansiyeli normalde 7-7.2’dir. Bunu böyle algılamak gerekiyor. Gelecekte de bu bölgede 6.5 ile 6.7 arasında bir deprem beklenmesi sürpriz olmaz. Bunu duyanlar hemen bir deprem olacak diye anlamasınlar, ne zaman olacağını bilemeyiz. Bu depremin bir olumlu tarafı, Bornova ve İzmir kırığını harekete geçirmemiştir, öyle olsa hasar daha büyük olabilirdi.”

“6,4 YIKICI BİR DEPREM”

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz ise, depremin büyüklüğünü Avrupa Sismoloji Merkezi’ne göre, 6.4 olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Depremin olduğu bölge İzmir’in Karaburun Yarımadası, Karaburun ilçesinin kuzeyi ile Midilli’nin güney sınırına 10-15 kilometre mesafede bir bölge. Normal bir fay. Normal fay deyince biz, bir tarafı aşağı düşen, diğer tarafı yukarı çıkan fayları anlıyoruz. Bu tür faylar, gerek Ege bölgesinde gerek Türkiye’de gerek Yunanistan karası ve Ege bölgesinde son derece yaygın. Ege Bölgesi dünyanın en büyük değil ama en sık deprem üreten bölgelerinden bir tanesi. Eger geçmişte olan depremleri bir harita üzerine koyarsak karaya görme olasılığı yok. Geçmişte 7.2’ye kadar çıkan depremler oldu, bunların bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı Yunanistan karasının içerisinde, bir kısmı ise Deniz içerisinde oldu. Bu depreme baktığımızda 10 kilometre derinlik veriliyor, başlangıçta büyüklüğü 6.0 olarak verilmişti, şu anda 6.4. Bu yıkıcı bir deprem. Türkiye’de 6.5’tan sonra yüzey kırığı, yani fayın yüzeye ulaştığını ve özellikle yüzeyde yapılar varsa, bunlar için son derece riskli bir durum. 6.4’ün arkasından çok sayıda artçı deprem oldu. Bu tür depremler Ege’de çok yaşanmıştır, gelecekte de olacaktır. 6.4’ten sonra azalan sayıda çok sayıda deprem oldu. Bunlar zaman içinde sürecektir. Bunların büyüklüğünün 5.4-5.5’a kadar çıkması da beklenebilir. Ana şoktan hasar görmüş yapılar varsa, bunların gelecek artçılarla hasar görmesi olasılığı vardır.”

“DUYDUĞUM BİR HASAR YOK”

Yunanistan’ın Midilli için yaptığı uyarı hatırlatılarak, Türkiye’de Ege bölgesindeki vatandaşlar için “Evlerine girsinler mi?” diye sorulan Prof. Dr. Tüysüz, şöyle devam etti:

“Mevcut durumda evde bir hasar söz konusuysa uyarı geçerlidir. Benim haberlerden izlediğim kadarıyla Türkiye’de bir hasar yok. Sanırım Karaburun’da bir heyelan olmuş. Ancak evde, çatlak, kırık, bir hasar söz konusuysa gelebilecek artçılardan bu hasarın artması söz konusu olabilir. Genellikle ana şoktan bir küçük büyüklükteki depremler beklenir. Bu istatistik olarak doğrulanmış değerdir. 6.4 depremin artçısının 5.5’a kadar çıkması beklenebilir. Bu ne zaman olabilir söylemek mümkün değil. Hemen de birkaç ay sonra da ortaya çıkabilir, buna hazırlıklı olmak gerekir. “

DAHA BÜYÜK BİR DEPREMİ TETİKLER Mİ?

Meydana gelen depremin daha büyük bir depremi tetikleyip tetiklemeyeceği sorusunu da yanıtlayan Prof. Dr. Tüysüz, “Bunu söylemek zor. Depremin olduğu bölge denizin altında, çok net bilgimiz olan bir bölge değil. Yunanistan’ın yayınladığı haritalara göre, Midilli’nin hemen güneyinde kıyı çizgisi boyunca bir fay var. Belki bu küçük fayların tetiklenmesi mümkün olabilir. Ama 6.4’lük bir depremin daha büyük bir fay olmadığı için daha büyük bir depremi tetiklemesi mümkün değil” diye yanıt verdi.

“ARTÇILAR BİR-İKİ AY SÜREBİLİR”

Habertürk TV‘de Ege Denizi’ndeki depremi değerlendiren Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Dr. Ali Pınar, “1-2 ay boyunca artçı sarsıntılar devam edebilir. Deprem, 6.3 büyüklüğünde olduğuna göre, 1 birim düşüğünde depremler meydana gelebilir. 5.3 büyüklüğündeki depremler gibi” dedi.

Pınar, 6.3’lük depremin ardından meydanda gelebilecek artçı sarsıntılarda, hasar görmüş binalara girilmemesi konusunda uyardı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER