‘Yemen’i Unutmayalım’

  • GİRİŞ07.12.2018 17:02:10
  • GÜNCELLEME07.12.2018 17:02:10

Bir hafta daha geride kaldı.  Zaman çok hızlı geçiyor, biz ise geçtiğimiz hafta içerisinde aklımızda neler kaldı, hangi haberler öne çıktı onu bile takip etmekte zorlanıyoruz. 

Ülkedeki ekonomik kriz, sosyal sorunlar ve kısa bir zaman sonraki yerel seçimler tüm zihnimizi dolduruyor vesselam….

 Yemen konusu gündemdeki yerini koruyor. Türkiye halkı Yemenli mazlumlar için yardım elini uzatırken, zalim Suudilerin saldırısının durması ve ülkedeki sorunlara siyasal açıdan bir çözüm bulmak amacıyla da BM gözetiminde yürütülecek görüşmeler için taraflar İsveç’e gitti. (1)
Yemen silahlı güçler resmi sözcüsü tuğgeneral Yahya Ser'i ise Al-i Suud ve paralı uşaklarının ülkeyi bombalamaya devam ettiğini açıkladı. Ser’i yaptığı açıklamada, İsveç'te barış müzakerelerinin ilk gününde bile saldırıların devam etmesinin, saldırganların Yemen'de barışın sağlanmasını asla istemediklerini gösterdiğini söyledi. (2)
 
Siyasi gelişmeler bu şekilde devam ederken, Türkiye’deki Müslümanların Yemenli mazlumlara olan yardımları da devam ediyor. (3)

Yemen o kadar mazlum ki, yıllardır ülkede yaşanan zulme ve yoksulluğa sessiz kalan Diyanet teşkilatı bile sonunda insafa gelerek, mazlumlar için yardım kampanyası başlattı. (4) 
 
Türkiye’deki bazı uluslararası yardım kuruluşlarının da yardım çalışmaları devam ediyor. Toplanan bu yardımların kimlere ve nasıl ulaştırılacağı da ayrıca bir sorun ve merak konusu. Çünkü ülkede ABD ve Suudi koalisyonun saldırılarına karşı çıkan ve Ensarullah Hareketi çatısı altında bir direniş cephesi varken, öte yandan bazı kesimler de yabancı güçlerle işbirliği içerisinde.
 
Avrupa’da ise Fransız hükümetinin yaptığı zamlara karşı çıkan halkın eylemleri artarak ve başka ülkelere de taşarak devam ediyor. (5) 
Gelen haberlere göre, Elysee Sarayı, protestocuların Cumartesi günü için planladıkları eylemlerde cumhurbaşkanlığı rezidansını hedef almaları ihtimalinden korkuyor.
 İşgalci Siyonist İsrail’in Lübnan sınırındaki kışkırtıcı eylemleri ve Hizbullah’a ait tünelleri bulup yok etme iddiası ise bölgedeki tansiyonu daha da artırdı. (6) 
 
İsrail rejimi ordusu sınır bölgesinde tünel aramaya devam ederken (7) Lübnan'dan başlayıp İsrail topraklarına kadar ulaştığı öne sürülen tüneller hakkında açıklama yapan İsrailli bir yetkili ise "Bu tüneller çok sayıda gücü İsrail topraklarına geçirerek bölgede bir dizi ölümcül saldırı düzenlemek, kaçırma girişiminde bulunmak ve köyleri ele geçirmek gibi amaçlar için kazıldı" iddiasında bulundu. (8)
 
Yine bölgede tansiyonu düşmeyen ve sıcaklığı devam eden başka bir konu Suriye. ABD’nin bu bölgede Türkiye’yi bir batağa çekmek istediği ve bunun içinde Suriye’deki PYD/YPG gibi silahlı Kürt grupları kullandığı iddia ediliyor. ABD’nin esas amacının ise Astana sürecini baltalamak olduğu belirtiliyor. (9)
   Bölgeyi yakından takip eden gazeteci arkadaşımız Ferhat Aktaş ise başta sınır bölgesi ve İdlib olmak üzere, Suriye’deki son durumu değerlendiren bir yazı kaleme aldı. 
 

 Ferhat Aktaş yazısında, “Batılı Emperyalistlerin ‘yaratıcı anarşi’ projesinin ürünü selefi-tekfirci hareketler, kullanıldıkları coğrafyalarda kaotik ortamın yaratılmasına hizmet ediyor, bunun karşılığında güdümlü kamuoyları aracılığıyla ‘mazlum’ ilan edilerek mükâfatlarla ödüllendiriliyor.” İfadesini kullandı. (10)
 

 ABD’in işgalci İsrail’e olan desteği de devam ediyor. Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas’ı terör örgütü olarak göstermek istiyor. (11) BM’nin yasa tasarısı kararını reddetmesi ise Filistin’de bayram etkisi yaptı. (12)
 

 Suudi rejiminin başını ağrıtmaya devam eden Cemal Kaşıkçı olayı ise gündemden düşmek bilmiyor. İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın eski çalışma arkadaşı ve dostu Ömer Abdulaziz, çarpıcı yeni açıklamalarda bulundu. 
   Son olarak Kaşıkçı ile yaptığı WhatsApp yazışmalarının bir İsrail yazılımı tarafından hacklendiğini belirterek bu ülkeye dava açacağını söyleyen Abdulaziz, elinde Kaşıkçı gibi öldürülmek istenen isimlere ait bir listenin olduğunu iddia etti. (13)
 

 Dış haberler gündemi böyleyken iç haberlerde de asgari ücret konusu ve yerel seçimler öncesi belediye başkanlarının tercihi meselesi gündemde. 
 
 AKP ve MHP arasında yapılan Cumhur İttifakı’nın aynı şekilde devem edeceği söyleniyor. (14)
  7 milyona yakın  asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren 2019 yılı asgari ücret tespiti için kritik tarih başladı. 
 

 İlk toplantısını yapan asgari ücret tespit komisyonunda sürdürülecek görüşmelerin bu ayın sonunda netleşmesi bekleniyor. Bu yıl bir ilk olarak asgari ücretli bir çalışan da toplantılarda yer alacak. (15)
   

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

1-    http://rasthaber.com/dunya/haber/54162-bmgk-ciddiyetle-yemen-de-barisi-takip-etmeli
2-    http://rasthaber.com/dunya/haber/54161-ensarullah-tan-isvec-gorusmeleri-aciklamasi
3-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/15518/zehra-ana-dernegi-yemende-abluka-altindaki-bolgeye-yardim-goturen-bunyan-dernegini-ziyaret-etti.html
4-    https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/12/07/diyanetten-yemen-icin-yardim-kampanyasi
5-    http://rasthaber.com/dunya/haber/54138-fransa-yi-darbe-korkusu-sardi
6-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/15512/hizbullah-teyakkuz-halindeyiz-isgalci-israilin-tum-hareketleri-gozlemleniyor.html
7-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/15508/siyonist-isgalci-israilin-hizbullah-tunelleri-hamlesinin-arkasinda-ne-yatiyor.html
8-    http://rasthaber.com/dunya/haber/54135-israil-lubnan-a-girmek-zorunda-kalabiliriz
9-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38149/abdnin-amaci-turkiyeyi-astana-denkleminden-uzaklastirarak-surece-engel-olmak/
10-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38132/kimyasalci-selefilere-operasyon-ne-zaman-olur/
11-    http://islamianaliz.com/haber/bmgknin-karari-filistin-direnisinin-mesrulugunun-teyididir-68984#sthash.MJ0H2YzT.dpbs
12-    http://www.on4haber.com/haber/amerika-nin-tasarisina-karsi-gazze-tek-vucut-/116206/
13-    http://www.haber7.com/guncel/haber/2777907-abdulaziz-infaz-listesinde-7-kisi-var
14-    http://www.haber7.com/yazarlar/yalcin-akdogan/2777889-erdogan-ve-bahceli
15-    http://www.milliyet.com.tr/asgari-ucret-zammi-ne-kadar-gundem-2790462/
16-    http://www.haber7.com/yazarlar/yalcin-akdogan/2777889-erdogan-ve-bahceli
17-    http://www.milliyet.com.tr/asgari-ucret-zammi-ne-kadar-gundem-2790462/

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun