‘Yemen Zafer Kazanıyor’

  • GİRİŞ16.12.2018 11:27:58
  • GÜNCELLEME16.12.2018 11:27:58

Bir haftayı daha geride bıraktık.

Yemen konusu gündemimizden düşmüyor. Suudilerin dört yıldır Yemen’e yaptıkları saldırı devam ederken BM gözetiminde İsveç’te taraflar arası yapılan görüşmeler Ensarullah Hareketi’nin zaferi ile sonuçlandı. (1)

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in ofisi, Yemenli tarafların anlaşmaya vardığı üç konuyla ilgili detayları açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, Yemen’in başkenti Sana’dan gelen Yemen ulusal heyeti ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan gelen Mansur Hadi hükümeti heyeti uzlaşmaya vardı. (2) Yıllardır iç ve dış tehdit ve saldırılara karşı direnen Yemen halkı zafer kazandı. (3)

İran İslami Şura Meclisi başkanının uluslararası işler özel yardımcılığını yapan Emir Abdullahiyan, 'Yemen'de savaşın ve Suudi rejiminin saldırılarının durması, Arabistan, BAE ve bölge güvenliğinin lehinedir' açıklamasında bulundu.

Emir Abdullahiyan, ''tarih, Yemen'de 4 yıldır devam eden beşeriyet aleyhindeki bu cinayetlerin sorumlusu olarak Amerika ve Arabistan'ı unutmayacaktır' dedi. (4) Suudilerin yaptığı katliamın detayları ve ABD’nin silah satışları da ortaya çıkmaya başladı. (5)

Suudilerin İslam ümmetinin başına açtığı dertler bitmediği gibi yaptıkları ihanetlerle ilgili de yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Filistin'in Eski Lideri Yaser Arafat'ın vefatının 14. yıldönümünde ölümüyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Yaser Arafat'ın danışmanı Bessam Ebu Şerif, Arafat'ın öldürülmesi, Arap devletlerinin öldürülme kararını onaylaması ve öldürülmede rol almalarıyla ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. (6)

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda vahşice öldürülmesinin ardından okların çevrildiği Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ise ABD'deki imajını "barış insanı" şeklinde düzeltmek için işgalci İsrail rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu ile el sıkışmaya hazırlandığı da iddialar arasında. (7) Suudiler işgalci İsrail ile ittifak içinde olduklarını artık gizlemeye bile gerek duymuyor.

Suudilerin aleyhine iyi bir haber de ABD’den geldi. Suudi rejimine destek veren ABD yönetimi ve senato Yemen konusunda geri adım atarak, bundan sonra bu rejime silah satmayacaklarını belirtti. (8)

Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren işgalci İsrail’e karşı içerde Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas, ülke dışında ise Lübnan Hizbullah Hareketi’nin direnişi devam ediyor. (9) Siyonist İsrail rejimine karşı Hizbullah’ın yeni yöntemler geliştirdiği ve direnişin daha da güçlendiğini belirten uzmanlar (10) Siyonistlerin kaybetmeye devam ettiğini, rejimin direnişi yok ederek bir zafer kazanmasının da mümkün olmadığını belirtiyorlar. (11)

Suriye konusu ve özellikle sınır güvenliği Türkiye ile ABD’yi karşı karşıya getirdi. (12) Suriye sınırına karşı sınırlı bir operasyon yapılacağı işaretini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ve Irak'ta yaşanan çatışmalı ortama dair açıklamalarda bulunduktan sonra "Irak'ı ve Suriye'yi DEAŞ (IŞİD) ile mücadele görüntüsü altında yakıp yıkanlar ne kadar suçluysa, onlara bu fırsatı verenler de aynı derecede vebal altındadır. Suriye topraklarının 3'te 1'ini işgal altında tutan terör örgütü, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin desteğiyle her türlü hıyaneti gerçekleştiriyor" açıklamalarında bulundu. (13)

Fransa, Belçika ve Hollanda’nın ardından İsrail’e de sıçrayan ‘sarı yelekliler’ protestolarında ise 10 kişi gözaltına alındı. (14)  Sarı yeleklilerin yaptığı bu protestolar Arap ülkeleri tarafından da yakından izleniyor. (15) Sarı Yelekliler Mısır'da da gündemde. Sarı yelek giymek Mısır'da yasak. Giyilmesi gibi satılması da yasak. Çünkü sarı, son günlerde Mısır'da protesto, talep ve başkaldırının rengi. Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un vergileri artırma planlarına karşı gösteriler düzenleyen Sarı Yelekliler‘in, Mısır'daki protestolara da ilham olmasından endişe ediliyor.  

İç siyasette ise yerel seçimler nedeniyle hararetli anlar yaşanıyor. Özellikle yerel seçimler partiler arasındaki ittifaklar ile gündemde. (16) İyi Parti ve CHP arasındaki ittifaka göre Ankara büyükşehirde CHP adayı desteklenecek, son seçimlerde milliyetçi oyların çoğunlukta olduğu ilçelerde ise İyi Parti’nin başkan adayı göstermesi gündeme gelecek.

Ülkedeki diğer önemli bir olay ise Ankara’da meydana gelen Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazası. Kazanın hemen ardından BBC Türkçe'ye konuşan Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığını söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sinyalizasyon sistemi demiryolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil" ifadesini kullandı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı'ndaki görevinden 2005 yılında emekli olan Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar ise tehlikeli bir durumda sinyalizasyon sisteminin otomatikman devreye girdiğini belirtti.

Bayrakdar'a göre, 8 Temmuz'da Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yolcu treninin devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 318 kişi yaralandığı kazadan da "ders çıkarılmadı".

Murat Nazlı


1-    http://www.on4haber.com/haber/isvec-teki-yemen-toplantilarinda-anlasma-saglandi/116241/
2-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38374/yemen-anlasmasinin-ayrintilari/
3-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/15583/yemen-ulusal-kurtulus-hukumeti-zafer-4-yildir-17-ulkeye-karsi-direnen-yemenin.html
4-    http://rasthaber.com/bati-asya/haber/54640-abd-ve-arabistan-yemen-de-4-yillik-cinayetin-sorumlularidir
5-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38344/new-york-times-yemende-abd-yapimi-bir-trajedi/
6-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38346/arafat-danismani-arafat-oldurulmesine-suud-onay-verdi/
7-    http://islamianaliz.com/haber/suudi-veliaht-prensi-israil-ile-el-sikismaya-hazirlaniyor-69161#sthash.ZAKlLig2.dpbs
8-    http://islamianaliz.com/haber/abd-senatosu-yemen-tasarisini-onayladi-saldirilara-destek-kesilsin-69163#sthash.gY3C9xtM.dpbs
9-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/15593/31inci-kurulus-yildonumu-aciklamasinda-hamastan-onemli-mesajlar-isgalciyle-iliskiler-normallestirmez.html
10-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/15596/siyonist-maariv-gazetesi-haberi-israilli-eski-tuggeneral-israil-ordusunun-yeni-bir-savasa-gucu-yok.html
11-    http://islamianaliz.com/haber/israil-istihbaratina-yakin-debka-hizbullah-israile-yeni-bir-surpriz-hazirligi-icerisinde-69158#sthash.aXD7Dezu.dpbs
12-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38370/abd-bolgeyi-firat-dogusundan-sekillendirecek/
13-    http://www.haber7.com/guncel/haber/2784108-abdnin-burnunun-dibini-vurduk
14-    http://islamianaliz.com/haber/sari-yelekliler-protestosu-israil%E2%80%98e-de-sicradi-69181#sthash.4O7mDABY.dpbs
15-    http://www.7sabah.com.tr/haber/38372/sari-yelekliler-arap-ulkelerindeki-gostericilere-ilham-veriyor/
16-    http://rasthaber.com/turkiye/haber/54589-chp-iyi-parti-ittifakinda-yeni-hamle
17-    https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-46571859

Yorumlar1

  • EBU HUSEYIN 2 ay önce Şikayet Et
    Evet Yemen zafer kazanıyor, çünkü Allah'in vadi var. Fakat Bu zafer YEMENLI VE ZAMANIN EMRINE BAGLI OLAN HIZBULLAHILERIN. Karıştırmayalım izleri & referansları.
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun