JE VOUS AI COMPRIS ! - BEN SİZİ ANLADIM !

  • GİRİŞ23.12.2018 13:40:15
  • GÜNCELLEME23.12.2018 13:40:15

Allahın adıyla

 

«Je vous ai compris ! Je sais ce qui s'est passé ici. Je vois ce que vous avez voulu faire.» / « Ben sizi anladım, Burda olup bitenleri görüyorum, sizin ne yapmak istediğinizide görüyorum. »Charles De Gaulle, Cezayir, 4 haziran 1958.

Evet, Bu yazıma General Charles De Gaulle’un ün yapmış bir sözü ile başladım. Neden mi ? Bugün Amarikanın ne yapmak istediğini size anlatmak için.

Cezayirdeki bağımsızlık hareketi o kadar ileri gitmiştiki, Fransadaki iktidar boşluğunu De Gaulle’ün doldurması Cezayir bağımsızlık mücadelesine farklı bir boyuta soktu. Çünkü Cezayirde yaşıyan Fransız asılı ki bunların çoğunluğu Yahudi, biraz ispanyol kökenliydi, Bunların hedefi Fransanın başkentini yani Merkezi hükümetini Cezayirde oluşturmak istiyorlardı. Bunu gören De Gaulle 4 haziran 1458’de cezayir şehirinde, hükümet binasının balkonunda, cezayirli halklara yaptığı konuşmada « Cezayirde artık tek millet olacak, o da Fransız cezayir milleti, ayrım gayrım olmuyacak, Fransızlar ve endicenler ( cezayirli & afrikalı) tüm halk Fransız cezayirli sayılacak ve Herkes aynı haklara sahip olacak » dedi. Çünkü Cezayir fransızları Fransaya karşı aşırı derecede hadi aşmıştı, dolaysı ile bunu önüne geçmek için Fransa hükümetini yani De Gaulle’ün yapacağı tek şey buna karşı koymak olacaktı ki nitekim Bağımsızlıktan sonra cezayirde yaşayan Fransız asılılar Cezayirden kaçmak mecburiyetinde kalıp, Fransaya sefil halde geri dönmüşler ve Fransa ise bunlara sevgi kucağını açarak karşılamamıştır dahası « Pieds noir » yani siyah ayaklılardiyede isim takmıştır.

FLN : (Front national de la Liberation) / Ulusal Kurtuluş Cephesi Bağımsız Cezayir için mücadele verir, 3 Mart 1962 Evian anlaşması yapilir bu anlaşmada bir maddede belirli bir sureye kadar cezayirde oluşabilecek her türlü isyana karşı Fransa ordusu müdahale edebilir. (Madde 4 ve 5) (http://www.axl.cefan.ulaval.ca/afrique/algerie-accords_d'Evian.htm

Accords d'Evian (textes complets) - axl.cefan.ulaval.ca

Le texte intégral a été publié dans Le Monde du 20 mars 1962. Cependant, le texte publié du côté algérien (dans le El Moudjahid du 19 mars 1962) comporte quelques variantes, notamment dans la dénomination des deux parties.Ainsi, le texte algérien porte la mention «Gouvernement provisoire de la République algérienne» (GPRA), alors que le texte français écrit «FLN».

www.axl.cefan.ulaval.ca

) ve 5 Temmuz 1962 cezayir bağımsızlığını ilan eder. FLN ve Fransanın gayri resmi ilişkileri ise, dahası Cezayir bağımsızlık mücadelesinin verilişi net olarak ne Fransa devleti nede Cezayir devleti tarafından Objektif ve hakikat üzerine konuşulmamıştır. Çünkü Bugün Cezayir develetine baktığımızda, bağımsızlık olarak Kim ? Kime ne vermiştir ? Cezayirde konuşulan Resmi dil Fransızca ve Arapçadır. (derja arabcası) Cezayir Halkına fatura edilmiş bir bağımsızlık fakat Bağımsızlık ise sahip olmadıkları tek şeydir. Burdan çıkan sonuç, Fransa demiştir ki « Ben gidiyorum ama gitmedim », « Ben Yokum ama burdayım » demektir. Bunu görmek için Cezayirin politik ve kültürel yaşantısında Fransa etkisini çok rahat görmekteyiz.

Gelelim Bölgemize, ABD ise Bölgede dahası Suriyede yaptığı politikanın alt yapısı aynıdır. Bölge ülkelerine dediği şudur « Ben, Sizi anladım ve ne yapmak isetdiğinizde görüyorum » diyerek, bölgeden çekileceğini söylemiştir. Kendisinin artık bölgede Fiziksel olarak kalmasını gerektirecek bir unsur kalmamıştır. Kendi adına hareket edecek alt yapıyı oluşturmuş, onları ordu olarak, silah olarak, ekonomik olarak vede Lojistik altyapı olarak donatmıştır. Aynı bir makine gibi, makineyi inşa etmiştir, sadece o makinayı çalıştırmak için düğmeye basmak gerekir. Bunu yapmanız içinde ordunuz ile orda olmanız gerekmez. Düğmeye bastıktan sonra Makina çalışır fakat sizin makinanın yanında olmanızı gerektirmez.

Türkiye, Bu bağlamda net olarak bir dış politika izlemediği için hep ikilime girmektedir. Tabi bizlere söylenen şudur « Ülkenin Bekası » evet ama yapılan dış politikalarda bunu herzaman görmek mümkün değildir. Yani bizler hep sıkıştırılmış politikalar ile hareket ediyor ve tezatlarala karambollara düşüyoruz. Tabi Medyanın tek taraflı olması bunu bize böyle göstermiyor. Öylesineki herşey ya Beyaz yada herşey kara. Objektif, gerçekci ve tarafsız olunamıyor.

Suriyede Bizler, Eninde sonunda Esad ile masaya oturacağız ! yada Eninde sonunda Esad ile savaşacağız ! Esad ile masaya oturulacak çünkü bölgedeki « huzur ve ülke bekası » onu gerektirmektedir. Yada Esad ile savaşılacak, Bölgenin « yeniden çizimi, dizaynı, İsrailin çıkarı » için Esad ile savaşılacak bu ise Ülkemizin Bekasına tehlikeye atmaktır.

Bizler daha bu basit denklemi çözemedik yada çözmemiz istenmiyor ? yada çözmek istemiyoruz !!! Neden ? Kim için ? Ne için ?

De Gaulle’un Meşhur lafini unutmayalım, « Ben Sizi anladım », şimdi bunu Trump söylemekte. Yani diyorki ; « Gidiyorum ABD olarak » ama « Burdayım Amerika olarak », « ABD olarak yokum » ama « Amerika olarak varım » Unutmayalım ki, Türkiyemizde ABD yok ama Amerika kılcal damarlarımıza kadar var.

Artık bölgede ABD fiziksel olarak olmuyacağına göre onun yerini PYD/PKK/YPG/OSO vede ABD bizlereden sakladığı güç kalacaktır ki onuda ilerde tanıyacağız. Bu bir develette olabilir !!?

Netice : Amerika eşittir Dollar. Dollar eşittir Kapital para sistemi. Kapital para sistemi eşittir Ekonomi. Ekonomi eşittir Bağımsızlık. Buda Eşittir Dollar. O zaman bizlerin kırması gereken Dollar ve kurduğu sistemlerdir. İşte O zaman Hür olabiliriz, kararımız daha sağlıklı ve bağımsız alırız. iste o an Gerçekten Amerika yok olur ve Gider. Amerika Devletinin İran’a baskısı bundandır. Ülkeyi Dollar sisteminin yönetmesini istemesidir. Yani Tevhid inancının yerine Dollar inancını Resmi olmasıdır. Biliyoruz ki Gayri resmi herkes buna müpteladir.

Mustafa Kemal TASPINAR

22/12/2018

 

Yorumlar1

  • EBU HUSEYIN 2 ay önce Şikayet Et
    Çok yerinde bir analoji yapmışsınız, Kuresel güçler girdikleri bir yerden hiç bir zaman çıkmaz, çünkü onlar bizlerin damarlarında dolaşır "seytan" gibi. Bizlerin tam olarak bir detoksikasiyon (yani zehirlerden arınma) yapmaz şarttır.Oda Dollar sistemini yıkmak, yoksa Dediğiniz gibi "Giti & Gitmedi" sadece kandırmaca. .
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun