Önümüzü Görüyoruz ama Hazırlıklı mıyız?

  • GİRİŞ12.11.2017 13:39:22
  • GÜNCELLEME12.11.2017 13:39:22

 

BismiAllahiRahmanniRahim.

"Şüphesiz ki müminler kardeştir. O halde iki kardeşinizin arasını bulun. ALLAH’tan korkun ki merhamet bulasınız.." (Hûcurat 10)

"Hani siz birbirinizin düşmanları idiniz de O (cc) kalplerinizi ısındırıp birleştirmişti.İşte Onun bu nimeti sayesinde din kardeşleri olmuştunuz." (Al-i İmran 103)

"Onlar birbirlerine karşı şefkatli, merhametli ve alçak gönüllüdürler." (Maide 54)

Biz insanlığın derdi nedir ? Paylaşamadığımız şey nedir? Daha da ötesi, aynı inanca sahip olan ve hata aynı kana sahip olan bizler, neden bir birimize bu kadar acımasız ve zalimiz ?

Tabi bu konuları daha önce işlemiştik, demiştik ki insanın terbiye etmesi gereken bir  nefisi ve nefsimizi kışkırtan bize azılı düşman şeytanları var demiştik.

Yani Düşmanımızın tanımını yapmıştık ve bu düşmana karşı nasıl korunulacağını da Allah, zamanına ve toplumuna uygun kitaplar ve peygamberler ile açıklamlar getirmiştir.

O zaman elimizde hasatlığın reçetesi ve ilaçlarıda mevcud. Buna rağmen neden insan olarak bir birimize zülüm etmeye devam ediyoruz?

Bu konuyu işlemiyeceğim çünkü herkes beş aşağı bes yukarı neyin ne olduğunu bilmekte. Ve herkes kendi doğrusunda sabitlenmiş kendinden olmayan diğerlerinide dışlamakta.

Ama asıl olan bir hususu varki bizleri gerçekleri görmemize rağmen yanlışta devam etmemizi sağlamakta.

O ise kendimizi nasıl görmekteyiz?

İşte Allah bizi bu konuda uyarmakta, bizlerin dikkatini çekmekte, bu nefsin kendisini aşan bir yapılanma ki insan kendi asıl varlığını unutup, herşey üzerinde kendisinin tek söz sahibi olduğunu ilan etmekte. o zaman ortalık öylesine karışmaktaki hakikatı bulmaktan, aramaktan çok hakikatın kendisi tarafından oluştuğunu ilan etmekte. Açık veya Gizli, Ben sizlerin İlahıyım / hüküm koyan benim demektedir.

"Gördün mü hevâsını ilah edineni? Onun üzerine sen mi vekil olacaksın?" (el-Furkan, 25/43)

"Gördün mü hevasını ilah edinip Allah'ın bir ilim üzerinde saptırdığı ve kulağı ve kalbi üzerine mühür koyup görme gücünün üzerine de perde çektiği kimseyi? Artık, Allah'tan sonra onu kim hürriyete erdirir? Düşünüp hatırlamaz mısınız?" (el-Casiye: 45/23).

Ama Allah, İnsanı yaratırken bu minval üzerine yaratmamıştır ama Melekten üstün bir kul yada hayvandanda aşağı bir yaratıktır insanoğlu.

 

Insan kime kuldur ? Yaratanı Allah’a bir kul dur. Şayet Bizler, Bizi yaratan Allah bir kul olursak ki o zaman Nefsimiz ilahlaştırmayız tam aksin, bir damla büyük bir okyanus olur. Kendimizi ilah yerine koymayız, Bizlere yaratan Allahın bir sözcüsü oluruz.

Allah (cc) peygamberimiz için der ki ;

"O hevâdan konuşmaz, onun söylediği ancak vahyedilmiş bir vahydir." (en-Necm, 53/3-4)

Peygamberimiz bize bir ilahi liderdir (IMAM), bir Imamında vasfı budur. Asla nefsinden konuşmaz. Peygamber bize almamız gereken bir örnektir ki o zaman bizlerde asla nefislerimizden konuşmamalıyız. Vede Bizler, Allah (cc) geçekten kuluk yapabilmemiz için nefsimizi , Bizlerin Yaratan Allah'ın bir kulu olduğunu öğretmemiz şarttır. Bunu için Allah bizlere, inananlara bir reçete vermiştir :

İlahi Reçete:

- onlar’a asla şirk koşmazlar. furkan-68 - onlar, namuslarını (ırzlarını)korurlar. furkan-68

- onlar, (hertürlü)zinaya asla yaklaşmazlar. mü’minun -5 - onlar, namazlarını huşu içinde ve doğru olarak kılarlar. muminun-29 - onlar, anne ve babalarına öf bile demezler. isra-23

- onlar, boş şeylerden tümüyle yüz çevirirler. mu’minun -3 - onlar, mallarıyla ve canlarıyla cihad ederler. Hucurat 15 - onlar, asla zanda bulunmazlar. casiye -24 - onlar, cahillerle asla tartışmazlar. furkan-63 - onlar, kınayıcının kınamasından korkmazlar. maide-54

- onlar, asla yalan söylemezler. mü’minun-8 - onlar, emanetlerine ihanet etmezler. bakara-177 - onlar, söz verdiklerinde sözünde dururlar. bakara-177

- onlar, zekatlarını hakkıyla verirler. bakara-177 - onlar, yetimin hakkını asla yemezler. nisa-2

- onlar, yolda kalmışlara yardım ederler. bakara-177 - onlar, kafirlere karşı sert, birbirlerine karşı merhametlidir. fetih-29 - onlar, insanların kusurlarını affederler. a.imran-135

- onlar, yalnızca Allah'a dayanıp güvenirler. tevbe-20 - onlar, kafirler ile Allah yolunda savaşırlar. a.imran-28 - onlar, darlıkta da bollukta da infak ederler. a.imran-133

- onlar, kızdıkları zaman öfkelerini yenerler. a.imran-133 - onlar, başkalarının inançlarına sövmezler. en’am-108 - onlar, haksız yere bir cana kıymazlar. en’am-151 - onlar’ın ayetlerini az bir pahaya satmazlar. a.imran-199 - onlar, hakkı bile bile gizlemezler. bakara-44

- onlar, inananlara sen mü’min değilsin’ demezler. nisa-94 - onlar, resüllerden hiçbirini birinden ayırt etmezler. bakara-136 - onlar, yeryüzünde alçak gönüllü olarak yürürler. furkan-63 - onlar, ölçüyü ve tartıyı doğru olarak yaparlar. en’am-52 - onlar, helal ve temiz olan şeylerden yerler. bakara-168 - onlar, asla yalan şahitlik yapmazlar. furkan-72

- onlar, dillerini eğip bükerek(geveliyerek )konuşmazlar. nisa-135 - onlar, insanlar arasında adaletle hükmederler. en’am-151 - onlar, yoksulluk yüzünden evlatlarını öldürmezler. en’am-151 - onlar: yeminlerini hiçbirzaman bozmazlar. nahl-91 - onlar, adaklarını yerine getirirler. insan-7 - onlar’ın ahdini yerine getirirler, anlaşmayı bozmazlar rad-20 - onlar, yakınlarına(akrabalarına)yardım ederler bakara-177 - onlar, yolda kalmışlara ve hastalara yardım ederler bakara-177 - onlar, yoksullara ve esir düşenlere yardım ederler bakara-177

- onlar, zorda, darda ve savaş anlarında sabrederler bakara-177 - onlar, verilen rızıktan yerli yerince harcarlar enfal-3 - onlar, geceleri az uyurlar zariyat-17 - onlar, gün yüzlerindeki secde izi ile tanınırlar fetih-29 - onlar, insanlara iyiyi emreder, kötülükten de alıkoyarlar. enfal-71 - onlar, açıklanınca hoşlarına gitmeyecek şeyleri sormazlar maide-101 - onlar, yapacakları işlerde kendi aralarında danışırlar şura-38

- onlar, gerçekten felaha kavuşanlardır mü’minun-1

 

Bizlerin gizli ve açık ilan ettiği "İlahlık" hastalığına karşı İşte Reçete. Uygulamsı ise bizlerin elinde fakat ne yazıkki bizlerin uygulamdaki tembeliği yada bilerek inkarı yukarda girişte bahsettiğim « durum sebep » ana kaynağıdır.

Bizler bu reçeteden ne kadar uzaklaşırsak İnsan olarak, toplum olarak, Millet olarak batarız ve yok oluruz. yada birilerini hizmetecileri oluruz.

Bizler Bu reçeteye ne kadar sahip çıkarsak, uygulamaya çalişırsak Üstün oluruz, Huzurlu oluruz ve Dünyayı cennet yaparız.

Önümüzü görüyoruz, hakikatları biliyoruz ama bizler buna karşı kendimizi ne kadar hazırlayabildik ? ne Kadarına sahip çıktık ? ve ne kadar kendimizi Eğittik ?

Netice: ABD & İsrail, Türkiye ile üstü örtül savaş'a açıkça PKK ve DAİŞ (FETÖ) taşeron terör örgütülerini silahlandırarak içermizde ve sınırımızda, bu teröristlere her türlü enformasyon ve istihbarat Lojistik desteği vererek daha metodik olarak baslamıştır. Suriyede Bizi, Esad'a kışkırtan ABD şimdi Esad ile oturmaya hazırlanıyor ve yeni fitne planları uygulamaya çalışıyor. Ama ABD, esad ile masaya oturmayacaktır. ve Fakat Suudinin köpekliğini artırarak daha onceden bahsettigim Suudi- Iran savasını çıkartıp bölgeyi israilin arzusu için perişan etme peşindedir. Rusya, kendi çıkarları doğrultusunda krizin ilk başından bu yana hareket etmektedir ve beli noktaya kadar ( güçü eline alma) bölge müslüman ülkeleri ile birliktedir. Ortada konjektürel yada asimetrik planlar yoktur ! Açık ve net varılmak istenen belirlenmiş uzun vadeli hedefler ve o hedefe yürümek vardır.

ABD, Turkiyeye öğlesine sinsi bir plan hazırlıyorki eğer Turkiye bu oyuna düşerse, Turkiye, Iran ile karşı karşıya gelecektir. Daha önceki yazımda belirtiğim gibi, ne yazıkki türkiyede Islamci geçinen entelektüellerin çoğu bu zihniyete hazır. Ama velakin gerçek ise, Biz (Turkiye), Ancak, İran, Suriye ve Irak devletleri ile kalıcı tek savunma yada direniş pakti mutlak oluşturmalıyız. Yoksa Irak ve Suriye ekonomik ve sosyal ve fiziksel olarak çökertildi, sıra Türkiye ve İranda, çünkü çantaya atılacak keklikler bizleriz. Mezhepçilik, ırkçılık anlayışı, propagandası bizleri yok eder. çünkü Bizler Müslümanız, Müminleriz ve Kardeşiz.

 

Mustafa Kemal TAŞPINAR

 

Yorumlar2

  • siverekli zaza 1 yıl önce Şikayet Et
    güzel yazı yazmışsınız, kaleminize sağlık
  • EBU HUSEYIN 1 yıl önce Şikayet Et
    Mezhepçilik, ırkçılık anlayışı, propagandası bizleri yok eder. çünkü Bizler Müslümanız, Müminleriz ve Kardeşiz.
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun