Türkiye-Amerika Kavgasında İran Etkeni

  • GİRİŞ16.08.2018 12:07:40
  • GÜNCELLEME16.08.2018 12:07:40

Allah’ın Adıyla

Türkiye- Amerika kavgasının seyrini, Türkiye‘nin İran‘a uygulanan ambargo kar?ısındaki tutumu belirleyecektir.

Türkiye ve Amerika birbirinin düşman değildir. Bir gemide oturan muttefiklerdir. Ara sıra kavga eden tayfa/kardeşler gibidirler.

Türkiye ile Amerika ayrılamaz müttefiklerdir; herkes bu ittifak alanlarını bilmelidir.

Amerika‘nın çıkarlarının olduğu yerde müttefikler,

Türkiye‘nin çıkarlarının olduğu yerde müttefikler,

İkisinin ortak çıkarlarının olduğu yerde müttefikler

İkisinin çıkarı çeli?irse ne olacak? Kimin çıkarı önceliklidir? Asıl sorun burada yaşanıyor.

Son kavganın sebebi nedir? Çıkarlar nerede çelişiyor? Kavganın sebebi bilinmezse bağırmalar, tehditler slogan ve şovdan öteye gitmez. Halkı hamasi çıkışlarla kandırmaya, avutmaya gerek yok.

Asıl konu Türkiye‘nin eksenini/safını belirlemesidir; ya Amerika blokunda yer alacak, ya da İran blokunda. Her iki safta da bulunamaz. Komşuluk ilişkileri, ticari alış-verişler, kültürel münasebetler, bölgesel işbirlikleri bunlar küçük ve basit kazanımlardır.

Türkiye Nato üyesi ve Amerika’nın müttefiki olması hasebiyle zaten Amerika’nın ekseninde olduğunu kabullenmiştir.

Türkiye‘nin eleştirdiği Trump ve hükümetinin politikaları ve siyasi uygulamalarıdır. Kendisinin de bulunduğu eksen/saf değildir.

Şimdi gelelim sorunun özüne; Amerika, kendi ekseninin karşısında bir saf/eksen oluşturan İran’ı yok etmenin peşindedir. Ambargo ve saldırlarını da bunun için sıklaştırmaktadır. Kasım  ayına kadar İran petrol ve gazına da ambargo uygulayarak İran rejimini yıkmayı veya değiştirmeyi planlamaktadır.

Amerika bütün müttefiklerini yanında görmek istiyor; Avrupa ve Türkiye’yi.

Türkiye, Amerika’nın yanında görünürken İran’a da düşman olmak istemiyor, bir şekilde muafiyet koparmak istiyor. Çünkü Irak ve Suriye‘de Amerika‘nın yanında yer alma hatasını tekrarlamak istemiyor.

Diğer taraftan, Türkiye, İran blokunda veya İran‘ın oluşturduğu eksende zaten yer almaz, alamaz. Çünkü bu Amerika’ya savaş açmaktır. Dolayısıyla Türkiye‘nin İran ile müttefik olması, Türkiye‘ye birşey kazandırmaz, devamlı kaybettirir.

Zira, Türkiye‘nin ekonomik yapısı liberal serbest ekonomi sistemidir, yani Amerika’nın kontrolünde kürsel ekonomi ağının içinde yer alıyor, siyasal yapısı Amerika’nın liderliğini yaptığı liberal demokrasi sisteminin dairesine uyarlanımış, askeri gücü tamamen Amerika’ya bağlı durumdadır. Bu üç alanın herhangi birisinde Amerika bir ambargo uygulasa sadece Dolar ile neler yapacağını gördük.

Türkiye küresel ekonomi ağından çıkar kendi ekonomik bağımsızlığını sağlarsa, mustakil siyasi otoritesini kurarsa, askeri alanda kendisine yetecek silah teknolojisine sahip olursa o zaman Amerika‘ya kafa tutar ve onun safından çıkıp bağımsız olur. O zaman da Amerika’nın gerçek düşmancıl yüzünü görür.

Eksen/Saf ile ilgili olmayan konuların hepsi sudan bahaneler haledilmeyecek sorunlar değildir; kısa vadede sıkıntılar olacaktır, direnen zarar görecektir elbette.

Papaz Andrew Brunson olayı da bu türdendir ve bir bahane, göstermelik ve kamuflaj olarak kullanılıyor. Kriz ve ambargo ile bir alakası yoktur, sadece Türkiye’nin Amerika’ya ne kadar teslim olduğunu test etmek içindir. Yakında yumuşak bir geçişle bu sorun bir şekilde çözülecektir.

Asıl sorun Amerika’nın İran’a karşı açtığı savaşta Türkiye’nin tavırının ne olacağıdır? Amerika Türkiye’yi yanında görmek istiyor, bunu sağlamak için reddemeyeceği vaadler mi verecek, yoksa kabul etmesi için baskı ve ambargolar mı uygulayacaktır? Göreceğiz.

Türkiye’nin tercihi ne olacaktır?

Türkiye’nin bu istek karşısında direnecek gücü var mıdır? Elinde Amerika’ya karşı kullanacak kozu var mıdır?

Küresel Siyaset arenasında Türkiye‘nin üç seçeneği olduğu konuşuluyor; 1- Amerika’nın yanında yer alacak, çünkü Amerika’nın baskılarına dayanamaz, 2- Rusya, İran, Çin gibi ülkelerle müttefik olur Amerika‘nın şerrinden kurtulur 3- İran konusunda tarafsız kalır ve ambargolarda muafiyet koparır.

Türkiye tercihini nasıl yapar ve bu krizlerden nasıl kurtulur bilmiyorum ama bir geçek vardır; Dünyada bağımsız ülke yoktur, her ülke muhakkak bir eksende yer almış ve safını belirlemiştir.

Sabahattin Türkyılmaz

 

Yorumlar1

  • EBU HUSEYIN 7 ay önce Şikayet Et
    Türkiye şuan yaşadıkları sıkıntının ana sebebi, safını net olarak belirlenmesini Turkiyeden istenmesidir. Turkiyenin alacağı tavır çok onemlidir. 1-) Ya bölge kaos için girecek (bölgesel büyük savaş Iran-Turkiye-Suriye-Irak, Abd ve Israil bayram edecek) 2-) Amerikanın bölgedeki güçü kırlacak, (siyonist israilin sonu gelecek ve Filistin hürriyetine kavuşacak) 3. bir seçenek yoktur.
Rasthaber Mobil Sayfa Banner'i Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun