RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

15 Tatil Ne Zaman Başlayacak?

15 Tatil Ne Zaman Başlayacak?
07.01.2017 © RAST HABER

2017 Ocak ayına girilmesi ile birlikte milyonlarca öğrenci 15 tatili beklemeye başladı. Sömestr tatili olarak adlandırılan 15 tatil ne zaman başlayacak? Karnelerini merakla bekleyen vet atil hayalleri kuran öğrencilerin aklındaki soru bu.Yarıyıl tatili ne zaman başlayacak ve okullar ne zaman kapanacak sorularının yanıtlarını bu başlık altından öğrenebilirsiniz. İşte tüm detaylar…

Milyonlarca öğrenci ve velilerin karne heyecanı devam ediyor. Ocak ayına girilmesi ile birlikte 15 tatile az kaldı. Öğrenciler bir yandan tatil hayalleri kurarken bir yandan ise ”15 tatil ne zaman” sorusunun cevabını arıyor. Sömestr olarak adlandırılan 15 tatil ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak ve öğrenciler ne zaman karne alacak? İşte tüm detaylar…

15 TATİL NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Her yıl okulların farklı tarihlerde başlaması nedeniyle kapanış tarihlerinde gösterilen değişiklik, bu yıl da geçtiğimiz seneye göre bu tarihin 1 hafta farketmesine neden olacak. Bu yıl Öğrencilerin tarihini merak ettiği 15 tatil, 16 gün olacak. Geçtiğimiz yıl gündeme gelen sömestr tatilinin 30 gün olacağı konusu, dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yalanlanmıştı. Aynı durum bu yıl da geçerliliğini sürdürüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan iş takviminde okulların ne zaman kapanacağı bilgisine yer verildi. 2016/2017 eğitim-öğretim sezonuna 19 Eylül Pazartesi günü başlayan öğrenciler, bu sezonun yarıyıl tatiline 20 Ocak Cuma günü başlayacak. Toplam 16 gün sürecek tatil, 06 Şubat Pazartesi günü okulların açılması ile son bulacak. İşte konuyla alakalı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş takviminde yayımlanan bilgilerin tamamı;

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

“2016-2017 eğitim öğretim yılı, 19 Eylül 2016´da başlayacak, 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek. Hazırlanan 2016-2017 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin genelge, illere gönderildi. Buna göre, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.

2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 20 Ocak 2017 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak 2017-3 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017 Pazartesi günü başlayacak ve 9 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.

2017-2018 eğitim öğretim yılı ise 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak.
Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5´incisınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması, okulların açıldığı ilk hafta içerisinde dersler ile eş zamanlı olarak yapılacak.”

15 TATİLDE NELER YAPILABİLİR?

Yarı yıl tatili ve sömestir tatili olarak da bilinen 15 tatil her bir öğrenci için farklı bir şeyi ima ediyor. Hemen hemen bütün öğrenciler tarafından dört gözle beklenen tatil dönemine çok yakında gireceğiz. Bununla birlikte akıllarında eğlenmek ve dinlenmek gibi şeyler olan öğrencilerin yanında sekizinci sınıfa giden öğrenciler ile birlikte 12. Sınıfa giden öğrencilerin lise ve üniversite sınavlarına hazırlanmaları ve bu dönemi de ders çalışarak geçirmeleri gerekiyor.

Kimi öğrenciler ise bu dönemi aileleri ile geçirecektir. Düzenli bir şekilde çalışan aileler çocukları ile birlikte daha fazla zaman geçirebilmek için iş yerlerinden izin alıyor ve bu dönemi çocukları ile ilgilenmekle onlar ile birlikte tatil yapmakla geçiriyor. Bu dönem içinde memleketlerine giden aileler olduğu gibi küçük çaplı tatiller ile rutin hayata farklı bir tat kasmak isteyen aileler de yok değil. 15 tatil hem öğrenciler hem öğretmenler hem de aileler için stres atma açısından kaçırılmayacak bir fırsat gibi gözüküyor.

Kimi öğrencilerin ise ilgi alanlarına göre belirlemiş oldukları istekler olabiliyor. Resim çizmeye, Kitap okumaya, şarkı söyleyemeye, spor yapmaya ve daha birçok etkinlik ile vakit geçirmek isteyen öğrencilere rastlamak da mümkün.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER