RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

2016 ALES Sonbahar Sınav Sonuçları ÖSYM Son Dakika Açıklaması

ALES sonbahar sınav sonuçları ÖSYM son dakika açıklaması geldi. Buna göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sınavdan en az 15 gün sonra sonuçları yayınlamaktadır. Tahmini sonuç tarihi 2017 Ocak ilk haftası. ALES sınavında alınan puanları geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu süre zarfında yeni sınavlara girilebilir, 3 yıl içinde aldığınız en yüksek puanla başvuru yapabilirsiniz.

2016 ALES Sonbahar Sınav Sonuçları ÖSYM Son Dakika Açıklaması
26.12.2016 © RAST HABER

ALES sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 18 Aralık’ta yapılan ALES 2016’nın ne zaman açıklanacağı büyük bir merakla bekleniyor. Buna göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sınavdan en az 15 gün sonra sonuçları yayınlamaktadır. ALES’in sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz. ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) kısaca, yükseköğretim kurumlarındaki kadrolara girişte ve lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen sınavdır.

ALES SINAVI BAŞARI PUANI

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca sınavda puan şartı istenilmeyen tezsiz yüksek lisans programları haricindeki lisansüstü programlara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu 2016-SONBAHAR BAŞVURU KILAVUZU 2 sınav sonuçları kullanacaklardır. Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir. Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca bu puanların üzerinde bir standart puan belirlenebilir. Yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde sınav puanının, % 50’den az olmamak koşuluyla, ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabileceklerdir.

ALES SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı’na (ALES) yine ÖSYM tarafından yapılan açıklamada kanın hükmünde kararnameye göre, bir lisans eğitimi sırasında lisans eğitimini tamamlayabilecek durumda olanlar, hali hazırda lisans eğitimini bitirmiş olanlar, ya da yurt dışından gelip denklik belgesi olanlar ALES’e başvuruda bulunabilirler. Bu şartları sağlayıp yüksek öğrenim kurumlarında öğretim görevlisi, uzman, araştırma görevlisi,  eğitim öğrenim planlamacısı olmak isteyen, bu kadrolara açıktan ya da öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, girilmesi zorunlu olan bir sınavdır.

ALES NEDİR?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) kısaca, yükseköğretim kurumlarındaki kadrolara girişte ve lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen sınavdır.

Sınavı yapan kurum olan ÖSYM’nin tanımına göre; 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
Eskiden LES (Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) adıyla yapılan bu sınav 2007 yılı itibariyle ALES olarak değiştirilmiştir.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

ALES 2016 SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER