RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

2016 Filistinliler İçin Nasıl Bir Yıldı?

Kudüs İntifadası sonucu 2016 yılında 119 Filistinli daha şehitler kervanına katıldı

2016 Filistinliler İçin Nasıl Bir Yıldı?
07.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Kudüs intifadası 2015 yılının ekim ayında başlamış ve hızla tüm Filistin topraklarına özellikle de Ürdün Nehri batı yakasına yayılmıştır. İntifadanın devamında 2016 yılında Filistin halkından 119 kişinin daha Siyonistlerce hedef alınarak şehit edilmesiyle Kudüs İntifadası şehitlerinin sayısı 271’e çıktı. Şehitlerin yanı sıra binlerce Filistinli de bu süre zarfından Siyonistlerce açılan kurşunlara hedef olarak yaralandı.

İsrail rejimi muhtelif şekillerde Filistinlilere yönelik katliamı sürdürerek; Filistin halkını baskı altına alıp, intifadan vazgeçirmeye çalışmakta. Filistinlileri şehit etme ve yaralamanın yanı sıra, Filistinlilerin evleri ve tarlalarını zorla gasp etme, mecburi göçe zorlama gibi eylemlerle bölgenin nüfus yapısını değiştirmeye ve Filistin halkının gücünü her geçen gün biraz daha azaltmaya çalışmakta.

Siyonistlerin baskısının dorukta olduğu bir ortamda Filistin halkı kendi vatanlarına ve dini değerlerine sahip çıkarak işgal rejimine karşı yeni bir intifada hareketi daha başlatmış olup halen de sürdürmektedir. İsrail Tarım Bakanı’nın 24 Eylül 2015 tarihinde ve Kurban Bayramı’nda, Yahudilerin Gufran Bayramı bahanesiyle bir grup ırkçı Siyonistle birlikte Mescidi Aksa’ya girmesi Filistin halkının yeni kıyamını tetiklemiş ve Siyonist bakanla beraberindekilerin Mescidi aksaya girmesine engel olmak isteyen Filistinliler Siyonist rejim askerleri ve polisi ile çatışmaya girmiş ve bu çatışmalarda işgal rejimi askerlerinin gaddarlıkları sonucu birçok Filistinli yaralanmıştır.

Bu durum Kudüs İntifadası’nın başlamasına neden olmuştur. Kudüs İntifadası gerçekte Filistin halkının, İsrail rejiminin Filistinlilerin kendi dini değerlerini korumak ve kutsal mekanların işgal altına geçmesini engellemek amacıyla başlattığı harekettir.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) liderlerinden Zahir Eş-Şeşteri, halen kararlılıkla devam eden intifadanın çok farklı bir yol izlediğini; bazen söndüğünü ardından tekrar alevlendiğini, bu kadar uzun süre devam etmesi karşısında sürpriz yaşayan işgalcinin ise intifadayı infazlarla bastırmaya çalışarak Filistinli gençlerle Filistin halkına intifadayı bitirme gayret ve çabasında olduğuna dair mesaj verdiğini vurgulamakta.

Eş-Şeşteri “Filistin gençlerinin intifadayı geliştirme yöntem ve metotlarının farklı olduğunu belirterek, “Grupların intifada için ortak bir liderlik kuramamaları, intifadayı geliştirmek için uygun yöntem üzerinde ittifak etmemeleri, resmi temsil durumunda olan Filistin yönetiminin de yapılan infazları gündeme almaması, uluslararası kurum ve kuruluşlarda çalışma programlarına almaması, işgalcinin yargılanması için Ceza Mahkemesi’ne başvurmaması intifadanın istenilen seviyeye gelmesini engelliyor” dedi.

Filistin’de her geçen gün sokak ortasında yapılan yargısız infazlar artıyor. Yahudi yerleşimciler ve İsrail ordusu, topraklarını işgal ettikleri mazlum Filistinlileri katlediyorlar. Bu vahşet ve katliamdan, kadın ve çocuklar da fazlasıyla nasiplerini almaktadır. Sokak ortasında vurulan gençler, kanlar içerisinde uzun müddet can çekişip şehit olurken, İsrailliler yardıma izin vermemektedir.

Öte yandan can çekişen çocuklar, zalim Siyonistlerin tekme ve küfürlerine maruz kalmaktadırlar. Bu olayların bir kısmı kameralar tarafından çekilmekte ve bütün dünya emsali ve izahı olmayan bu vahşeti seyretmektedir. Dünyanın başka bir yerinde bu vahşetler işlenseydi, insanlar ayağa kalkardı. Ama Filistin’de bu vahşet tablosu neredeyse her gün yaşandığı halde, bu vahşet karşısında duran yok. Genç kızlar, yolların ortasında yakın mesafeden infaz edilirken ve tüm dünya buna şahit olduğu halde, kimse bu vahşet karşısında sesini yükseltmiyor. Özellikle Kudüs ve Batı Yaka`daki saldırılar tahammül sınırlarını aşmıştır. Evler yıkılıyor veya gasp ediliyor. Tarlalar yakılıyor ve Filistinlilerin her türlü varlığına zarar veriliyor. Filistinli çiftçiler, sürekli Siyonist yerleşimcilerin saldırılarına maruz kalmakta.

Geçen yıl İsrail’in cinayetleri sadece Filistinlileri şehit etmekle kalmayıp, Filistinlilerin evlerinin tahrip edilmesi ve Filistinli gençlerin tutuklanması ile de devam etmiştir. Geçen yıl boyunca Gazze şeridi ve Batı yakada toplam 7 bin Filistinlinin tutuklandığı bildirilmekte.

BM Güvenlik Konseyi de bu durum karşısında sessiz kalmayarak tarihinde ilk kez İsrail’e karşı bir kararname kabul etti. Buna karşın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kararnameyi kabul etmediklerini açıklamıştı.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER