RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

5 Milyon AKP’li ‘Hayır’a Yakın

1 Kasım’da AKP’ye oy veren 23 milyon seçmenden 8 milyonu Meclis’in yetkilerini elinden alan anayasa değişikliği konusunda kararsız. 7 Haziran’da AKP’ye oy vermeyip 1 Kasım seçimlerinde oy veren 5 milyon seçmen ise ‘hayır’a daha yakın

5 Milyon AKP’li ‘Hayır’a Yakın
02.02.2017 © RAST HABER

Meclis’te 339 oyla kabul edilen anayasa değişikliği için Nisan ayında yapılması beklenen referandum yaklaşırken AKP’de kaygılar da arttı. Yaptırılan kamuoyu yoklamalarında ideolojik olarak AKP’li olmadıkları halde AKP’ye oy veren seçmenlerin Meclis’in yetkilerini elinden alan anayasa değişikliğine soğuk baktıklarının ortaya çıkması AKP yönetimini telaşlandırdı. AKP’de referandum kampanyası yeniden masaya yatırılırken, AKP’nin kampanya ekibinde yer alan bir yönetici, “AKP’li olmadığı halde çeşitli nedenlerle AKP’ye oy veren seçmenlerde bir kararsızlık olduğu doğru. Yaptırdığımız araştırmalar bunu gösteriyor. En sıkıntılı olduğumuz kesim de 7 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy vermeyip, 1 Kasım seçimlerinde verenlerde” dedi.

HEDEF AKP SEÇMENİNİN İKNASI

AKP’de yapılan çalışmalarda, referandumda ana hedef olarak, “1 Kasım seçimlerinde AKP’ye oy veren 23 milyon 673 bin seçmenin ‘evet’ demesi” benimsendi. AKP’ye oy veren yüzde 49,5’un oyu garanti edilirse MHP’den gelecek az bir takviye ile sonuç alınabileceği hesaplanıyor. Ancak AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 35’inde (Yaklaşık 8 milyon) sıkıntı var. SONAR, Gezici Araştırma Merkezi ve Avrasya Kamuoyu Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı araştırmalarda çıkan sonuçlar da aynı.

AKP kaynakları bu kesimle AKP iktidarı arasında sorun olmadığını vurgulayarak, “Bu 8 milyon seçmen AKP’nin iktidarda kalmasını istiyor. Ama Meclis’in yetkilerinin Cumhurbaşkanına devrinden kaygı duyuyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la da bir sorunları yok. Ama Erdoğan sonrasında olabilecekler onları endişelendiriyor” diye konuştular.

AKP’de yapılan halk oylaması kampanyası ile ilgili toplantılarında, önümüzdeki dönemde sürdürülecek kampanyada ana eksenin 1 Kasım’da AKP’ye oy veren ancak halkoylamasında “Hayır”a yönelen seçmenin “AKP’ye oy vermede ısrar edenlerce ikna edilmesi” olacağı bildirildi.

AKP için kamuoyu araştırması yapan bir araştırma şirketinin yöneticisi de Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede, 7 Haziran’da AKP’ye oy vermeyip 1 Kasım seçimlerinde AKP’ye oy veren yaklaşık 5 milyon seçmenin “Hayır”a daha yakın olduğunu söyledi. Bu kesimin normal bir seçimde yine AKP’ye oy verebileceğini ancak anayasa değişikliği konusunda “Bir dakika, ne oluyor? Bu kadarı fazla” tavrı aldıklarını kaydeden araştırma şirketi yöneticisi, bu kesimin Erdoğan’ın sahaya çıkması ve ortamı germesi halinde “Hayır”da kararlı hale gelebileceklerini ifade etti.

MHP HESAPLARI BOZDU

AKP’de MHP şaşkınlığı ise sürüyor. MHP’deki “hayır” rüzgarının AKP’de de etkili olmaya başladığını vurgulayan bir AKP MKYK üyesi, “MHP’deki ‘Hayır’ dalgası bizi şaşırttı. İşin açığı bu kadarını beklemiyorduk. Arkadaşlar arasında ‘MHP’yi hükümete ortak ederek direnci kırarız’ diyenlerin sayısı iyice azaldı. Bu hamlenin getirisi kadar götürüsü de olacak. Üstelik MHP’deki ‘Hayır’cılar iyice kararlı hale geldi. Bu saatten sonra iş zorlaştı. MHP seçmenini ikna etme çalışması zaman kaybı olacak gibi. Bizim bütün gücümüzü 1 Kasım’da aldığımız 23 milyon seçmene, yüzde 49,5’a yoğunlaştırmamız lazım” diye konuştu.

AKP’NİN SADIK SEÇMENİ ‘EVET’ İÇİN YETMEZ

Kamuoyu Araştırma Şirketi SONAR’ın Başkanı Hakan Bayrakçı AKP’nin sadık seçmeninin halk oylamasında “Evet” demesi için yeterli olmadığını bildirdi. AKP’ye oy veren seçmenlerin yaklaşık yüzde 35’inin AKP’nin ideolojisine inandığı için değil, başka nedenlerle oy verdiğini, bunun da 1 Kasım seçimlerinde aldığı 23 milyon oyun 8 milyonunu oluşturduğunu ifade eden Bayrakçı, bu seçmen kitlesinde AKP açısından sıkıntı olduğunu vurguladı. AKP’nin sadık seçmen sayısının 7 Haziran 2015 seçimlerinde ortaya çıktığını kaydeden Bayrakçı şu değerlendirmeyi yaptı: “7 Haziran 2015 seçim sonuçları bir göstergedir. AKP 7 Haziran’da yüzde 40,8 oy aldı. AKP’nin bu orana yakın bir sadık seçmeni olduğu görülüyor. Anayasa oylamasında bu sadık seçmen içinde de kırılma var. Şu anda AKP’nin sadık seçmeninin oranı yüzde 37’lerde. MHP’de durum çok daha kırılgan. Şu anda en iyi ihtimalle ‘Evet’ diyecekler yüzde 47-48 civarında. Bu da AKP’nin ve MHP’nin sadık seçmeninin “Evet” için yetmeyeceğini gösteriyor.” Nisan ayında yapılması beklenen halkoylamasının sonucunu AKP ve MHP’deki kırılmanın belirleyeceğini vurgulayan Bayrakçı, “hayır” oylarının kararlı, “evet” oylarının kararsız durumunun devam ettiğini bildirdi.

BAŞKANLIĞA YÜZDE 57 ‘HAYIR’ ÇIKTI

1 Kasım seçimlerinde en yakın tahmini yapmasıyla da bilinen Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin (AKAM) 11-17 Ocak tarihleri arasında yaptığı ankete göre Nisan ayında yapılacağı düşünülen referandumda halkın yüzde 57,6’sı hayır, 42,4’ü ise evet oyu kullanacak. Ankette çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise AKP seçmeninin 10,5’inin MHP’lilerin ise 50,1’inin hayır oyunu kullacağını belirtmesi oldu. Ankette AKP içindeki kararsızların oranının 13,2 olduğu belirtilirken MHP’de ise bu oran 15,5. Öte yandan AKP seçmeninin 34,2’si Cumhurbaşkanı’nın tarafsız ve partiler üstü olmasından yana. AKP’lilerin başkanlığa oy verme gerekçesi sorulduğunda ise en çok alınan cevap Tayyip Erdoğan’a güven oldu.

BAŞKANLIK SON SIRADA

‘Türkiye’nin en önemli problemi nedir?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 24.5’i ekonominin kötüye gitmesi, yüzde 20.4’ü güvenlik, yüzde 20.1 işsizlik cevabını verdi. Soruya cevap verenler arasında ‘başkanlık sisteminin olmayışı’ cevabını verenlerin oranı ise yüzde 0,6’da kaldı. Ankette yer alan ‘Cumhurbaşkanı tarafsız ve partiler üstü mü yoksa partili mi olmalı?’ sorusuna da AKP seçmeninin yüzde 34.2’si tarafsız ve partiler üstü olması gerektiğini, MHP seçmeninin de yüzde 65.2’si tarafsız ve partiler üstü olması gerektiğini belirttiler.

aydınlık

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER