RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

7 Yaşındaki Çocuğunu İntihar Bombacısı Yapan Teröristin Diğer Cinayetleri

Suriye’deki silahlı grupların işlediği savaş ve insanlık suçlarına her gün bir yenisi ekleniyor. IŞİD’in 15 yaşının altındaki çocukları silah altına alması, “muhaliflerin” 12 yaşındaki bir çocuğu kafasını keserek katletmesi hâlâ gündemdeyken geçtiğimiz hafta da 7 yaşındaki bir çocuğun intihar bombacısı yapıldığına şahit olduk.

7 Yaşındaki Çocuğunu İntihar Bombacısı Yapan Teröristin Diğer Cinayetleri
27.12.2016 © RAST HABER

Terörist gruplar Suriye ve Irak sahalarında her geçtiğimiz gün ciddi kayıplar verirken işledikleri savaş suçlarına da her gün bir yenisi ekleniyor.

IŞİD’in Irak ve Suriye’de 15 yaşının altındaki çocukları dahi silah altına aldığı bilinirken aynı zamanda çocuk militanların eğitildiği IŞİD’e ait kamplar da bir süredir gündemde yer tutuyor.

4 ay önce de Halep’in kuzeyindeki Filistinli mülteci kampı Handarat’ta talasemi hastası olan 12 yaşındaki bir çocuğun da batı ülkeleri tarafından desteklenen Nureddin Zenki isimli “muhalif” gruba bağlı militanlar tarafından kafası kesilerek katledilmesi gündeme gelmişti.

‘BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ’

Mevzubahis olay sonrasında çok az ülkeden kınama açıklamaları yapılırken ABD tarafından “Bir kereden bir şey olmaz” şeklinde skandal bir açıklama gelmişti. Hatta ABD Dışişleri, Nureddin Zenki isimli gruba desteklerinin devam edeceğini de söylemişti.

6 ay kadar önce de Rakka’nın güneybatısındaki çatışmalarda IŞİD, 13 yaşındaki bir çocuğu canlı bomba olarak kullanmıştı.

Geçtiğimiz hafta da 7 yaşındaki bir çocuk tarafından Şam’ın Midan mahallesindeki bir polis karakoluna saldırı düzenlendi ve bu saldırı sonrasında 3 kişi yaralandı.

Saldırı Nusra’lı bir teröristin çocuklarını intihar bombacısı yaptığı bir video kaydını sosyal medyada dolaşıma sokmasının hemen akabinde gerçekleşti.

Video kaydını paylaşan Ebu Nimr lakaplı Nusra’lı dün kendi grubundan militanlar tarafından Şam’ın Teşrin bölgesinde suikaste uğradı ve öldürüldü.

Ebu Nimr, 2012 yılında Suriyeli-Filistinli militan Muhammed Rıfai’nin katledilmesi olayında da ismi geçmişti.

Buna ek olarak Ebu Nimr’in Şam bölgesinde çok sayıda cinayet ve adam kaçırma olayına karıştığı öğrenildi.

”Ebu Nimr” lakabıyla tanınan Nusra’lı militanın Şam’ın Rukneddin mahallesine doğup büyüdüğü ve asıl isminin Abdurrahman Şeddad olduğu bilgisi veriliyor.

SELEFİ GRUPLARLA BAĞLANTILAR

Şeddad, daha önce Suriye ve Lübnan’da faaliyet yürüten Cund uş-Şam (Şam’ın Askerleri) isimli selefi bir gruba bağlıyken Selefi ideolojiye bağlı terör örgütü üyesi olmaktan Sednaya Cezaevi’nde bir süre hapis yattı.

Şeddad’ın 2013’te Şam’ın Rukneddin mahallesindeki siyasi güvenlik binasına düzenlenen intihar saldırısına da ismi karıştı.

İddaya göre, bu saldırıyı düzenleyenler Şeddad’ın kardeşi ve onun eşiydi.

Bu olayın neticesinde Şeddad’ın 10 yaşlarındaki yeğenini de alarak Şam’ın Berze bölgesine kaçtığı öğrenildi.

Şeddad’ın Berze’de konakladığı günlerde IŞİD’e biat ederek pasif bir hücre oluşturduğu ve bu vasıtayla IŞİD’i Şam bölgesine sokan ilk terörist olduğu söyleniyor.

Bundan bir süre sonra Şeddad, IŞİD’le anlaşmazlığa düşerek Nusra Cephesi’ne (yeni ismiyle Şam’ın Fethi Cephesi) katılarak Şam’ın Doğu Guta bölgesine kaçıyor.

Buna ek olarak Şeddad’ın Rukneddin mahallesinden Berze bölgesine kaçırdığı yeğenini de intihar bombacısı yaptığı düşünülüyor.

sol

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER