RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Askerleri 138 Ülkeye Müdahale Ediyor

ABD Askerleri 138 Ülkeye Müdahale Ediyor
10.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- ABD ordusuna bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı birliklerinin 2016 yılında dünyanın 138 ülkesinde faaliyet yürüttüğü belirtildi.

The Nation’ın haberine göre; ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin ‘orduyu savaşa sürmeme ve yükü paylaştırma’ stratejisi kapsamında faaliyet yürüten ABD Özel Kuvvetleri, Çin, Libya, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Moğolistan, Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Nepal, Hindistan, Laos, Filipinler, Güney Kore ve Japonya’nın da aralarında olduğu çok sayıda ülkeye birlik gönderdi. Söz konusu 138 ülke, dünya yüzölçümünün yüzde 70’ini oluşturuyor.

2016 yılında Özel Kuvvetler’in faaliyet yürüttüğü ülkelerin sayısı, Obama’nın 8 yıllık başkanlığı süresindeki en yüksek seviyelerden birini görürken, 2017 yılı, bu trendin Trump döneminde sona erip ermeyeceği bakımından belirleyici olacak.

Özel Kuvvetlerin Yüzde 55.29’u Ortadoğu’ya Gönderildi

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın verilerine göre, 2016’da denizaşırı ülkelere gönderilen özel birliklerin yüzde 55.29’u Ortadoğu’da konuşlandırıldı. 2006’da Ortadoğu’ya gönderilen özel birliklerin sayısı yüzde 35 daha fazlaydı. Aynı süre zarfında Afrika’ya gönderilen birliklerin sayısı ise yüzde 1’den yüzde 17.26’ya yükseldi.

9 Ülkenin Adı Gizli Tutuluyor

Özel Kuvvetler Komutanlığı, birliklerini gönderdiği 138 ülkeden 9’un adını gizli tutuyor. ABD Özel Operasyon Komutanlığı Sözcüsü Ken McGraw, özel kuvvet konuşlandırmalarının tamamına yakınının gizli olduğunu, herhangi bir ülkeye yapılan konuşlandırmanın gizliliği kaldırılmadığı takdirde, bununla ilgili bilgi paylaşılmadığını kaydetti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER