RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Devam Ederse Türkiye-ABD İlişkilerine Ciddi Zarar Verir

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye’ye iade edilmemesi kararına ilişkin, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a bir mektup gönderdiğini belirterek, “Bu kararın bir kez daha hukuk içinde gözden geçirilmesini ve bunların iadesi yönünde bir sonuç beklentimizi ifade ettim” dedi.

ABD Devam Ederse Türkiye-ABD İlişkilerine Ciddi Zarar Verir
03.02.2017 © RAST HABER

Parti genel merkezinde medya temsilcileriyle bir araya gelen Yıldırım, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, Kardak kayalıklarının bulunduğu bölgeye helikopterden çelenk bırakması hatırlatılarak, “Yunanistan sanki bilerek gerginliği tırmandırıyor. İki ülke ilişkilerinde bir gelişme bekleyelim mi?” sorusu üzerine Yıldırım, Yunanistan’ın Türkiye’nin komşusu olduğunu, insanın komşusunu seçemediğini belirtti.

Yıldırım, “Coğrafya kaderdir, komşumuzu seçemiyoruz. Mevcut olanla geçinmeyi başarmamız lazım. Türkiye, Yunanistan ile ilişkilerini bozacak hiçbir davranış içinde değil. Zaman zaman karşı taraftan gelen aşırı abartılara, tahriklere de gülümseyerek cevap veriyoruz. Bunu yanlış okumamaları lazım” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN VERECEK CEVABI HER ZAMAN VARDIR’

Yunanistan’ın, 8 darbeci askerin iade edilmemesi yönünde yargı kararını Türkiye açısından ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendiren Yıldırım, “Bu konuda sayın Çipras’a da bir mektup gönderdim. Bu kararın bir kez daha hukuk içerisinde gözden geçirilmesini ve bunların iadesi yönünde bir sonuç beklentimizi ifade ettim” diye konuştu. Yıldırım, mektubuna henüz yanıt gelmediğini bildirdi.

ABD’NİN DSG’YE ZIRLI ARAÇ YARDIMI

ABD’nin, Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) mühimmat ve zırhlı araç vermesine yönelik soru üzerine Yıldırım, “Maalesef ABD yöneticilerinin bunlarla iş tutmaktan vazgeçmesi lazım. Çünkü bunlar terör örgütü. Terör örgütünü ortak alarak veya onlarla birlikte hareket ederek, bir başka terör örgütünü yok etmeye çalışmak, ABD gibi büyük, ciddi ve terörle küresel mücadeleye önem veren bir devlete yakışmaz” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, bu durumun, NATO’da, başka platformlarda da stratejik ortaklığı olan ABD-Türkiye ilişkilerine ciddi zarar vereceğine dikkati çekerek, “Yani bir terör örgütünü yanına alıyorsun, başka terör örgütünü alt etmeye çalışıyorsun. Ondan sonra onu ne yapacaksın? Onu da alt etmek için başka birini mi bulacaksın? Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok. Üçüncü konu da ABD algısı, Türk toplumunda maalesef bugün iyi bir düzeyde değil. Toplumsal algı bu iki olaydan dolayı ABD’ye karşı çok itibar kaybetti. Türkiye’deki ABD algısını düzeltme yönünde de bazı somut adımlar atması gerekir yeni yönetimin. İnşallah bunlar tabii Cumhurbaşkanımızın, bizim yapacağımız görüşmelerde ele alıp konuşacağımız konular. Ben bunların hepsinin konuşunca bir hal yoluna gireceği kanaatini taşıyorum” diye konuştu.

REFERANDUM TAKVİMİ

Başbakan Yıldırım, “Referandum takvimi belli oldu mu, 9 ve 16 Nisan tarihleri ifade ediliyor. Mayısa da sarkabilir mi?” sorusu üzerine, “İkisinden biri. Mayısa kalmaz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  ABD Devam Ederse Türkiye-ABD İlişkilerine Ciddi Zarar Verir

  —————–

  ABD’NİN YENİ SİYONİST BAŞKANI TRUMP, ”İRAN’A, OBAMA GİBİ KİBAR DAVRANMAYACAĞIM DEMİŞ !
  SANIYORUM, RUSYA’YA DA, BİR ÇOK KONUDA ÖZELLİKLE ORTADOĞU’DA İSRAİL LEHİNE TAVİZ İSTEYECEK VE VERMEZSE ŞAYET, HİÇ KİBAR DAVRANMAYACAK SANIYORUM !
  ÇİN’E, KUZEY KORE’YE VE KISACA TÜM ANTİ EMPERYALİST VE ANTİ SİYONİST DÜNYAYA HİÇ KİBAR DAVRANMAYACAK GÖRÜNÜYOR !!!… YANİ ASLA VE KESİNLİKLE KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAK VE KİBAR DAVRANMAYACAK GÖRÜNÜYOR !!!…

  ANLAYACAĞINIZ, KİBAR OLMAMAK ÜZERE BAŞKAN SEÇİLMİŞ !!!…

  DAHA GELİR GELMEZ DENGESİZ HAREKETLERE BAŞLADI ; TAVSİYEM, KİMSE CİDDİYE ALMAMAZLIK ASLA YAPMAMALIDIR ÇÜNKÜ ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞINI BÖYLE DENGESİZ VE KONTROLSÜZ BİRİSİ BAŞLATABİLİR ! BU YÜZDEN BÖYLESİNE DENGESİZ VE SALDIRGAN BİR ABD KARŞISINA TEK TEK ÜLKELER DEĞİL DE, BLOK HALİNDE ÇIKILMALIDIR ! DELİ, DELİYİ VE KARARLILIĞI, GÜCÜ GÖRDÜĞÜNDE ANCAK ÇOMAĞINI SAKLARMIŞ ! TÜRKİYE EĞER AVRASYA’NIN SAĞLAM CEPHESİNE SIRTINI DAYAMAZSA, İNANIN BOZUK PARA GİBİ HARCAMAYA KALKABİLİR BU DENGESİZ SİYONİST !!!… BU SİYONİSTLERİN HEPSİ BÖYLE DENGESİZ Mİ OLUYOR NEDİR ?!…
  NATENYAHU’NUN , FİLİSTİN’DE, BATI ŞERİA’DA YAPTIKLARI FARKLI MI SANKİ ?!…

  03.02.2017 9:33 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER