RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Önderliğindeki Koalisyon Suriye Halkını Öldürüyor

ABD Önderliğindeki Koalisyon Suriye Halkını Öldürüyor
13.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat; “İran İslam Cumhuriyeti bütün bölge ve dünya konularında olumlu bir rol oynamıştır” dedi.

Faysal Mikdat Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Amerika’nın yeni hükümetinin İran İslam Cumhuriyetine yöenlik tehditleri ve Trump’ın düşmanca üslubu hakkında şunları söyledi: “Ben bu davranışı asla haklı görmüyorum. İran İslam Cumhuriyeti bu bölgenin ayrılmaz bir parçasıdır ve güvenliğin sağlanmasında önemli bir rol oynamış ve bölgede barış ve güvenliği korumaya çalışmıştır. İran terörizmle savaşan ilk ülkelerdendir. Bu yüzden Amerika tarafından gerginliklerin arttırılmasını asla haklı görmüyorum. Çünkü İran, bölge ve dünya ile ilgili bütün konularda olumlu bir rol oynamıştır.

İran İslam İnkılabı’nın başarıları bu konuyu doğrulamaktadır. İran İnkılabı bir mucize gerçekleştirmiştir. Bu ülke, bölgedeki önemli sanayi ülkelerinden olup, ziraat mühendisliği alanında başarılar elde etmiş ve uzay alanında da faaliyetlerde bulunan bir ülkedir.

Bu İnkılap öyle başarılar gerçekleştirmiştir ki, duruşuna ve politikalarına saygı gösterilmelidir. İslam İnkılabı bölgedeki mevcut sorunları daha karmaşık bir hale getirmeye değil, çözmeye çalışmaktadır. Örneğin İran’ın nükleer dosyasında bir çözüm yolu bulmaya çalışmıştır. Bütün bölge ve dünyadaki barış ve istikrara yardımcı olacak bu büyük başarının korunması için herkesin çaba göstermesini umut ediyorum.”

Faysal Mikdat Türkiye’nin Suriye topraklarına askeri müdahalesi ve askerlerinin Halep kırsalındaki El-Bab şehrine yaklaşmasının Suriye Ordusu’nun da bu şehre doğru ilerlemesiyle eş zamanlı olmasının bazıları tarafından iki ordunun karşı karşıya gelme ihtimali bulunduğu yönünde değerlendirilmesi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Kim bir toprağı işgal eder, başka ülkelere saldırır ve o ülkenin egemenliğini ihlal ederse, uluslararası hukuka göre yargılanmalıdır.

Eğer bu konu Türkiye’nin Suriye’ye müdahalede bulunmasının bahanesi ise, Suriye’nin iç meselelerine müdahalede bulunan bütün herkese hitaben söylüyorum; Biz Suriyeliler olarak kendimiz sorunlarımızı halledebiliriz.”

Faysal Mikdat, Amerika’nın terörizmle mücadele iddiasıyla oluşturduğu koalisyon hakkında şunları söyledi: “Washington’un liderliğini yaptığı bu koalisyon, teröristleri ve katilleri bombalamıyor, bu koalisyon Suriye halkını öldürüyor. Bu koalisyon Suriye halkının elde ettiği başarıları ve ülkenin alt yapısını yok ediyor. Bu nedenle onlar Suriye halkının dostları değildir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER