RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Saldırılarındaki Sivil Ölümlerinin Üstü Örtülüyor

ABD’nin hava saldırılarına dair istatistiklerinin doğru olmadığı, binlerce saldırının raporlara dahil edilmediği bildiriliyor.

ABD Saldırılarındaki Sivil Ölümlerinin Üstü Örtülüyor
07.02.2017 © RAST HABER

ABD ordusu, Irak, Suriye ve Afganistan’da gerçekleştirdiği binlerce saldırıyı, raporlarına dahil etmiyor. Böylece ölümlü hava saldırıları, istatistiklerde çok daha az sayıda görünüyor.

Military Times tarafından yapılan araştırmaya göre, verilerle gerçekler arasındaki fark giderek açılırken, ABD Savunma Bakanlığı’nın belgelerinin gerçekleri yansıtmadığı aktarılıyor.

ABD’nin 2016 yılında yalnızca Afganistan’da raporlara dahil edilmeyen en az 456 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtilirken, bu hava saldırılarının ABD saldırı helikopterleri ve insansız hava araçlarıyla yapıldığı bildiriliyor.

Verilerin Afganistan işgalinin yaşandığı 2001’den beri çarpıtıldığı, bu durumda sadece Afganistan’da bile binlerce saldırının kayıtlara geçmemiş olduğunun anlaşıldığı söyleniyor.

Yetkililerin Military Times tarafından sorulan soruları yanıtsız bıraktıkları ve ABD güçleri tarafından yapılan saldırılara dair rapor vermeyi kabul etmedikleri duyuruluyor.

ABD Merkez Komutanlığı’nın veri toplama biçimine dair bilgi sahibi olan ABD’li bir askeri yetkili, “bu durum çok tuhaf. Örneğin, Apache’ler tarafından yapılan saldırıların sayısını tutmuyoruz” diyor. İsminin verilmemesi koşuluyla konuşan yetkilinin ABD ordusunun 15 yıldan uzun süredir kullandığı AH-64 Apache saldırı helikopterlerini kast ettiği aktarılıyor.

ABD’li yetkili, uzun süredir hava saldırılarının sayısına dair veri tutmadıklarını itiraf ediyor.

ABD’nin gerçekleşen sivil ölümlerini de gizlediği biliniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER