RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Stratejik Hata Yaptı Bedelini Hem Biz Hem De ABD Ödeyecek

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “İncirlik Üssü, NATO üssü değildir” dedi

ABD Stratejik Hata Yaptı Bedelini Hem Biz Hem De ABD Ödeyecek
06.01.2017 © RAST HABER

Habertürk yayınına katılan Milli Savunma Bakanı Işık’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

İncirlik Üssü, NATO üssü değildir. Türkiye’nin izniyle orada bulunuyorlar. Türkiye’nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir. Muhataplarımızla konuşuyoruz. Şu anda görüşmeler devam ediyor, ABD ve diğer ülkelerden samimiyet bekliyoruz. Sonuna kadar görüşmeleri sürdüreceğiz. Son karar Türkiye’nin kararıdır.

Bölge yeniden yapılanıyor, şekilleniyor. Bu olayları öyle okumak gerekiyor. Türkiye’nin etkisizleştirilmesi için terör sistematik olarak artırılma gayreti içinde. Körfez Savaşı ve Irak’ın işgali sonrası PKK terörü yükseldi. Yetmedi DEAŞ, yetmedi FETÖ Türkiye’nin başına bela edildi. Bir PKK, bir DEAŞ eylem yapıyor sanki nöbetleşe gibi. Bizim de Türkiye olarak üzerimize düşen en büyük sorumluluk, bu tehlikeleri bertaraf etmek için birliğimizi ve beraberliğimizi korumak. Tarihi bir süreç yaşıyoruz. Belki 50-100 sene sonra dünyanın gidişatını etkileyen en temel bölge olarak yazacaklar. Terörün asıl amacına karşı dikkatli, hassas, proaktif olmamız gerekiyor.

‘İZMİR’DE İLK İŞARETLER PKK’YI GÖSTERİYOR’

(İzmir saldırısında) ilk işaretlerin PKK’yı gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. (Reina saldırısı) Çok profesyonelce bir terör eylemi. İnanılmaz soğukkanlı bir terörist sözkonusu. Arkasında bir takım kuvvetlerin olduğu muhtemel. Bilgiler olgunlaştıkça kamuoyuyla paylaşılacak. Çok profesyonlece yapılmış, planlanmış bir terör eylemi.

‘ABD STRATEJİK HATA YAPTI, BEDELİNİ HEM BİZ HEM DE ABD ÖDEYECEK’

ABD, DEAŞ’la mücadele edeceğim diye, PYD’yi partner olarak seçti. Biz bunun yanlış olduğunu baştan beri söylüyoruz. PYD, PKK’nın uzantısıdır. Muhataplarımıza söylüyoruz; PYD, PKK’nın Suriye koludur. Terör örgütüyle işbirliği yapmak yılanla çuval girmektir. ABD stratejik hata yapmıştır, bedelini hem biz ödüyoruz, hem de ABD ödeyecek. Tüm terör örgütleri kendilerini destekleyenlere ödetmiştir. DEAŞ’la savaşılsın diye verilen silahlar DEAŞ’tan çıkıyor.

‘SADDAM’IN DEVRİLMESİNDEN İTİBAREN BÖLGEDE CİDDİ TRİBÜLANS VAR’

Saddam Hüseyin’in devrilmesinden itibaren bölgede ciddi tribülans var. Bu sadece Türkiye’de değil, ABD’de sorgulanıyor. ABD yapması gerekeni yapmadı. Kendi güvenirliklerini de yitirmelerine yol açtı. Sayın (ABD Başkanı Barack) Obama’nın ikinci döneminin politikasızlık üretmesi ABD’de tepki oluşturdu. Yeni dönemde ümit ederiz ki, yeni ABD yönetimi Suriye’yi doğru okur, başta Türkiye olmak üzere iyi bir istişareyle yapılması gerekenler yapılır.

‘EL BAB’DA SADECE DEAŞ OLSAYDI ŞİMDİYE SÖKÜP ATMIŞTIK’

El Bab’a gelene kadar farklı bir strateji vardı. Küçük yerleşim birimleri vardı, küçük öbekler halindeki DEAŞ vardı. El Bab’da bu bir şehir savaşına dönüşmeye başladı. Bizim için en büyük risk sivillerin yaşıyor olması. Yavaş ilerlemesinin en büyük sebebi, sadece DEAŞ olsaydı, şimdiye söküp atmıştık. Bu biraz harekatı yavaşlatan neden. Biri de hava şartları.

‘ABD VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAZSA…’

(Menbiç operasyonu) ABD, Fırat’ın doğusuna çekilecek diye söz verdi. Sahadaki gelişmeler bu sözlerin tutulmadığını gösteriyor. ABD sözünü tutmazsa o zaman Türkiye temizlik harekatını yapacak. Beklentimiz ABD’nin verdiği sözü tutması.

‘PKK’NIN SİNCAR’DAN ATILMASI İÇİN IRAK’LA İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ’

(Sınır ötesi harekatı) Türkiye ile Irak iki dost ve kardeş ülke. Bizim için Bağdat’ın ayrı bir yeri var. Bölgenin bir an önce istikrara kavuşması için karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması için önemli fırsat. Aramızdaki sorunları konuşarak çözeceğiz. Sincar Türkiye için kırmızı çizgi. Sincar’ın yeni bir Kandil olmasına müsaade etmeyeceğiz. Irak’tan gelen açıklamalar da önemli. Türkiye güvenliğini tehdit altında hissederse gerekini yapmaktan çekinmez. Irak da hassas bir dönemden geçiyor, bizim de Irak’a yardımcı olmamız gerekiyor. Irak’ın da kabul ettiği, PKK’nın Sincar’dan sökülüp atılması temel öncelik, bu konuda işbirliği yapacağız.

‘BAŞİKA ÖNEMLİ, RAHATSIZLIKLARI GİDERMEK ÖNCELİĞİMİZ’

(Başika tartışması) Bu noktada çok yoğun diplomasi devam ediyor. Biz orada 6 bine yakın insanı eğittik. 700’ün üzerindeki DEAŞ militanı da etkisiz hale getirildi. Başika önemli bir unsur. Bu noktada oluşan rahatsızlıkları gidermek de bizim önceliğimiz.

‘FETÖ, TSK’DAN TAMAMEN ARINDIRILDI’ DEMEK YANLIŞ OLUR’

(TSK’da FETÖ temizliği) ‘Tamamen arındırıldı’ demek yanlış olur, bizi de yanıltır. Dikey yapılanma çok büyük oranda tasfiye edildi. 5 bin 754 TSK mensubu ihraç edildi. Bu mücadele TSK’da devam edecek. Darbe girişimi her yönüyle aydınlatılmış dersek mübalağa olur. Hala karanlık yanları var Cumhuriyet savcılarımız yoğun bir şekilde çalışıyor. Yeni delillere ulaşılıyor. Bu bir süreç, Türkiye’nin beka mücadelesi. Sabırlı olmalıyız.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • Anti-Yezid ;

  Hep düşünüyorsunuz (!) Amerika size tecavüz bile etse yanlışlıkla olmuş dersinizi (!) Bu kadar da olmaz! Amerikanin sayesinde o koltuklarda oturuyor Patronunuz (!) Ama “her canlı ölümü tadacak” ve “mahkemeye çıkarılacak”. Siz kapitaliştiniz ve toplumuda kendiniz gibi yaptınız.. 6 ayda Şam’da Cuma namazı kılacaktınız…. Ancak cenaze namazı kıldınız…

  06.01.2017 11:42 am
 • MALCOLM-XX ;

  ‘PKK’NIN SİNCAR’DAN ATILMASI İÇİN IRAK’LA İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ’

  (Sınır ötesi harekatı) Türkiye ile Irak iki dost ve kardeş ülke. Bizim için Bağdat’ın ayrı bir yeri var. Bölgenin bir an önce istikrara kavuşması için karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması için önemli fırsat. Aramızdaki sorunları konuşarak çözeceğiz. Sincar Türkiye için kırmızı çizgi. Sincar’ın yeni bir Kandil olmasına müsaade etmeyeceğiz. Irak’tan gelen açıklamalar da önemli. Türkiye güvenliğini tehdit altında hissederse gerekini yapmaktan çekinmez. Irak da hassas bir dönemden geçiyor, bizim de Irak’a yardımcı olmamız gerekiyor.

  ———–

  BAŞTAN BERİ OLMASI GEREKEN DE BUYDU ZATEN !!!…

  AMA SADECE İŞBİRLİĞİ BEŞİKA BAĞLAMINDA KALMAMALI VE BU KONUDAKİ IRAK’IN VE DÖRT BÖLGE ÜLKESİNİN BÖLÜCÜLERDEN (BARZANİ PEŞMERGESİ VE PJAK’DA DAHİL) ORTAK BİRLİKTELİKLE TEMİZLENME KONUSU DA ORTAK HASSAS KIRMIZI ÇİZGİYİ OLUŞTURMALIDIR DOĞRUSU !!!…

  07.01.2017 12:23 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER