RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD Suriye’de Niçin Tampon Bölge Oluşturmak İstiyor?

ABD Suriye’de Niçin Tampon Bölge Oluşturmak İstiyor?
05.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Astana Zirvesi, Suriye’de büyük değişimlerin arifesi niteliğindeydi. Washington’un bu zirveye katılmak için gösterdiği yoğun çaba, Amerika’nın Suriye’deki siyasi gelişmelerdeki rolünün azaldığını gösteriyor. Amerika tarafından Suriye’de tampon bölge oluşturulması planının gündeme getirilmesi de Washington’un Suriye’nin siyasi geleceği konusundaki endişelerinin göstergesidir.

Washington neden aniden Suriye’de tampon bölge oluşturmasını vurguladı? İlk bakışta Donald Trump’ın seçim kampanyalarında da Suriye’de böyle bir bölge oluşturacağını açıkladığı, bu yüzden şimdi verdiği sözü uygulamak istediği söylenebilir ama olaya daha derin bakıldığında bu konunun gündeme getirilmesinin Washington’un büyük endişesinden kaynaklandığı görülebilir.

Amerika kendince birçok hedefi takip edebileceği bir noktaya parmak bastı. İlk olarak belirtildiği gibi, Washington’un tampon bölge oluşturulmasını vurgulaması, Amerika’nın Suriye’deki varlığını güçlendirecektir. İkinci hedef ise, Washington ve Ankara arasındaki ilişkilerle ilgilidir. Türkiye birkaç yıl önce Suriye’de tampon bölge oluşturulması konusunu vurgulamış ama bu konu her defasında Amerika’nın olumsuz tutumuyla karşı karşı kalmıştır.

Washington şimdi Suriye’de tampon bölge oluşturulması konusunu gündeme getirerek, bir nevi Ankara’nın endişelerini dikkate almaktadır. Amerika Türkiye’nin isteklerini dikkate alarak, bu ülke aracılığıyla kendi isteklerini yerine getirebilecektir.

Suriyeli Kürtler Washington’un üçüncü hedefidir. Suriye’de tampon bölge oluşturmak, Türkiye’nin Kürtler tarafından duyduğu endişeyi azaltacaktır. Kürtler de Suriye’nin kuzeyindeki hakimiyetlerini kuvvetlendireceklerdir. Öyle görünüyor ki Amerika şu an Suriye’deki Kürtlere olan desteğini sonlandıramaz. Çünkü onlar Türkiye’yi kontrol altında tutmak için önemli bir araçtır.

Washington aslında kendi menfaatlerini en üst düzeyde sağlamak ve korumak için Kürtleri ve Türkleri birbirine karşı kullanıyor ve bu ikiyüzlü yaklaşım Suriyeli Kürtleri ve Türkiye’yi endişelendirmeye başladı ama şu an Washington karşısında ciddi bir tepki gösteremezler. Kürtlerin Amerika karşısında bağımsız bir şekilde hareket edememesi ve Türkiye’nin bu ülkeye olan bağımlılığı, onların batının oyuncağı olmalarına neden oldu.

Amerika’nın Suriye’de tampon bölge oluşturulmasını gündeme getirmesinin diğer bir amacı, Suriye’deki güç dengesine dahil olmaktır. Rusya ve İran’ın Suriye’deki geniş varlığı, Washington’un bu ülkedeki önemini azaltmıştır. Amerika’nın tampon bölgedeki güçlü varlığı Suriye’deki güç dengesinde dahil olmasını sağlayacaktır.

Amerika tarafından tampon bölge oluşturulması planının gündeme getirilmesi aynı zamanda, Suriye’deki siyasi ve askeri sahnede etkili ülkelerin bu konuda bir duruş sergilemesine neden olacaktır ve bu konu ilişkilerin düzenlenmesi konusunda bir araç olacaktır. Öyle ki, Sergey Lavrov bu konuda bir duruş sergilemiş ve bunu imkânsız olarak nitelendirmemiştir. Tabi Moskova tampon bölge olmak üzere alınan bütün kararların Şam’ın onayı dahiline gerçekleştirilmesini vurgulamaktadır. Bu durumda öyle görünüyor ki, Amerikalılar bu konuda bir nevi değiş tokuş yapmak istiyorlar.

Washington muhtemelen tampon bölge oluşturma konusunu değiş tokuş yaparak sağlamaya çalışacaktır ve Türkler ve Kürtler bu konunun asıl muhatapları olacaktır.

Tampon bölge oluşturulması konusunun gündeme gelmesinin diğer bir amacının teröristler için güvenli bir alan oluşturmak olduğu söylenebilir. Trump IŞİD karşıtı bir tavır sergilese de bu terör örgütünün ortadan kaldırılması Washington tarafından istenmemektedir. Güçsüz bir IŞİD’in Suriye ya da Irak’taki varlığı bile Washington için bir baskı aracı sayılabilir. Bu yüzden teröristler güvenli bir bölgede konuşlanabilir ve Amerika’nın ihtiyacı olduğu zamanlarda eylemlerde bulunabilirler.

Trump’ın Kral Salman Bin Abdülaziz ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi, Washington’un bu konudaki amaçlarının üzerindeki perdeyi kaldırıyor. Taraflar bu görüşmede Suriye’de tampon bölge oluşturmak gibi konularda anlaşma sağladılar. Unutmamak gerekir ki, Trump seçim kampanyaları döneminde Arap ülkelerini süt veren ve sütü bittiğinde başı kesilmesi gereken bir ineğe benzetmişti.

Trump şimdi Suriye’de güvenli bölge oluşturmak için Riyad’ın mali kaynaklarını kullanmakla birlikte, bir nevi bu ülkenin de güvenli bölgede payı olması için Arabistan’ı da oyuna dahil ediyor. Bu konu Arabistan’ın Amerika’nın yeni hükümetinin bu ülke ile ilişkilerinin nasıl olacağı yönündeki endişelerini biraz olsun azaltıyor.

 
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Haydari ;

    Bismillah
    Bu üçlü grup başta kurulsa türkiye topraklarını kullanarak suriyeye saldıran IŞİD, el nusra, ahrarurşam vb teröristler bu kadar yayılamaz ve iş bu kadar acı bilançolara dayanmazdı. Erbakan hoca yıllar evvel çizilen suriyeye saldırı planını açıklıyorda ülkeyi yöneten mekanizma kendi ideolojisinin dar girdabında türkiye’yi olmayacak zararlara sürüklüyor. Esadın Suriyelilerin her inancından rengi olan yönetimine nazaran Türkiye’de işleyen siyaset bunu yapabildi mi. Elbette Türkiye aydınlık, müreffeh, kalkınan, çok kültürlü muasır medeniyetinde ilerleyerek kendi anayasasını geliştirmeli ancak abd nin belki 10 da biri değilken osm.sevdasıyla şaşalanıp kendi gerçeklerine aykırı ve üstelik terör örgütlerini dahi kullanacak kadar itibari zayıf bir rol ve harita tam bir fiyaskodur. Rejim değiştirmeye adım almaktansa bu noktada anayasa daha fazla geliştirilmeye çalışılmalıdır ve İslam dünyasında dış düşmanların çok isteklendiği mezhep savaşlarına kavgalarına ki bilgi kirliliği ve zanlarla kaynaklı ya da birtakım şahsi zarar ve düşünceleri olan insanları tümüne eşit görme yanlışıyla beraber var olan zarar ve ziyanların önüne geçmek için İslam devletleri arası inançları tanıma tanıtma adına vahdet konferans veya zirveler düzenlenebilir. TSK nın kardak hamlesi referanduma yönelik bir hamleyse askerin siyaseti çok vahim ki orgeneral Zekayi Aksakallı bugün öso militanlarıyla dostluğunu yarın genelkurmay başkanlığında İran harbine neden bir ideolojiye dönüştürür mü veya Suriyeli mülteci çocukları ilerde Türkiye’ye yön verecek politik durumlarda olabilir mi düşünülür. Her nasılsa önce Allah’a hesap günü anımsanarak her ülke Tanrı’nın emirlerini ve rızasını herşeyin üstünde ve birincilik ilkesi görmeli.
    Allahumme salli ala seyyidena Muhammed ve al-i Muhammed ve accil ferecehum!

    05.02.2017 8:23 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER