RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’den Suriye Ordusuna Yaptırım Kararı

ABD’den Suriye Ordusuna Yaptırım Kararı
12.01.2017 © RAST HABER

ABD, kimyasal silah kullanımı iddialarıyla ilgili olarak Suriye ordusuna ve bazı Suriyeli askeri yetkililere yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Savunma Kuvvetleri ve Cumhuriyet Muhafız Birliği’nin kimyasal silah kullandıkları iddiasıyla yaptırım listesine dahil edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre Suriye Askeri İstihbarat Dairesi’nden Tuğgeneral Yasin Ahmed Dahi ve Suriye Askeri İstihbarat Dairesi’nden Tümgeneral Muhammed Mahmud Mahalla, Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi’nden Albay Süheyl Hasan el Hasan, Suriye Hava Kuvvetleri İstihbarat Dairesi’nden Albay Muhammed Nafi Bilal ve Suriye Siyasi Güvenlik Başkanlığı Şefi Muhammed Halid Rahmun da dahil olmak üzere 18 Suriyeli askeri yetkili ABD’nin yaptırım listesine dahil edildi. Askeri yetkililerin Suriye’de kimyasal silah kullanımıyla ilişkili oldukları öne sürüldü.

Öte yandan Suriye Savunma Bakanlığı’na bağlı Teknolojik Endüstriler Kurumu’na ve kurumun başkanı Bayan Bitar’a da yaptırım uygulama kararı alındığı ifade edildi. ABD vatandaşlarına söz konusu kurum ve kişilerle işbirliği yapma yasağı getirildi.

Hatırlatmak gerekir ki; Amerika, İngiltere, Avustralya, Slovak ve Slovenya uzmanlarından oluşan OPCW denetçi heyeti Suriye’ye gidip denetleme yapmıştı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Konvansiyonunu Denetleme Örgütü’nün Başkanı Ahmet Üzümcü geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Suriye’deki terör örgütlerinin çok sayıda kimyasal silah kullandıklarını, son zamanlarda bu sayının 20 defadan fazla olduğunu söylemişti. IŞİD terör örgütünü araştıran Amerika Araştırma Merkezi -IHS ise tekfirci IŞİD terör örgütünün 2014 yılından beri Irak ve Suriye’de 71 kez kimyasal silah kullandığını açıkladı.

Teröristler Suriye’nin komşusu ülkelerden kimyasal maddeler ithal edip, batılı ve Arap uzmanların yardımıyla onları kullanmış bulunuyor. Fakat teröristlerin bol miktarda kimyasal silahlar kullanmaları sonucu, dünya toplumu daha hassas hale gelmiştir. Bu nedenle Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı yalanıyla kamuoyunu aldatıp saptırmaya çalışıyorlar. Rusya ile birçok uluslararası kuruluş, terör örgütlerinin kimyasal ve biyolojik silahlar geliştirip kullanma tehlikesinin bulunduğunu ilan ettikleri halde, Batılı güçler bu raporları göz ardı etmektedir.  Çünkü Batılı ülkelerin tekfirci terör örgütlerine hangi kimyasal silahları temin ettiklerini ve teröristlerin hangi kimyasal silahlara sahip olduklarını biliyorlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER