RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’li Düşünce Kuruluşundan, Suikast Sonrası İçin ‘5 Senaryo’

Foreign Policy’de, Karlov suikasti ve sonrası ile ilgili 5 senaryo yayımlandı.

ABD’li Düşünce Kuruluşundan, Suikast Sonrası İçin ‘5 Senaryo’
21.12.2016 © RAST HABER

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un katledilmesi hakkında değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

ABD’li düşünce kuruluşu Foreign Policy’den (FP) Robbie Gramer ve Emily Tamkin suikast sonrasında 5 senaryonun gündemde olduğunu ileri sürdü.

Gramer ve Tamkin’in, hepsi Rusya ile Türkiye arasındaki gerginliği artıracağı görülen senaryoları şöyle:

1) Rus hackerlar Türkiye’yi hedef alır: Hillary Clinton’ın ve Demokratik Ulusal Konvansiyonu’nun e-postalarının hacklenmesine gönderme yapan FP, Wikileaks ile Rusya’nın işbirliği yaptığını ima etti. Daha önce Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın e-postalarının Wikileaks tarafından hacklendiğini belirten yazarlar, önümüzdeki günlerde Erdoğan ve çevresi hakkında daha fazla sırrın ortaya saçılabileceğini ileri sürdü.

2) Rusya’dan Türkiye’ye yeni ekonomik baskılar: FP, Rusya’nın yine, geçen Kasım’daki uçak vakasından sonra yaptığı gibi ekonomik yaptırım uygulayabileceğini iddia ediyor.

3) Suikastin “anti-demokratik” uygulamaların önünü açması: Bu senaryoda, Putin ve Erdoğan, suikasti ülkelerindeki “sivil toplumlar”a yeni baskılar için bir araç olarak görüyor.

4) Halep ateşkesinin çökmesi: FP, suikastin Halep’teki ateşkesi bitirebileceğini ya da Suriye’nin başka bölgelerinde savaşı tetikleyebileceğini iddia ediyor.

5) Rusya Kürt kartını oynar: Rusya’nın, bir NATO ülkesi olması nedeniyle Türkiye ile savaş başlatmayı düşünmeyeceğini belirten FP, Moskova’nın Kürtlerle olan tarihsel bağını kullanabileceğini, hatta “Kürt militanlara” destek de verebileceğini öne sürüyor.

sol

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • MALCOLM-XX ;

    ABD’NİN BU MADDELERİ ASLINDA TÜM BU OLACAKLARI İSTİYOR OLMASINDAN KAYNAKLANIYOR SANIYORUM !!!…

    21.12.2016 2:32 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER