RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden IŞİD Açıklaması

Amerikan Büyükelçiliği, “ABD, IŞİD’i destekliyor” iddialarına yönelik bir açıklama yayımladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden IŞİD Açıklaması
28.12.2016 © RAST HABER

Dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e destek verdiğine ilişkin kanıtların ellerinde bulunduğunu söylemesinin ardından, ABD Büyükelçiliği’nden bir açıklama geldi.

Açıklamada, ABD’nin “IŞİD’i desteklemediği, IŞİD’i yaratmadığı” savunulurken, Washington’un YPG ya da PKK’ye de silah vermediği söylendi.

Elçilik, El Bab çevresinde de Türk güçlerini desteklemek için görüşmeler yapıldığını belirtti.

Açıklama şöyle:

ABD ve Koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttükleri operasyonlara ilişkin Türk medyasında önemli ölçüde yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Gerçekleri merak edenler için, konuya ilişkin gerçekler şunlardır:

ABD hükümeti Daeş’i desteklememektedir. ABD hükümeti geçmişte Daeş’i yaratmamıştır veya desteklememiştir. ABD hükümetinin Daeş’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir.

ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta.  Bizler, PKK’nın terör saldırılarını ve Türkiye’de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık.

IŞİD’e karşı yürütülen harekat boyunca yaptığımız gibi, IŞİD’i yenme çabalarımızı nasıl artırabileceğimizi ve iki ülke halkını da tehdit eden bu belayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi belirlemek için, Türk hükümetindeki muhataplarımızla yakından çalışmayı sürdürüyoruz.  Bu aynı zamanda, El Bab çevresinde IŞİD’le mücadele eden Suriye muhalefetini ve Türk güçlerini en iyi nasıl destekleyebileceğimize ilişkin süregelen görüşmelerimizi de içermektedir.

Tıpkı Türkiye gibi, ABD de IŞİD destekçilerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin, gerek bu tehdit gerekse başka terör tehditleri karşısında vermiş olduğu kayıpların yasını tutmaktayız.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • murti ;

    Açıklamalar bile yalan üstüne yalan felsefesi ile yapılmış. “büyük şeytan amerika”

    28.12.2016 1:23 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER